Článek
Původně jsem snil o flašinetu, jehož melancholický zvuk a bohatá historie mě uchvátily. Realita však ukázala, že sehnat tento vzácný nástroj nebude snadné. Narazil jsem na finanční bariéry i nedostatek dostupných exemplářů. Zklamání vystřídala nová naděje, když jsem poprvé objevil kouzlo niněry, známé také jako hurdy gurdy.
Láska na první poslech
Bylo to láska na první poslech. Představte si, že spojíte hluboké dunění dud s jemností houslí a přidáte mechanickou pravidelnost mlýnského kola. Výsledkem je zvuk, který vás přenese přímo do středověku. Niněra v sobě kombinuje melodické struny, drony i otáčecí kolečko, které nahrazuje smyčec. Různé varianty tohoto nástroje najdeme napříč Evropou – od francouzské vielle à roue po španělskou zanfonu.
Zamiloval jsem se a věděl, že musím mít vlastní niněru. Jenže sehnat ji nebylo o nic snazší než flašinet. Vysoké ceny, omezená dostupnost, riziko nákupu od neověřených zdrojů. Pátrání se stalo dobrodružstvím plným nadějí i zklamání. Hodiny strávené na hudebních fórech, ve specializovaných skupinách, prozkoumáváním zahraničních webů.

Niněra (hurdy gurdy)
Osudové setkání
Až jednoho dne jsem našel ten pravý inzerát. Nabízel nádherné, ručně řezbované nástroje od zkušeného mistra řezbáře. Fotky a videa slibovaly mistrovská díla. Po telefonickém rozhovoru s prodejcem jsem se rozhodl vydat na cestu dlouhou přes 100 kilometrů.
Tohle setkání si budu pamatovat navždy. První pohled, první dotek, první tón – věděl jsem, že odsud neodejdu s prázdnou. Ten nástroj si mě získal a už nepustil. Cesta domů byla naplněna nadšením a očekáváním nového dobrodružství.
Mít svou vlastní niněru je jako splněný sen. Změnila můj život, dala mi nový rytmus a cíl. Hodiny strávené cvičením, objevováním starých melodií, propojováním s komunitou nadšenců pro historické nástroje. Občas je to náročné, ale stojí to za to. Každý zvládnutý kousek jako bych našel další kousek mapy k pokladům středověké hudby.
Vím, že tohle je teprve začátek cesty. Přede mnou je spousta učení, zdokonalování, možná i vystupování. A kdesi v koutku srdce stále doutnající sen o flašinetu. Ale díky niněře už vím, že i zdánlivě nesplnitelné hudební sny mohou vést k nádherným objevům, pokud jim dáme šanci.
Výzva pro čtenáře
Milý čtenáři, možná i ty v sobě nosíš sen o nějakém neobvyklém nástroji. Nechceš mu dát šanci? Třeba tě na první pohled zaujme středověký zvuk niněry, loutny nebo šalmaje. Nebo tě přitahuje melodičnost renesančních nástrojů jako krumhorn, dudy nebo fidula. Nech se inspirovat, prozkoumej svět historické hudby a najdi svůj vysněný nástroj.
A pokud máš zkušenosti s hrou na niněru, flašinet nebo jakýkoliv jiný historický nástroj, budu moc rád, když se o ně podělíš v komentářích. Každá rada či povzbuzení od zkušenějších jsou pro mě k nezaplacení. Protože vím, že na téhle hudební pouti nejsem sám.
Tak co, zkusíš to taky? Třeba se jednou potkáme na nějakém festivalu historické hudby, ty se svým vysněným nástrojem a já se svou milovanou niněrou. Nikdy není pozdě vydat se za hlasem svého srdce, i kdyby nás vedl do středověku.