Hlavní obsah
Lidé a společnost

Stará, ale pořád nejlepší. Pokusy o změnu režimu demokracie vždy přežila

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Václav Stibor

Jedna z prvních návštěv prezidenta Václava Havla byla v ČKD. Nikdo nás nenutil se s ním vidět, nikdo nám nediktoval, co se ho máme zeptat. Už jsme mohli být spontánní.

Zasloužila jsem se o ni také. Od 20. do 27. listopadu 1989 denně v ulicích. Pak už jsme coby stávkový výbor ČKD, v němž jsme byly jen dvě ženy, demonstrovali z fabriky.

Článek

Generální stávka toho 27. listopadu byl rozhodující den. K dělníkům ČKD, kteří vyšli do ulic, aby vyjádřili podporu požadavkům Občanského fóra a studentů, se přidaly miliony lidí po celé zemi. Ten den komunisté pochopili, že je konec.

Právě průvod dělníků z ČKD, který šel z Vysočan až na Václavské náměstí, se stal jedním ze symbolů spojení různých vrstev společnosti v boji za demokracii. A to, že se nám tak lehce povedlo vykřičet Miroslava Štěpána – i já stála pod pódiem, odkud nás nazval dětmi – jen ukázalo, jak moc byla komunistická strana odtržená od reality.

Tak jsme mu dali najevo, že už námi manipulovat nebude a zvolili jsme si demokracii. Není snadné udržet ji, vnímat všechny její výhody. Jisté však je, že nic lepšího není.

Foto: Václav Stibor

Po sametové mě práce podnikové reportérky bavila

Historie demokracie

Vznikla kolem 5. století př. n. l. v Aténách. Byla to přímá demokracie. Většina občanů (kromě žen, otroků a cizinců) se mohla přímo podílet na rozhodování o veřejných záležitostech.

Za Římanů se demokracie transformovala do republiky, kde si občané volili své zástupce. Římská republika padla – a to je dobré si denně připomínat – nejen námi, občany, ale především politiky – kvůli kombinaci sociální nerovnosti, politické korupce, vojenské destabilizace a ambicím mocných jednotlivců. Přestože formálně trvala více než čtyři sta let, postupné oslabení jejích demokratických principů vedlo k vzestupu císařství.

Ve středověku tudíž začaly vládnout monarchie, ale už v renesanci osvícenci zkoušeli připomínat, že existuje i jiný režim. Jejich myšlenky se od 18. století postupně šířily světem  – díky americké a francouzské revoluci.

(Klíčovými dokumenty jsou Americká Deklarace nezávislosti (1776) a Francouzská Deklarace práv člověka a občana (1789).

Demokracii neporazily ani totalitní režimy (fašismus, komunismus). Naše generace ví, proč jsme o takový režim nestáli. Neměl šanci odolat ekonomické síle demokratických zemí, ale ani síle kritického myšlení, nezávislosti médií a necenzurovaného vzdělání. Já osobně bych potřebovala ještě jeden život, abych dohnala ve vzdělání to, oč mě komunistický režim okradl.

Demokracie není dokonalá, má však schopnost se vyvíjet a reagovat na potřeby společnosti. Slova Tomáše Garrigue Masaryka platí dodnes: „Demokracie – toť diskuse. Demokracii už máme, teď ještě ty demokraty.“ Masaryk věřil, že demokracie je životní postoj, nikoli jen forma vlády.

Nejznámější je asi výrok Winstona Churchilla: „Demokracie je nejhorší forma vlády, pokud nepočítáme všechny ostatní, které jsme vyzkoušeli.“

Ještě připomenu, co řekl o demokracii Thomas Jefferson: „Když se lidé bojí své vlády, je to tyranie. Když se vláda bojí svých občanů, je to svoboda.“ Poukazuje na potřebu občanské angažovanosti a odpovědnosti vlády vůči lidem.

Prožila jsem v totalitním režimu osmatřicet let. Patřím mezi ty šťastlivce, kteří si uvědomují, že o demokracii je třeba pečovat, protože podporuje lidská práva a svobody. Zajišťuje rovnost před zákonem. Umožňuje změnu vlády bez násilí. Otevírá prostor pro dialog a kompromisy.

Sváteční listopad patří i studentským obětem fašistické diktatury z roku 1939. Touha projevit svobodné smýšlení je stála život. Tehdy byl fašismus ještě mladý, když šli demonstrovat studenti tentýž den o padesát let později, měli větší štěstí. Komunismu docházely síly. I tak riskovali, stejně jako miliony lidí v ulicích v týdnu do zmíněného 27. listopadu. Opravdu je co slavit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz