Článek
Mobilní hospic poskytuje péči nevyléčitelně nemocným, u nichž jsou už vyčerpány všechny možnosti léčby. Ve většině případů se jedná o pacienty s onkologickým onemocněním.
Mobilní tým se skládá z lékaře, zdravotní sestry, sociálního pracovníka, psychologa a duchovního.
Péče je poskytována 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, kdy celý tým dojíždí k pacientovi domů. Zdravotní tým řeší symptomatické příznaky, mezi něž patří bolesti, dušnost, nevolnost a zvracení. Psycholog s duchovním poskytují duševní a duchovní podporu a sociální pracovník se stará o sociální potřeby, například o vyřízení příspěvků.
Veškerá péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Cílem péče je splnit přání těm pacientům, kteří chtějí svůj konec života trávit v domácím prostředí se svými blízkými.
A teď jeden příběh zdravotní sestřičky:
Do našeho mobilního hospice přijímám mladého muže ve věku 38 let, který má diagnózu rakoviny slinivky břišní. Přicházím do rodiny, kterou neznám, a mám doprovázet pána na jeho poslední cestě. Tak si říkám – dá se to zvládnout? Ustojím to?
Naše péče trvala jeden týden. Nestalo se nic mimořádného, bylo to celkem v poklidu. Trávila jsem u nich doma spoustu času. Potkávala jsem se s manželkou a dcerou. S manželkou jsme si našly k sobě cestu. Nenašly jsme sice odpověď na otázku, proč se to stalo – proč zrovna jim, když měli před sebou spoustu plánů – ale našly jsme odpovědi na spoustu jiných témat.
Potkáváme se na setkání pro pozůstalé, které se koná jednou ročně.
Doufám, že někdy dojde ke smíření. Z toho vyplývá, že poskytování hospicové péče v domácím prostředí není jen práce s nemocnými, ale hlavně s pečujícími, kteří jsou s nimi doma 24 hodin denně. Vidí jejich pohodu, radost, ale i bolest a utrpení v závěrečné fázi umírání.