Článek
Jaké profese se budou mít dobře?
Vždy v historii platilo, že výše odměny za práci je daná ochotou lidí tuto práci dělat. Za práci, která je potřebná, ale kterou nikdo dělat nechce, se prostě platí víc.
Co z toho tedy vyplývá?
Co chce dělat většina dnešních mladých, je vidět z jejich zájmu o střední a vysoké školy. Učňáky umírají na úbytě, zato o místa na gymnáziích se studenti perou. Také o studium etnologie či kulturní antropologie (co to vlastně je?) je obrovský zájem.
Proč? Mladým přijde atraktivní práce v kanceláři, kde se nezapotí a jejich sociální status je vysoký. Pokud by se dokonce stali vědci (třeba v oblasti té kulturní antropologie 😊), byli by na jednom z předních míst v žebříčku nejprestižnějších povolání (zdroj: CVVM). Stavební dělník je mimochodem na 18. místě z 26.
Bude to tak ale věčně? Kněz či státní úředník byl před 100 lety na žebříčku prestižních povolání velmi vysoko. Dnes velmi nízko. AI navíc obrovsky zrychluje společenský vývoj a co dříve trvalo 50 let, nyní se změní za zlomek této doby.
Budeme pořád potřebovat opravit prasklou vodovodní trubku, rozbité okno či přerušený přívod elektřiny? Jednoznačně ano. Kolik za to budeme ochotni zaplatit, když nebude nikdo, kdo by to uměl a byl ochoten udělat? 1000 Kč za hodinu? 10 000 Kč za hodinu?
Co když se během několika let zcela změní žebříček prestižních povolání? Schopnost přednášet na univerzitě o kulturních rozdílech ve středověké Evropě už nebude považována za tak obdivuhodnou, ale schopnost něco mechanicky opravit ano. Co když se stane normou, že řemeslník, kterých bude naprostý nedostatek, bude jezdit v mercedesu a univerzitní profesor tramvají?
Možná to nebude ten dnešní (v některých případech nedochvilný a nespolehlivý) řemeslník, ale člověk, kterému s návodem na opravu pomáhá umělá inteligence. Který sice má „jen“ učňák, ale umí vyřešit praktické problémy, které většinu lidí trápí stokrát víc, než genderové diskuse o aktuálním počtu pohlaví.
A pokud by se vám tato vize nezdála, nabízím jednoduché cvičení.
Je 7. října 2029. Doma vám právě praskla trubka připojená na vodovodní stoupačku a z vašeho bytu v 5. patře se valí voda. Někomu se podařilo zavřít hlavní přívod do domu. Hledáte na internetu zoufale opraváře, protože dokud to neopraví, bude celý dům bez vody.
Prvních pět firem vám sdělilo, že nemají na urgentní opravy lidi, šestý řemeslník, který by konečně byl ochoten to udělat, si za opravu řekl 10 000 Kč, prý obvyklá cena, to víte, nejsou lidi. Po půl dni hledání je to jediná nabídka, kterou jste sehnali. Sousedi už jsou dost nervózní.
Co uděláte? Se skřípěním zubů ho objednáte. Přijede nejnovějším mercedesem v nejvyšší výbavě Repairman s autopilotem a krásnou asistentkou. Za dvacet minut je práce hotová. Mezitím vám asistentka vystavila fakturu, přijala mobilem platbu a prodala pojištění.
Hbitě jste si spočítali, že i s cestou má ten blahobytně vyhlížející, dobře oblečený chlapík 10 000 Kč za hodinu. Při loučení se navíc přistihnete, že se ho podlézavě ptáte, jestli se na něj příště můžete zase obrátit. Blahosklonně odpoví, že, když bude mít čas, tak ano.
Další den strávíte na YouTube a říkáte si, že byste se ty vodoinstalace mohli taky naučit. Kromě desetkrát vyššího příjmu než máte dnes, vás totiž láká i ten sociální statut. Řemeslník.
***
Více o tom, co přinese AI se dočtete zde: Umělá inteligence způsobí konec dnešní společnosti do 10 let