Článek
Paradoxem historie navždy zůstane, že nejkrásnější ostrov na světě má nejvhodnější podmínky pro pěstování tabáku, který se stále více stává velkým problémem lidstva. Kdo by neznal proslulé doutníky „Habana“, které si oblíbili takové osobnosti, jako byl Winston Churchil, nebo prezident J.F.Kennedy či spisovatel Hemingway. A na tomto místě se musím přiznat, že během mého mnohaletého pobytu na Kubě jsem si je i já oblíbil a stal se jejich vášnivým kuřákem. Mnozí se domnívají, že nejtypičtější pro Kubu je cukrová třtina a výborná káva. Ovšem skutečnost je jiná. Tyto dva produkty totiž nejsou původní, byly sem dovezeny z jiných koutů světa a postupně domestikovány a zušlechťovány. Tabák kouřili a pěstovali již domorodí Indiáni Taínové. Trvalo ale ještě mnoho let, než v něm španělští osadníci našli zalíbení. Vlastně prvními příchozími, kteří jej začali používat pro potěšení z kouření, byli černoši z Afriky. Španělé proto z počátku nazývali tabák „černošskou drogou“. Brzy si však uvědomili ekonomický význam tabáku a černochům zakázali jeho pěstování a prodej.
Legendární revolucionář Ernesto Che Guevarra řekl: „Významné dva kubánské zemědělské produkty - třtinový cukr a káva - pocházejí z mnoha různých oblastí. Dovezli je kolonialisté a na Kubě je postupně domestikovali. Tabák je však náš! Již kubánští Indiáni jej kouřili primitivním způsobem a teprve na Kubě byl poznán španělskými dobyvateli.“
I přes celosvětový boj proti kouření, a to zejména cigaret, které objevila pro svět až naše civilizace, je nutno vidět, že klasická forma, tj. doutníky, patří neoddělitelně k labužnickým záležitostem jako vybraná vína, gastronomické speciality či exklusivní parfémy. A jistě ne bez důvodů, dodnes patří mezi královské dary, tak jako např. naše české sklo.
Nicotina Tabacum, jak zní vlastní jméno tabáku (své jméno dostal na počest francouzského velvyslance v Lisabonu Jeana Nicota, který jako jeden z prvních na Starém kontinentu kouřil kubánské doutníky) byl pro svět objeven současně s Amerikou v roce 1492 výpravou Krištofa Kolumba. Stalo se tak na Kubě v místech blízko Gibary, na březích řeky Caonao v provincii Oriente. Námořníci Kolumbovy výpravy Rodrigo de Xerez a Luis de Torres viděli poprvé kouřit tuto rostlinu kubánské Indiány z kmene Tainů a přivezli tabák i do Španělska. Dle jiné verze to byl Fray Robeno Pané. Pro Francii objevil tabák André Theuet, ale pochopitelně, dozvěděl se o něm od Španělů. O rozšíření tabáku se významně zasloužil vzpomínaný velvyslanec Jean Nicot, který předvedl tabák poprvé Kateřině Medičejské a od té doby byl tabák nazýván „Královskou rostlinou“, nebo také „Rostlinou velvyslance“, dokud aristokrat Linne jej nepojmenoval na počest Jeana Nicota. Rychlé rozšíření tabáku způsobily především ekonomické stimuly, které byly v podstatě stejné jako dnes. Ale tabák brzy získal i pověst o „léčivých účincích“. Do Anglie byl r. 1586 přivezen tehdejším obávaným krvavým bukanýrem Franciskem Drakem, který požíval královské výsady a působil zcela oficiálně jako pirát v zájmech mocensko-hospodářské politiky Anglie. Sir Walter Raleigh pak učinil z kouření doutníků labužnické umění.
Málokdo ví, že tabák byl v Itálii nazýván „Rostlinou svatého Crose“ na počest kardinála Tornabony a Santa Crose, kteří jej rozšířili po celé Itálii. V tehdejší době byl tabák pašován piráty do celé Evropy a byl neméně ceněn než dovážené zlato a stříbro z pokladů Inků, Mayů a Aztéků. Ovšem již tenkrát byli odpůrci tabáku a současně s rozšiřováním kouření byl veden urputný bol proti této novotě.
Amorah IV. - turecký sultán, Abbas 1. - perský šach a ruští carové vyhlásili velmi tvrdé tresty, končící až hrdelními soudy, za rozšiřování tabáku. Královský dekret z roku 1619 Jakuba 1. Stuarta, krále anglického, označil kuřáky jako lidi špinavé, obtížné a nepříjemné. Roku 1623 vydal papež Urbano VIII bulu proti používání tabáku mezi církevními hodnostáři. Někdy v téže době bylo vyhlášeno tažení proti tabáku i ve Španělsku. Na ulicích měst a ve vesnicích byly vyvěšeny vyhlášky následujícího znění: „Oprávnění drábové vloží nohy do klády nebo uvrhnou na pranýř každého, venkovana, nuzáka, ba i kavalíra, který by byl přistižen vdechujíce nebo vydechujíce kouře z rostliny zvané jako Nikotina Tabacum, pocházející z Východních Indií“.
Ve Francii v XVII. století dokonce založili protitabákovou asociaci. Přes všechna tato opatření ovšem pokračovalo vítězné tažení tabáku a s ním i poptávka po něm. V roce 1717 španělský král Filip V schválil královský monopol na pěstování tabáku na Kubě. Započala éra velkovýroby tabáku. Guvernér Vincente Raja přijel nu Kubu se speciálním posláním od základu změnit tabákový obchod. Založil první monopolní společnost „Roya1 Cart of Philippe the V“, a tím i první továrnu na doutníky a zpracování tabáku, spolu s oficiální organizací, kontrolou a marketingem. Drobní pěstitelé tabáku tímto opatřením byli postupně zcela zlikvidováni. Hned tentýž rok propuklo první povstání v Jesus del Monta Suburb v Havaně. Tabákoví dělníci ozbrojeni mušketami a pistolemi donutili guvernéra přijmout předběžně jejich požadavky. Rozpory mezi těžce pracujícími tabákovými dělníky a zaměstnavateli vyvrcholily a skončily otevřeným, nerovným střetnutím ozbrojených španělských vojáků s povstalci. Jedenáct houpajících se těl na stromech podél silnice do San Miguel a řada zraněných byl konečný výsledek tohoto střetnuti. Znamenal konec řady povstání, ale i začátek konce první kubánské továrny.Monopol na pěstování tabáku pak byl zrušen teprve po sto letech v roce 1817 dekretem, který umožňoval volný obchod s tabákem mezi Kubou a zbytkem tehdy známého světa.
Vznik skutečných tabákových továren se datuje až o více jak sto let později. V letech 1835-1850 vznikají první malé manufaktury na výrobu doutníků. Kolem roku 1859 bylo na Kubě registrováno asi 10 000 tabákových plantáží a 1 300 doutníkových továren jen v Havaně. Současně se vznikem továren lze pozorovat vznik prvních námezdních dělníků a kubánské dělnické třídy. V roce 1865 vznikla také jedna ze zvláštností, typických pro továrny na doutníky, a to funkce tzv. předčítačů. Jednalo se o speciálně vybrané vzdělanější jedince, kteří uměli číst, a tito pak předčítali dělníkům kroutícím doutníky pro spestření monotónní práce, a hlavně pro zvýšení výkonnosti a produkce továrny, závislé především na ruční práci. To zůstalo zachováno až dodnes, ovšem s daleko více promyšleným přístupem, umožňujícím zvyšování vzdělanosti zaměstnanců. A opravdu, zaplést se do hovoru s dělníky v tabákové továrně je opravdovou radostí, neboť díky předčítání bezesporu patří ke vzdělanější části kubánské populace. Autorem této poměrně jednoduché, ale bezesporu převratné myšlenky, byl tehdejší ředitel týdeníku The Weekly Journal „La Aurora“, muž velmi revolučních už anarchistických myšlenek, který správně odhadl důležitost této metody pro tabákové továrny.
Koncem devatenáctého století správně odhadli angličtí podnikatelé perspektivu tabákového obchodu a založili společnost „Habana Cigar and Tobacco Company“, řídící a sdružující 12 nejdůležitějších továren, reprezentujících 149 značek doutníků a 36 značek cigaret a řezaného tabáku. Tímto se dostal bohatý tabákový průmysl do zahraničních rukou. Zestátněn byl až po revoluci v roce 1960.
Kubánský tabák a doutníky jsou bezesporu nejlepší na světě. Je to tabák silný, s plnou stavbou, s typickými aromatickými a kořeněnými vůněmi, je vláčný a dobře ohebný. Skoro každý Kubánec, který kouří doutníky a má přístup k tabákovým listům, si umí doutníky sám ručně rolovat. Musím se přiznat, že v pohoří Escambraye, kde jsem čtyři roky žil a pracoval, se rovněž tabák pěstuje a i já jsem se naučil pro svoji potřebu doutníky rolovat. Tajemství kvalitního doutníku je v tom, že tabák, který se roluje do kvalitního listu, je z jiné lokality než list. Nejlepší listy tabáku na balení jsou údajně v provincii Pinar del Río, nejlepší tabák dovnitř listu je právě z pohoří Escambray, v němž působila v letech 1984 až 1988 naše geologická expedice (viz Akumulátor elektrické energie v džungli, 2024-04-22).
Literatura:
La ciudad de La Habana y el tabaco a comienzos del siglo https://www.redalyc.org/journal/2744/274454797014/html/
Doprovodné fotografie a obrázky: