Článek
Seriál Pobřežní hlídka (Baywatch) lze zařadit k jednomu ze symbolů 90. let minulého století. Natáčel se od roku 1989 až do přelomu milénia a v našich končinách pravidelně přikovával diváky všech věkových kategorií k obrazovce. Akce, atraktivní prostředí americké pláže i záchranářky s těly modelek – to vše v prvním desetiletí po pádu komunistické cenzury působilo na televizní konzumenty jako magnet.
Jediný profík se mezi herce dostal náhodou
Mezi hereckými hvězdami a všemi těmi kráskami se hned od prvních dílů objevil i sympaťák Michael „Newmie“ Newman, který byl jako jediný v celé záchranářské partě skutečným vycvičeným plavčíkem a současně i hasičem.
K roli se dostal náhodně v době, kdy čekal, až se pro něj uvolní místo plavčíka na plážích v Los Angeles. Nejprve měl hvězdám v červených plavkách radit, jak se mají pohybovat, jenže se při tom projevilo i jeho herecké nadání, a tak v seriálu dostal vedlejší roli, v níž vystupoval pod svým vlastním jménem.
Producentům brzy došlo, že zapojení neprofesionálního herce, ale profesionálního plavčíka, byl dobrý tah. Brzy se stal jednou z hlavních postav a tahounů celého seriálu, protože se pouze on a hlavní hrdina Mitch Buchannon, kterého ztvárnil David Hasselhoff, objevili ve všech řadách.
Newmanova přirozenost a odbornost dodaly seriálu autenticitu, kterou moc potřeboval. Na rozdíl od mnoha svých hereckých kolegů totiž nemusel nic předstírat – všechny dovednosti, které na obrazovce předváděl, dokonale ovládal a navíc je učil i své nové kolegy.
Hasič, kterému do života vstoupila nepříjemná choroba
Newman se mimo Pobřežní hlídku objevoval ve filmech či seriálech jen sporadicky. V podstatě celé natáčení seriálu bral jako „vedlejšák“. Ve skutečnosti totiž během čekání na uvolnění pozice plavčíka získal místo na plný úvazek jako hasič. Jeho časový harmonogram tak byl velice nabitý. Práci u požárníků se věnoval i po natáčení Pobřežní hlídky. Celkem strávil u hasičů 25 let.
V roce 2006, když oslavil svoje padesátiny, se u něj projevily první příznaky Parkinsonovy choroby. Tehdy začal Newmanovi nový boj. Tato nepříjemná a nevyléčitelná nemoc centrální nervové soustavy, která se například projevuje třesem a horším pohybem, je (nejen) pro člověka zvyklého na věčný pohyb, velkou ranou.
Morreu o ator Michael Newman, da série "Baywatch", aos 68 anos https://t.co/qLNWuiTYWR
— SIC Notícias (@SICNoticias) October 22, 2024
Newman se v loňském roce v dokumentu o Pobřežní hlídce nazvaném After Baywatch: Moment in the Sun o životě s nemocí rozhovořil. Zmínil se, že se často probouzí silně nervózní a často užívá i deset léků denně. Poslední roky rovněž strávil podporou Nadace Michaela J. Foxe, protože věřil v nalezení léku na Parkinsonovu nemoc.
Zemřel, ale jeho odkaz na plážích v Los Angeles žije dál
Jenže osud nebyl Newmanovi nakloněný. Krátce po uvedení zmíněného dokumentu vydechl naposledy. Jedinému profíkovi z Pobřežní hlídky dotlouklo srdce v říjnu loňského roku. Bylo mu 68 let. Zanechal po sobě manželku, dvě děti a jedno vnouče. Jeho odkaz ale žije dál nejen prostřednictvím seriálu. Jeho syn Chris, kterému je nyní 34 let, pracuje také jako plavčík na plážích v Los Angeles.
Zdroje: nbcnews.com, bild.de, echo24.cz