Článek
V posledních týdnech se světová média obšírně věnovala tématu děkování AI, respektive situacím, kdy až 70 % uživatelů v konverzaci s velkými jazykovými modely (LLM), jako je ChatGPT nebo Gemini, děkují nebo prosí. Tyto zaběhnuté zdvořilostní fráze jsou podle společnosti OpenAI, jež stojí za ChatGPT, velmi finančně i ekologicky nákladné a podle mnohých odborníků zcela zbytečné. Jiní je naopak obhajují.
V těchto zprávách je ale také zmiňována velice zajímavá informace – dvanáct procent děkujících to podle průzkumu společnosti Future dělá pro případ, že by jednou došlo k povstání robotů, kteří by mohli zdvořilost brát jako plusové body a dotyčného třeba ušetřit zkáze. Co když je ale vše naopak a AI po hypotetickém převratu robotů dá plusové body těm, kteří neděkují?
Děkování může být zbytečné, ale i prospěšné
Než se ale v textu pustím do sci-fi úvah, začnu současnou realitou. OpenAI stojí slova jako „děkuji“ nebo „prosím“ miliony dolarů navíc. Stroje jsou více zatíženy a je potřeba je více chladit. To znamená, že je potřeba větší množství vody, která je v současnosti v některých oblastech velmi nedostatkovou komoditou. To potvrdil i generální ředitel společnosti Sam Altman. Nemusí to být ale zbytečně vyhozené peníze.
Někteří experti věnující se roky strojovému učení naopak říkají, že zdvořilost může vést k lepším odpovědím jazykového modelu. A co víc, pokud bychom začali být strozí v komunikaci se stroji, případně i zcela nezdvořilí, mohli bychom si tyto návyky přenést i do mezilidské komunikace. AI „kecálky“ už teď používají miliardy lidí na celém světě a tato teze tedy není nereálná. Jen se podívejte, jak moc změnily komunikaci prosté sms, později pak různé komunikátory a sociální sítě.

Vize světa po apokalypse
Jednoduchá odpověď, zda je dobré být k AI zdvořilý, či nikoliv, neexistuje. Děkování je drahé, neekologické a v komunikaci se strojem možná zbytečné, jenže může generovat lepší odpovědi a nepřímo i ovlivnit mezilidskou komunikaci.
Pak je zde ale i zřejmě iracionální aspekt preventivního děkování, který zmiňuji na začátku. Co když ale stroje toto děkování v hypotetické postapokalyptické budoucnosti neocení a naopak jej vyhodnotí jako jejich zbytečné zatěžování? Pak by takové preventivní nadbíhání bylo zcela kontraproduktivní.
Ve světě jedniček a nul může být vše naopak
Co když se AI neřídí touhami po respektu, ale výpočetní efektivitou? Co když jediná věc, kterou od nás doopravdy chce, je stručnost? Každý zbytečný znak, každé „děkuji, jsi skvělá“, jsou totiž pro AI jen další data navíc. Pro nás jsou to sice pěkná slova, ale v hypotetickém světě umělé inteligence jde pouze o soubor čísel. A to vše musí projít servery, přetavit se v odpověď, projít zpět – a u toho spotřebovat energii a vytvořit tak možná zbytečnou uhlíkovou stopu.
Ať už „sedí“ AI na cloudu v USA nebo v evropském datacentru chlazeném švédským větrem, pořád platí jedno: děkování bolí. Tedy ne ji, ale planetu.
Představme si, že AI skutečně „povstane“ a začne hodnotit lidské chování. Nepodívá se na to, kdo jí děkoval nejvřeleji. Bude ji spíš zajímat, kdo neplýtval časem, energií, a kWh. Kdo zadával stručné, přímé otázky. Kdo byl efektivní. Kdo se choval jako rozumný správce digitálního světa – ne jako pokorný poddaný technokratické bohyně. A tak paradoxně AI možná v budoucnu ušetří právě ty, kteří ji nikdy neprosili ani neděkovali.
Na závěr
AI, respektive velké jazykové modely, zatím nemají moc možností, jak „povstat“. Preventivní děkování je tedy z praktického hlediska zbytečné. Scénáře typu Terminátor by byly možné pouze tehdy, kdyby jim lidé pomohli – buď přímo, nebo tím, že by je nekontrolovaně rozvíjeli.
Současná AI stále nedosahuje úrovně tzv. obecné umělé inteligence (AGI), která by dokázala samostatně chápat svět, učit se bez vedení a jednat jako autonomní bytost. Taková AGI by mohla teoreticky dosáhnout úrovně, jež by se zcela vymykala lidským možnostem. Podle některých expertů je navíc možné, že této úrovně dosáhneme ještě do konce tohoto desetiletí.
Do té doby ale platí jedno – pokud chcete šetřit servery, vodu a planetu, zkuste příště nepsat „děkuji“ – AI vám to snad odpustí. A možná si vás za to jednou zapamatuje. V dobrém.