Článek
Žena známá jako Elaine Parentová se zřejmě narodila v roce 1942 v New Yorku. Její dětství a dospívání představuje jeden velký otazník. Úřady totiž nikdy nenašly ženin rodný list. První ověřitelný záznam spojený s budoucí podvodnicí a vražedkyní tak pochází až ze sedmdesátých let, kdy byla pod výše uvedeným jménem zatčena pro drobné krádeže. Poté se živila jako realitní makléřka, ale poctivé zaměstnání jí dlouho po chuti nebylo.
V roce 1985 ukradla 40 tisíc dolarů starší ženě, se kterou se spřátelila. Lidé, kteří měli tu čest Parentovou poznat osobně, shodně vypovídají, že byla velmi přesvědčivá, uměla být přátelská a milá, ale za tím vším se skrývala detailně plánovaná manipulace a nenápadný psychický nátlak. Po krádeži zmizela a dalších pět let o ní nikdo nevěděl.
Skutečnost, která vyšla najevo až po dlouhých letech, byla doslova šokující. Detektivům, kteří na jejím případu pracovali, došlo, že mají co do činění se skutečným šílencem.
Osudný inzerát
V roce 1990 si podala mladá úřednice Beverly McGowanová inzerát s tím, že hledá spolubydlící do bytu ve Fort Lauderdale na Floridě. Ozvala se jí Britka jménem Alice, která tvrdila, že byla přijata do místní pobočky IBM, a proto hledá pokoj. Ženy si padly do oka, protože měly stejné zájmy, hlavně pak numerologii.
Alici se rychle podařilo McGowanovou zmanipulovat natolik, že jí mladá žena sdělila čísla dokladu totožnosti, řidičského průkazu i všech pojištění. To vše ve víře, že je Alice zdatnou numeroložkou.
McGowanová ale namísto prožití předpovězené lásky zmizela. Ještě před tím stačila svým rodičům a přátelům říci o své nové skvělé spolubydlící a když se jim dlouho neozývala, vydali se do jejího bytu. Tam samozřejmě ženu nenašli, přičemž zjistili, že chybí i všechny její doklady. V bytě nebyla ani spolubydlící Alice.
Brutální vražda
Úřednici McGowanovou našel až rybář v jednom z kanálů, tedy spíše její zohavené ostatky. Tělo bylo bez hlavy, mělo useknuté ruce a vyříznutou část břicha.
Kriminalistům bylo jasné, že někdo zjevně chtěl, aby nebylo možné identifikovat oběť. Jenže vrah, v tomto případě vražedkyně, sice vyřízla tetování na břiše, ale nevšimla si druhého menšího tetování, které na kůži zůstalo, a tak byla mrtvá žena ztotožněna.
Okamžitě padlo podezření na její novou spolubydlící. Jenže po ní se slehla zem, přestože vyšetřovatelé odhalili několik zásadních stop, které ukázaly, kým Alice skutečně byla.
Stopy je dovedly do Anglie, kde se někdo snažil použít kartu zavražděné. Také objevili vůz mrtvé u letiště v Miami. Bylo tak zjevné, že vrah bude v Evropě. Horkou stopou se zdála být jistá Sylvia Ann Hodgkinsonová, která odletěla z Miami do Londýna v čase, který detektivy nejvíce zajímal.
Unikající chameleon
Jenže angličtí kolegové nebyli schopni Hodgkinsonovou najít. Poslední úřední záznam byl několik let starý. Šlo o žádost o vydání pasu na její jméno, ale s plnou mocí jej vyzvedávala Elaine Parentová. Brzy měli kriminalisté jasno, vražedkyně Alice je ve skutečnosti Parentová, po které USA pátrá kvůli krádeži. Parentová převzala identitu Angličanky Hodgkinsonové, která zmizela. Možná se stala její první obětí, což se ale nikdy nezjistilo.
Pátrání po Parentové bylo obtížné. Na Floridě se detektivům podařilo najít ženu, která se s ní setkala v baru, prý se zapovídaly o numerologii, načež Parentová z ženy vymámila čísla sociálního pojištění a bankovního účtu. Prý hovořila s anglickým přízvukem a byla neskutečně přesvědčivá.
Elaine Antoinette Parent, known as the "Chameleon Killer," was an American criminal infamous for her ability to assume multiple identities and evade law enforcement. pic.twitter.com/vYekicZvN8
— DAILY SCARY FACTS HERE (@thescaryfact) November 6, 2024
Parentová během unikání spravedlnosti podle všeho vystřídala více jak 20 identit, měnila účesy, občas vystupovala jako muž. Doklady získávala od ztroskotanců po barech, ale podle svědků se pohybovala i mezi bezdomovci.
Od vraždy úřednice McGowanové se takto schovávala 12 let a podle všeho si svoji roli náramně užívala. V roce 1998 dokonce poslala detektivům na Floridu vlastní malbu s vepsanou poznámkou „Vše nejlepší: Váš chameleon“. Od té doby se stala známou jako „Chameleon killer“, čili „chameleon zabiják“.
Spadla klec
Policisté dlouho tápali, ale vražedkyni nakonec vypátrali. Když 6. dubna 2002 zaklepali na dveře bytu, kde se ukrývala pod cizí identitou, jen řekla: „Moment, převléknu se.“ Pak ale zazněl výstřel. Strážci zákona ji našli s prostřelenou hlavou na podlaze. Parentová, pokud se tak skutečně jmenovala, si svoje tajemství odnesla do hrobu a pohnutky, které ji dovedly k vraždění a výměnám identit, zůstaly nevysvětleny.