Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Britský úpadek pokračuje. Vláda prodává válečné lodě

Foto: Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0

Obojživelná útočná loď HMS Bulwark je na prodej, ministerstvo obrany nechce platit její údržbu.

Než platit údržbu válečných lodí, to je radši prodáme. Royal Navy se stává čím dál více jen stínem námořnictva, které po staletí doslova vládlo vlnám. Na prodej jsou útočné lodě Albion a Bulwark.

Článek

Britská vláda zvažuje možnost prodeje lodí HMS Albion a HMS Bulwark prostřednictvím mezivládní dohody. Zájem už mělo projevit brazilské námořnictvo. Obě válečné lodě jsou v současné době vyřazeny z provozu. Potřebují běžnou údržbu, která vyjde zhruba na devět milionů liber. Britské ministerstvo se rozhodlo místo zaplacení této částky lodě prodat a ušetřené prostředky přesměrovat jinam.

HMS Albion a HMS Bulwark společně tvoří třídu obojživelných útočných lodí třídy Albion v Royal Navy, do služby byly zařazena v letech 2003 až 2004. Impozantní lodě jsou navrženy pro obojživelné operace a jsou schopny přepravovat a vyloďovat vojáky, vozidla a vybavení přímo na místo nasazení.

Každá loď je 176 metrů dlouhá a má výtlak 19 560 tun. Může dosáhnout maximální rychlosti 18 uzlů, akční rádius činí velmi dobrých 8000 námořních mil.

Jednou z jejích nejvýznamnějších funkcí je schopnost přepravovat a vypouštět vyloďovací čluny LCU Mk10, které mohou přepravovat těžkou techniku, například tanky a další obrněná vozidla.

HMS Albion i HMS Bulwark mají také palubu pro vrtulníky, na které mohou přistávat různé modely, například AW101 Merlin nebo Chinook. To dále rozšiřuje operační schopnosti lodí.

Na palubě se nachází moderní komunikační a informační systém, který umožňuje fungovat jako velitelské centrum pro obojživelné operace. Satelitní komunikace a taktické rádiové systémy zajišťují koordinaci složitých misí.

Pro ochranu posádky a nákladu je HMS Albion i HMS Bulwark vybavena automatickými zbraňovými systémy, včetně 30mm kanónů a kulometů.

Posádku tvoří přibližně 325 osob, ve standardní konfiguraci pojme až 405 vojáků a při speciálních operacích až 710. Je vybavena vším potřebným pro dlouhodobé mise, včetně zdravotní podpory a vybavení pro posádku i vojáky.

Projekt Albion patřil mezi pozdní ohlasy války o Falklandy. Ta ukázala nízkou schopnost Royal Navy operativně hájit zájmy koruny v zámořských územích. Prodej obou lodí s tím, že za ně není k dispozici náhrada, tak lze interpretovat jako další stupeň rezignace na myšlenku, že Royal Navy poskytuje vojenskou ochranu všem zemím Commonwealthu.

Titulní foto zde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz