Článek
Ať už z vlastí zkušenosti nebo z doslechu, zná každý situaci, kdy neodhadne sílu slunečních paprsků a délku pobytu na přímém slunci. Po celodenním pobytu jedince na přímém slunci, navíc často bez opalovacího krému, se může dostavit nejen spálená pokožka, ale také první příznaky úpalu či úžehu. Ty se mohou začít projevovat okamžitě nebo s odstupem několika hodin v závislosti na tom, zda jste si pořídili úpal nebo sluneční úžeh. Pozor také na nevětrané místnosti, neboť i zde muže dojít k přehřátí organismu.
Letní nemoci ze sluníčka
Úžeh i úpal jsou zejména letní záležitostí. „Mezi onemocnění, typická pro toto období, patří i poruchy zdraví vyvolané nepřiměřeným působením tepla na lidský organizmus. Z nejznámějších je to úpal (neboli kolaps z horka) a sluneční úžeh. Rozlišení úpalu od úžehu není pro laika jednoduché. Je velmi důležité zeptat se na okolnosti vzniku potíží.“ uvádí Fakultní Thomayerova nemocnice.
Další vlivné faktory
Kromě zmíněného nepřiměřeného působení tepla na lidský organizmus (tj. také nedostatečně klimatizované uzavřené prostory), jsou dalšími negativními faktory ovlivňující lidský organismus nedostatek čerstvého vzduchu, přemíra slunečního záření, vlhký vzduch nebo nedostatečný pitný režim. Úpal a úžeh ovšem nejsou stejné nepříjemnosti, přičemž za každým se skrývají jiné příčiny. Po propuknutí prvních příznaků je pak úpal a úžeh těžké od sebe rozeznat.
Úpal
„Pokud organismus nedokáže odvést z těla dostatečné množství tepla termoregulací, pak se zvýšeně zahřívá a tělesná teplota může překročit 40 °C. Nadměrné teplo ohrožuje všechny orgánové systémy v těle. Může např. dojít ke změnám na úrovni kardiovaskulárního systému (změny krevního tlaku a změny činnosti srdce), k otoku mozku atd.,“ uvádí MUDr. Lenka Kunčarová.
Nejčastější příznaky úpalu jsou bolest hlavy, nevolnost, zvracení, horečka, malátnost. U těžších případů se může objevit i ztráta vědomí.
Úžeh
„Jedná se o poruchu termoregulace v horkém, a zejména vlhkém prostředí. V lehčích případech se vyskytuje celková nevolnost, bolesti hlavy, silné pocení, zrychlený až nitkovitý pulz, snížený krevní tlak a mdloby, v těžších případech dochází ke zvracení, průjmu, kolapsu až poruchám vědomí.“ vysvětluje ČPZP.
Jak je od sebe rozeznat a jak je léčit?
Důležitým prvním krokem je rekapitulace toho, kde jste strávili den. Pokud jste byli v horkém a vlhkém prostředí (bez pobytu na přímém slunci) jedná se pravděpodobně o úpal. První příznaky se objeví už po chvíli, když v daném místnosti ještě jste. Pokud jste ale svůj den strávili na přímém slunci a pociťujete nějaký z výše uvedených příznaků, máte pravděpodobně úžeh. Je dobré mít na paměti, že při úžehu jde o přehřátí mozku, zatím co při úpalu jde o přehřátí celého organismu.
Léčba závisí na tom, co jste si během horkého dne pořídili. MUDr. Jiří Štefánek doporučuje léčit úpal hydratací a postupným pomalým ochlazováním těla, např. pomocí obkladů. Dále MUDr. Štefánek upozorňuje na to, aby pokles teploty nebyl příliš prudký, aby nedošlo naopak k podchlazení. V těžkých stavech je nutná hospitalizace na monitorovaném lůžku, které umožní sledování základních životních funkcí. Pro léčbu úžehu MUDr. Štefánek radí klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a lokální chlazení pomocí obkladů hlavy. Závažnější případy vyžadují hospitalizaci a monitorování.
Příznaky úpalu odezní zpravidla již po 30 minutách a organismus se vrací k běžnému režimu, jakmile tělesná teplota klesne pod 37 stupňů. Úžeh může trvat 2-3 dny. U obou typů zdravotních obtíží může nadále přetrvávat únava bez jiných příznaků.
Prevence
Pokud chcete předejít oběma nepříjemnostem, použijte pokrývku hlavy, zdržte se pobytu na přímém slunci, dodržujte pitný režim a dbejte na to, aby místnost, ve které jste, byla dostatečně klimatizovaná nebo alespoň větraná. Zvýšenou pozornost také věnujte dětem, osobám se zdravotními potížemi a straším osobám. Právě tito jsou na výše zmíněné zdravotní obtíže nejnáchylnější.