Hlavní obsah
Věda a historie

Příšerná smrt slona v přímém přenosu a Edisonův stín. V lunaparku do zvířete pustili tisíce voltů

Foto: Pixabay

Ilustrační obrázek

Na přelomu 19. a 20. století probíhal souboj o budoucnosti využití elektřiny. Jeho hlavními aktéry nebyli jen Thomas Alva Edison a Nikola Tesla, ale i nevinná zvířata, jako třeba slonice Topsy. Proto bych rád upozornil na citlivý obsah článku.

Článek

Válka proudů

Na konci 19. a na počátku 20. století zažíval svět technologickou revoluci, která by se snad dala přirovnat jen k objevu ohně. Životní silou města a průmyslu se stávala elektřina, pro mnohé tehdy tajemná a nepolapitelná síla, jež byla někdy i smrtící. Její zavádění nebylo vůbec hladkým procesem. Ten sebou navíc nesl ostrý konflikt v podobě takzvané války proudů.

Tento obchodní a ideologický souboj mezi stejnosměrným proudem (DC) Thomase Edisona a střídavým proudem (AC), který prosazoval Nikola Tesla ve spolupráci s Georgem Westinghousem, vyústil v řadu dnes ne zcela pochopitelných událostí.

Edison měl se stejnosměrným proudem v 80. letech 19. století navrch. Elektrifikoval mnoho míst a byl jakýmsi průkopníkem komerčního využití elektřiny. Jeho proud byl jednoduchý a dobře se distribuoval, jenže jen na krátké vzdálenosti, protože na větší dálky byly energetické ztráty výrazné. Teslův střídavý proud vyřešil tento nedostatek vcelku elegantně – bylo možné jej jednoduše transformovat na vyšší napětí (pro přenos) a poté opět na nižší napětí (pro použití například v domácnostech). Teslova vynálezu se chopila firma Westinghouse Electric a začala jej prezentovat jako ten „pravý“ elektrický proud budoucnosti.

Foto: Paul Downey, CC BY 2.0, Flickr

Edison vs. Tesla

To se samozřejmě dotklo Edisona. Ten se snažil veřejnost přesvědčit, že střídavý proud je příliš nebezpečný pro použití ve firmách a v domácnostech. Aby dokázal, že Teslův patent se může proměnit ve smrtící nástroj, neváhal v roce 1887 demonstrativně před novináři popravit tisíci volty dvanáct drobných zvířat.

Smrt slonice jako velkolepá atrakce

Ke slavnému usmrcení slonice Topsy došlo v době, kdy byla takzvaná válka proudů v podstatě rozhodnuta. O Edisonův stejnosměrný proud přestával být zájem a budoucnost jasně zářila Teslovým střídavým proudem, který byl praktičtější a při správném používání rozhodně nepředstavoval smrtící past, jak jej Edison prezentoval.

Foto: trialsanderrors, volné dílo, Wikimedia Commons

Plakát na atrakce se slony z roku 1899

Slonice Topsy neměla lehký život. Do Spojených států byla přivezena z Indie a prakticky celý svůj dospělý život strávila v hrůzných podmínkách cirkusu. Často čelila bití a špatnému zacházení, i proto se z ní stalo vzpurné zvíře, které zranilo několik lidí a tři ošetřovatele dokonce zabila. Jednoho z nich v momentě, když byl opilý a snažil se ji krmit zapálenou cigaretou.

Zvíře se stalo nežádoucím. Ale co s ním? Majitelé lunaparku na ostrově Coney Island v New Yorku přišli s nápadem veřejné popravy, která by pobavila diváky. Původně se uvažovalo o oběšení, což mělo představovat obdobu poprav nebezpečných zločinců. To však byla pro veřejnost přece jen silná káva, a tak došlo na popravu elektrickým proudem.

Spektákl to byl velkolepý. 4. ledna 1903 se přišlo na bizarní atrakci podívat více jak 1 500 lidí. Lunapark byl plný a majitelé spokojení. Na místě byl i kameraman ze společnosti Edison Manufacturing Company, který celou akci dokumentoval.

Zmatené slonici byla na nohu připevněna kovová destička a už se jen čekalo na okamžik, kdy jejím obrovským tělem projde smrtících 6 600 voltů. Pro jistotu jí ošetřovatelé do posledního jídla vmíchali silnou dávku jedu. Nebyla ale potřeba. Elektřina několikatunové zvíře zabila v mžiku. Jakmile se pod slonicí objevil kouř, bezvládně se svalila na zem a bylo po podívané.

Foto: Neznámý autor, volné dílo, Wikimedia Commons

Poprava slonice Topsy

Edisonův podíl na popravě

Často se uvádí, že do celé akce byl zapojen i Edison, aby tím zdiskreditoval střídavý proud. Jenže v té době už vědec věděl, jak celý souboj dopadne, a tak je jeho spoluúčast na smrti slonice sporná.

Přesto je Edisonovo jméno s akcí spjaté. Vzniklý film Poprava slona elektrickým proudem (Electrocuting an Elephant) byl distribuovaný pod jménem jeho společnosti a veřejnost tak celkem oprávněna chápala smrt exotického zvířete jako součást války proudů. Edison se navíc vůči tomu nijak neohrazoval a zřejmě tajně doufal, že zabití tak obrovského zvířete ještě veřejnost přesvědčí, že je střídavý proud nebezpečný. Nestalo se tak.

Video z usmrcení slonice Topsy je jedním z nejranějších dokumentů filmového průmyslu a ukazuje, jak ještě v relativně nedávné minulosti dokázali být lidé ke zvířatům krutí a ještě se tím chlubili. Slonici nejprve zavřeli do šapitó, nutili ji dělat věci, na které vůbec nebyla stavěná a když se jí to nelíbilo, zabili ji.

Po její smrti už bylo zbytečné v rámci souboje Edisona a Tesly demonstrovat, jaký z proudů je lepší pro běžný život. Střídavý proud v komerčním využití přirozeně vystřídal stejnosměrný a lidstvo vykročilo vpřed směrem k plně elektrifikované budoucnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz