Hlavní obsah

Hejtři (hateři) v digitálním světě: Jak je rozpoznat, proč vznikají a jak se s nimi vypořádat?

Foto: Pixabay

Online troll - Hater (hejtr)

V dnešní době, kdy je většina našich životů propojena s online světem, se setkáváme s fenoménem, který nás může občas hodně znepokojit. Hateři, česky správně vyslovováno jako „hejtři“.

Článek

V dnešní době, kdy je většina našich životů propojena s online světem, se setkáváme s fenoménem, který nás může občas hodně znepokojit. Hateři, česky správně vyslovováno jako „hejtři“. Tito lidé se často objevují zejména na sociálních sítích, jako je Facebook, kde komentují vše od politiky po osobní názory či zájmy. Tento článek se podrobně věnuje tomu, kdo hejtři jsou, proč vznikají, jak je často najdeme na Facebooku i jinde a hlavně, jak s nimi zacházet, aby nám neovládli náladu a život.

Hejtři jsou lidé, kteří se neštítí vyjadřovat nenávistné, kritické nebo negativní názory často bez dostatečného základu, jen aby znepříjemnili život ostatním. Často využívají anonymitu internetu a používají urážky, sarkasmus, zesměšňování a někdy i lži. Jejich hlavním cílem je vyvolat konflikt, podkopat sebevědomí druhých nebo prostě upoutat pozornost.

Motivace hejtrů jsou různé a složité. Mnoho hejtrů trpí vlastními neúspěchy, nízkým sebevědomím nebo frustrací, kterou ventilují skrze kritiku ostatních. Negativní komentáře jim často přinášejí pocit důležitosti, protože vyvolávají reakce a pozornost. Někteří Hejtři se připojují k negativním diskuzím jen proto, aby zapadli do určité skupiny nebo komunity. Často jim chybí empatie a neuvědomují si, jak jejich slova mohou druhé ranit. V dnešní době polarizace a ideologických sporů se Hejtři často soustředí právě na tato témata, což na sociálních sítích jako Facebook vede k velmi ostrým a často neproduktivním debatám.

Facebook je platformou, kde se Hejtři objevují velmi často, především v diskuzích o politice. Politická témata jsou pro ně magnetem, protože vyvolávají silné emoce a rozdělují lidi na různé tábory. Diskuze o volbách, vládních opatřeních nebo společenských otázkách se často rychle mění v arény plné urážek a nenávistných komentářů. Ale Hejtři se nevyskytují jen v politice. Často se angažují také v debatách o sportu, kultuře, osobních názorech či životním stylu. Jejich negativita tak může zasahovat prakticky jakoukoli oblast a znepříjemnit i běžné diskuze.

Typické chování hejtrů zahrnuje využívání anonymity, která jim dodává pocit beztrestnosti. Často provokují a vybízejí k hádkám, zesměšňují a ponižují druhé, někdy i šíří dezinformace, aby zmátli ostatní. Jejich opakované útoky na stejná témata mohou být únavné a vyčerpávající.

Je důležité nenechat se hejtry rozhodit. Nejlepší je si jejich útoky nebrat osobně, protože často vycházejí z jejich vlastních problémů a frustrací. Ignorování provokací jim bere palivo, kterým jsou reakce ostatních. Sociální sítě nabízejí nástroje jako blokování a hlášení nevhodného chování, které je dobré využívat. Rovněž je důležité soustředit se na lidi a komunity, které přinášejí pozitivní podporu a konstruktivní zpětnou vazbu. Pečovat o svou psychickou pohodu a dát si čas na odpočinek od online světa pomáhá zachovat zdravý odstup. Rozvíjení sebevědomí a vnitřní síly pak činí útoky hejtrů méně bolestivými.

Nenávist a negativita však nejsou pouze online fenomén. I v osobním životě se můžeme setkat s lidmi, kteří nás kritizují nebo znevažují. V takových případech je důležité umět nastavit jasné hranice a chránit si svou energii.

Několik příkladů z praxe

Například na Facebooku se často setkáte s tím, že při sdílení politického příspěvku o kontroverzních tématech, jako jsou volby nebo migrace, se rychle objeví komentáře plné urážek a ponižování proti druhé straně. Místo věcné diskuse se debata změní v „přestřelku“ plnou emotivních a často nevhodných výroků. Pokud na takové komentáře zareagujete, hejtři mohou začít další kolo útoků.

V jiném případě třeba v komunitní skupině zaměřené na zdravý životní styl může jeden uživatel začít zesměšňovat ostatní kvůli jejich stravovacím návykům nebo cvičebním rutinám. I zde je snaha spíše urazit a vyvolat konflikt než vést smysluplnou diskuzi.

V pracovních skupinách nebo mezi známými může hejtr začít šířit pomluvy nebo nepravdivé informace, což může narušit pracovní vztahy a důvěru.

V takových situacích je dobré nereagovat na provokace, využít funkci blokování a pokud je to možné, obrátit se na správce skupiny nebo administrátory sociálních sítí. Zároveň je užitečné udržovat si odstup a nevzít si negativitu osobně.

Hejtři tedy nejsou pouze „internetovým strašákem“, ale realitou, se kterou se setkáváme všichni. Naučit se je rozpoznávat, pochopit jejich motivaci a zvládat s nimi komunikaci s klidem je klíčem k tomu, abychom si udrželi psychickou pohodu a nepropadli negativitě, kterou kolem sebe šíří.

Jak se efektivně a rychle vypořádat s hejtry

Nejlepší zbraní proti hejtrům je často ignorace. Hejtři totiž většinou touží po pozornosti a reakcích, které je živí. Pokud je nebudete krmit pozorností, ztratí motivaci pokračovat. Sociální sítě také umožňují blokování nevhodných uživatelů a hlášení jejich nevhodného chování, což byste měli využívat. Pokud se rozhodnete reagovat, snažte se udržet klid a jasně nastavit hranice, dejte najevo, že s nevhodným chováním nesouhlasíte a nemáte zájem se do takové konverzace zapojovat. Někdy může pomoci i humor nebo nadsázka, která napětí uvolní a ukáže, že vás negativita nerozhodí. Zaměřujte se na lidi a komunity, které vám přinášejí pozitivní podporu, a věnujte pozornost i vlastnímu duševnímu zdraví, není hanba si dát od sociálních sítí pauzu. A hlavně si pamatujte, že útoky hejtrů nejsou odrazem vaší hodnoty, ale často spíše projevem jejich vlastních vnitřních problémů.

Anketa

Jak často se setkáváte s hejtry na sociálních sítích?
Prakticky každý den – v komentářích, skupinách nebo soukromých zprávách
100 %
Občas – když se objeví kontroverzní téma, třeba politika nebo sport
0 %
Zřídka – většinou ignoruji provokace a nečtu negativní komentáře
0 %
Téměř nikdy – snažím se vyhýbat toxickým diskuzím a skupinám
0 %
Nejsem na sociálních sítích, nebo s hejtry nemám zkušenost
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Jakým způsobem nejčastěji řešíte setkání s hejtry?
(ignorování, blokování, odpovídání, humor, jinak – napište do komentářů)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz