Článek
Mezitím, co se koalice SPOLU teprve rozhoduje, jak bude její kampaň pro letošní volby do Poslanecké sněmovny vypadat, započal předseda stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček své předvolební cesty po českých hospodách. Mohlo by se zdát, že se tak rozjíždí horká část boje o hlasy voličů největší opoziční strany, ale opak je pravdou. Už od voleb do Evropského parlamentu v červnu minulého roku hnutí ANO bombarduje sociální sítě různými formami propagace. Nástup pozměněné části osobnosti Karla Havlíčka je pouze novým proudem v jejím dosavadním vývoji.
Proměnou také prošel obsah Havlíčkových projevů a do určité míry i jeho postoje. Například je na něm poznat, že už tolik nepotlačuje své pravicové smýšlení na úkor dosavadní, na venek tvářící se, levicovější politiky ANO. Jedním z možných vysvětlení tohoto vývoje může být také snaha utvořit společný ideologický průsečík s hnutím Motoristé sobě, na jehož zakládajícím kongresu na konci roku 2024 Karel Havlíček vystoupil. Předseda Motoristů a zároveň mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka se pak na kongresu netajil svou ambicí utvořit se stranou Andreje Babiše vládní koalici. Dost pravděpodobně ale v Havlíčkově proměně hraje hlavní roli pokus o zapůsobení na bývalé a dnes nespokojené voliče koalice SPOLU.
Babišův Havlíček
Podíváme-li se na dosavadní působení Karla Havlíčka z perspektivy vládních stran, nezbývá nám než konstatovat, že v jeho osobě mají cílevědomou konkurenci a někoho, kdo neochvějně stojí za svým politickým nadřízeným, tedy Andrejem Babišem (ANO). Abych byl konkrétní, zde je list některých činností, které Havlíček pro Babiše a tím i pro celé hnutí na denní bázi vykonával:
1) Kamkoliv Andrej Babiš nechce, tam půjde Havlíček. Typický je tento jev zejména u „provládních médií“, jmenovitě veřejnoprávní ČT, Seznam Zpráv, Respektu, DVTV a mnoho dalších, kterým předseda hnutí ANO odmítá poskytovat rozhovory.
2) Cokoliv Andrej Babiš řekne, to Karel Havlíček odargumentuje, přestože s tím vnitřně vůbec nemusí souhlasit. Posledním mediálně silně exponovaným případem bylo jednání s prezidentem ohledně důchodové reformy. Na tom sice Karel Havlíček společně s Alenou Schillerovou (ANO) potvrdili, že je racionální zvýšit hranici odchodu do důchodu, jakmile se ale vrátil Andrej Babiš z dovolené a řekl pravý opak, oba místopředsedové museli své stanovisko dementovat. Stejným způsobem Karel Havlíček podpořil názory Andreje Babiše v mnoha jiných případech a tím, že ho často nahrazuje v politických debatách, k tomu dochází pravidelně.
3) Schopnost vést ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo dopravy a k tomu v té době neministerskou kancelář pro vědu a výzkum je bez ohledu na kvalitu samotného ministrování obdivuhodný výkon. Pomohl tak Andreji Babišovi a celému hnutí s řešením nedostatku viditelných tváří vhodných pro ministerské posty, se kterým se ANO potýká dodnes.
4) Kapacita na vedení kampaně po dobu prakticky celého volebního období je také Havlíčkova silná stránka. Je na výjezdech skoro pořád, jediné, co se na základě volebního cyklu mění, je jejich četnost. A kdekdo může namítat, že současné vládní strany také tráví na výjezdech spousty času, jediným jejich problémem však je, že to není vidět. Na sociálních sítích prvního místopředsedy hnutí ANO se každou chvíli objevují videa ze setkání s jeho voliči, kde nechybí jeho dva volební taháky – Fidorky a fena Betyna.
5) Jeho činnost nezůstává bez výsledků, podepsala se například na volebních úspěších hnutí ANO. V krajských volbách 2024 se kandidátce ANO ve Středočeském kraji pod faktickým vedením Karla Havlíčka podařilo z 18,5 % v roce 2020 zvednout výsledek na 33,4 % a tím zde také zvítězit. Všichni si pamatujeme Babišův následný výrok: „Karel je bůh.“ V jedné větě tak vyjádřil, co pro volební preference hnutí ANO Havlíčkova pracovitost a oddanost znamená. Vládním stranám v této chvíli na úrovni celostátní politiky takový „bůh“ jednoduše chybí.
Z výčtu by se mohlo zdát, že bývalý premiér polevil na své aktivitě vůči voličům, ale opak je pravdou. Na sociálních sítích uvedl například koncept, který je viditelně inspirován pořadem Volejte řediteli Vladimíra Železného z 90. let, Hlasovka pro Babiše, kde odpovídá na otázky voličů zaslané prostřednictvím aplikace Whatsapp. Zhruba tři měsíce také funguje nová podoba podcastu Sorry jako, kde společně právě s Karlem Havlíčkem odpovídají na otázky občanů a debatují o aktuálních tématech – občas tam také mluví standardní čínštinou, ale to je vedlejší.
Babišův Havlíček?
S jistotou lze říct, že dnes už je mimo osobnost Andreje Babiše další důležitou postavou, kvůli které voliči největší opoziční strany zůstávají, Karel Havlíček. Ale možná, že s tím nastává problém.
Na jednom z už zmíněných hospodských setkání s voliči se jeden z účastníků zeptal, jestli by Karel Havlíček nechtěl být premiérem. Místopředseda hnutí na to zareagoval: „Prosím vás, to neříkejte, my s Andrejem Babišem nesoutěžíme, to neříkejte.“ (Úryvek je z článku Ondřeje Kundry v týdeníku Respekt.)
Pro pochopení Havlíčkovy reakce si je nutné uvědomit, jakou roli v jeho politické kariéře předseda hnutí ANO hraje. To on je ten, kdo dal Havlíčkovi na základě jeho výkonů možnost prosadit se na předních pozicích české politiky. Stejně, jak ho protlačil nahoru, ho ale může zatlačit zpět dolů, asi už ne pryč z politické scény, na to si Havlíček vybudoval dostatečné jméno, ale spíše v hierarchii hnutí ANO.
A pokud by někdo chtěl namítat, že je Babiš schopen Havlíčka svým systémem složek na každého (vizte „podklady na… Lipavského,“), tak se domnívám, že se mýlí. Havlíček se za celou dobu stranictví v hnutí ANO totiž musel alespoň v některých případech koukat předsedovi pod ruce, jelikož je druhým nejvyšším představitelem hnutí ANO, a tedy vidět jakékoliv případné jednání na hranici se zákonem. I proto si myslím, že by kvůli těmto pragmatickým důvodům nedávalo ani pro jednoho z nich smysl začínat společný spor.
Dalším tématem, o kterém se Havlíčkovi mluví se šéfem za zády špatně, je válka na Ukrajině. Nejdříve se 6. ledna sešel s ukrajinským velvyslancem Vasylem Zvaryčem, kterému za hnutí ANO slíbil pokračující podporu Ukrajiny. O zhruba 14 dní později Respektu sdělil: „Nepokračovali bychom v muniční iniciativě. Vůbec.“ Je tedy otázkou, jestli politik pouze neobratně sdělil v průběhu dvou týdnů dva protichůdné výroky, nebo pouze balancuje na tenké hraně toho, co mu Andrej Babiš ještě dovolí.
Změna?
Abych odpověděl, zda-li by chtěla mít každá strana svého Karla Havlíčka, tak říkám ano nejen ze všech důvodů zmíněných výše, ale hlavně proto, že vždy stojí za svou stranou a snaží se ji hájit za každou cenu. Vládní koalice někoho takového teď na celostátní úrovni nutně potřebuje.
Do budoucna proto vyvstávají dvě otázky: