Hlavní obsah
Finance

Jak bitcoin sehrál roli užitečného idiota

Foto: ChatGPT

Bitcoin se vydal jiným směrem než zamýšlel jeho tvůrce

Bitcoin opět láme cenové rekordy a přináší mnoha lidem bohatství. Jeho osud je ale vlastně smutný. Před 15 lety jej jeho autor, tajuplný Satoshiho Nakamoto, poslal do světa, aby se stal antisystémovou alternativou k dolaru a jiným měnám.

Článek

Měl se rozšířit po celé planetě jako anonymní platidlo s cílem vyšachovat ze hry banky i státní regulace.

A jak to dopadlo? Jaká je dnešní realita? Naprosto opačná! Bitcoin se nikdy nedostal mimo úzký okruh lidí, většinou ajťáků, kteří jej skutečně používají k původně zamýšleným účelům. Těchto lidí není na celé planetě více než několik set tisíc, takže na žádnou revoluci to nevypadá. Další desítky milionů lidí sice bitcoin drží, ale pouze ze spekulativních důvodů - chtějí na něm vydělat. Nakoupí ho na burze (poté co se ovšem musí řádně identifikovat) a doufají, že jeho cena půjde nahoru.

Kromě těchto dvou skupin lidí už nikoho jiného bitcoin nezajímá. Vlastně možná ještě trochu vzrušuje centrální bankéře, kteří v něm vidí ohrožení svých monopolů, ale s každým rokem je víc a víc jasné, že toto ohrožení je jen teoretické.

Nechtěným vyjádřením tohoto paradoxu, kdy se bitcoinoví fundamentalisté, včetně těch českých, léta tetelili nadějí, že držením bitcoinu se vyhnou všem regulacím, bylo prohlášení jednoho českého lobbisty za uzákonění kryptoměn. Ten prohlásil, že výhodou kryptoměn pro státní regulátory je to, že na rozdíl od hotovosti jeho přesuny mezi lidmi lze velice snadno na blockchainu sledovat. Čili pravý opak toho, co hlásali léta bitcoinoví nadšenci.

Potvrzením smutného osudu bitcoinu je současný růst jeho ceny. Ten byl totiž zapříčiněn paradoxně tím, proti čemu měl bitcoin bojovat. Za cenovou explozi může z velké části spekulace investorů, které bitcoin technicky absolutně nezajímá, ale vidí v něm příležitost ke snadnému zbohatnutí. Zároveň se jej ale bojí držet přímo. Ono to totiž stále není vůbec nic jednoduchého. Za těch dlouhých 15 let bohužel vývojáři, kteří mají jeho technický vývoj na starosti, nedokázali přizpůsobit jeho používání tak, aby jej mohli jednoduše a bezpečně používat běžní uživatelé.

Stačilo, aby se nově zvolený prezident USA, který ještě ani nenastoupil do úřadu, pochvalně párkrát vyjádřil o kryptu a strhl tím celosvětovou mánii, kdy bitcoin během krátké doby vyletěl z 60 000 přes 100 000 dolarů a zhodnotil se tak o 800 miliard dolarů. Taková potupa – představitel státu, proti kterému kryptonadšenci léta bojovali, pochválí jejich idol a teprve to strhne vlnu zájmu o něj. Ne jeho praktičnost, ne jednoduchost placení ani jeho anonymita, ale představitel největšího nepřítele teprve vzbudí zájem o něj!

I další důvody pro růst jeho ceny jsou podobné - před pár měsíci americká SEC po dlouhých a vzrušených diskusích schválila prvních 11 bitcoinových ETF. ETF jsou regulované cenné papíry, které se kupují na burze a které kopírují cenu podkladového aktiva, v tomto případě bitcoinu. Hned první den se jich prodalo za miliardy dolarů a nákupní mánie, která se strhla, paradoxně ukazuje, jak běžný investor nahlíží na bitcoin. Má k němu vztah asi jako klient k prostitutce, rád by využil jejích služeb, ale co kdyby… A tak lidé, které v minulých letech bitcoiny lákaly, ale jejich nákup pro ně byl příliš složitý a riskantní, najednou za něj utratili miliardy jenom proto, že to nebyl přímo bitcoin, ale regulované ETF.

A takhle to v příštích letech bude fungovat. Stále více investorů bude zjišťovat, že na bitcoinu se dá vydělat, ale než by si s ním špinili ruce, nakoupí bitcoinová ETF od regulovaných, bezpečných a známých investičních společností za běžné peníze. A protože s velkou pravděpodobností tato ETF bude nyní nakupovat velké množství lidí, cena poroste.

Bitcoin, ač s velkým úsilím jeho podporovatelů a velkými plány, nakonec sehrál pouze roli užitečného idiota. Podařilo se mu totiž vyděsit klasický finanční svět natolik, že začal inovovat. Banky i kartové společnosti se začaly obávat o svůj byznys, a proto začaly vylepšovat své služby pro klienty. Díky bitcoinu tak dnes například můžeme v České republice poslat peníze z jedné banky do druhé v řádu minut a za nulové poplatky.

To paradoxně kontrastuje s tím, že při převodu bitcoinu z jedné adresy na druhou příjemce nikdy neví, kdy bitcoiny dorazí. Může to být v řádu minut ale také hodin či dnů a každá taková transakce je zatížena relativně vysokým poplatkem – ve výši korun, ale mohu to být i tisíce! Klasický finanční svět tak překvapivě prokázal svoji flexibilitu a hrozbě kryptoměn se mu podařilo ubránit.

Ač je tedy současný osud bitcoinu jistým zklamáním pro jeho tvůrce a technické nadšence, zároveň pomohl - byť nepřímo - mnoha lidem. A také mnoha lidem pravděpodobně ještě vydělá velké peníze.

Anketa

Myslíte si, že bitcoin nahradí současné měny?
Ano.
25 %
Ne.
75 %
Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz