Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vysvětlovat, že všichni lidé mají mít stejná práva, je těžké, ale nutné

Foto: unsplash.com

Původních osm barev duhové vlajky symbolizujících LGBT hrdost mělo vyjadřovat tyto vlastnosti:růžová: sexualita, červená - život, oranžová - zdraví, žlutá - slunce, zelená - příroda, tyrkysová - magie, umění, indigová - harmonie, fialová - duch.

„Ta LGBTQ+ už je všude. V každém seriálu musí být někdo od nich, lidi už toho mají plné zuby. Ať si žijí, jak chtějí, ale ať nám to nevnucují.“

Článek

Ví se o mně, že se pohybuji i ve světě komunity LBTQ+. Sem tam ale čelím názorovým atakům. Někdy reaguji trpělivě, jindy se neubráním emocím, jako se mi to stalo včera. Moc fajn pár. Znám ho opravdu hodně dlouho. On i ona vzdělaní, zcestovalí. Zeptali se mě, co říkám na to, že je naše společnost už unavená tím, jak se komunita LBTQ+ prosazuje.

„Už je všude. V každém seriálu musí být někdo od nich, lidi už toho mají plné zuby. Ať si žijí, jak chtějí, ale ať nám to nevnucují,“ zkracuji řečené.

„Někdo asi nemá, co na práci než se starat o životy jiných, které se jich netýkají, nijak je neovlivňují, neškodí jim. Chtějí-li se mermomocí starat, ať jdou pomáhat tam, kde je to třeba, do dětských domovů například,“ vyhrkla jsem.

„Ale ta komunita je příliš hlasitá a vlezlá a televize je toho plná,“ nedali se ti dva.

Nemohu posoudit, televizi nemám, a tak jsem v emocích navrhla, ať ji vyhodí, když jim tak vymývá mozky. Byl to můj úlet, omlouvám se. Svou tezi jsem pak nabídla.

„Můžu vám odpovědět na to, proč je komunita jinak sexuálně orientovaných, než naše společnost uznává, hlasitější a snaží se mít vliv. Byly časy, kdy se musela skrývat i před nejbližšími. Mimochodem, říká vám něco jméno Harveyho Milka?“

„Ne.“

Tak poslouchejte, řekla jsem a potom jim předložila k úvaze tohle:

Je to nejznámější světový aktivista, bojovník za práva homosexuálů. Ještě v sedmdesátých letech minulého století, kdy se narodili vaši rodiče, byli homosexuálové mimo zákon, naháněni policií, tající svou orientaci. Báli se přiznat i v rodině, mnozí páchali sebevraždy.

Harvey Milk rovněž. Když mu bylo čtyřicet, uvědomil si, že roky letí a on dosud nic neudělal pro společnost. Začal se ucházet o vstup do politiky, aby mohl bojovat za stejná práva pro gaye a lesby, jako mají ostatní lidé. Aby se jednotlivci menšiny už nemuseli za to, jací se narodili, stydět, bát, skrývat. Aby mohli žít plnohodnotný život.

Harvey Milk pochopil, že pokud na sebe komunita nebude poukazovat, pokud se tito lidé nesvěří rodinám, z nichž se zajisté mnohé přidají na stranu aktivistů, nic se nezmění.

Trvalo to několik let, ale povedlo se. Milk prosadil zákon chránící homosexuály před vyhazovem z práce. Stavěl se i za práva Afroameričanů, Hispánců, důchodců nebo pracovně znevýhodněných občanů. Měl dar, jak o něm napsala aktivistka Anne Kronberg, která v jeho boji pokračovala, spojovat lidi napříč politickým spektrem.

Její slova už byla nekrologem. V roce 1978 Milka zavraždil kolega z městského zastupitelstva v San Francisku, zastánce „tradiční rodiny“ „křesťan“ Dan White. Zastřelil i starostu Mosconeho, protože Milka v boji za toleranci k homosexuálům podporoval.

Za svoji sexuální orientaci zaplatil životem i matematický génius Alan Turing. Společnost se mu špatně odvděčila za to, že díky jeho práci na prolomení německého kódu Enigma, což urychlilo konec války. Nutila ho léčit se z homosexuality. V roce 1954 si vzal život.

Rok 2013: Královna Alžběta se Alanu Turingovi osobně omluvila a jeho podobizna je nyní na padesátilibrové bankovce.

Rok 2016: I Harvey Milk došel posmrtně k satisfakci. V létě 2016 se světová veřejnost dozvěděla, že druhý postavený vojenský tanker nejnovější americké třídy John Lewis bude na Milkovu počest pojmenován USNS Harvey Milk (T-AO-206).

Rok 2014. Filip, synovec televizní moderátorky Ester Janečkové, spáchal sebevraždu ve čtrnácti letech, protože byl gay a špatně snášel hanlivé projevy na adresu homosexuálů, ačkoli svoji orientaci tajil i před rodiči.

Rok 2024. Kvůli bulvárnímu článku v časopisu Plus 7 dní přišel o práci diplomat Metod Špaček, poradce prezidentky Čaputové, vnímaný ve Slovenské republice jako jeden z nejlepších v oboru. Nejen na ministerstvu zahraničí, ale nedostal ani slíbený post velvyslance OSN v New Yorku.

„Ještě je třeba odpovídat na otázku, proč se tato menšina musí stále dožadovat pozornosti, protože jen tak si může vydobýt to, co ostatní už mají - stejná práva?“ zeptala jsem se. Mlčení mi bylo odpovědí. Myslím, že souhlasné mlčení.

Zdroj informací: Talk.youradio.cz, Film Milk 2008, Novinky.cz, slovenský Deník N, facebook Ester Janečkové, Wikipedia.com,

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz