Článek
V televizi působili jako idylická americká rodina. Dvanáct nadaných dětí, krásná hudba, tanec, úsměvy a silná víra v Boha. Rodina Willisových si v polovině minulé dekády získala srdce nejen amerických diváků díky reality show „The Willis Family“. Pro mnohé právě oni ztělesňovali hodnoty tradiční Ameriky. Jenže za touto idylkou se skrývalo něco, co se správnými hodnotami nemá nic společného.
Děti, tanec a víra
Willisovi pochází z Nashvillu v Tennessee. Jejich život byl zcela zasvěcen folkové hudbě s irskými prvky a hlavně víře. Otec rodiny Toby a jeho manželka Brenda vychovávali celkem 12 vlastních dětí, jejichž jména zde nebudu vypisovat, ale všechna začínají na písmeno „J“, snad podle Ježíše. Život členů rodiny probíhal na rozdíl od většiny Američanů podle striktních pravidel. Děti byly vzdělávány doma s důrazem na křesťanskou víru a díky hudebnímu a tanečnímu nadání začala rodina vystupovat nejprve na komunitních festivalech, poté se prosadila i v televizi.
Popularita idylické rodiny vzrostla v roce 2015, kdy se objevila jako kapela „The Willis Clan“ v pořadu America's Got Talent, kde postoupila až do čtvrtfinále. Tehdy si je také vyhlédla televizní stanice TLC. Ta se v té době věnovala natáčení reality show s velkými konzervativními rodinami, které dodržují křesťanské hodnoty, a potřebovala vyplnit mezeru po jiné, dokonce devatenáctičlenné rodině Partridgeových, kteří cestovali po USA a děti drželi dost zkrátka. Willisovi se tak jevili jako ideální volba.
Pořad s názvem „The Willis Family“ měl z počátku velký úspěch a některé díly sledovalo až milion diváků. Ti byli ze sehrané rodinky nadšeni. Willisovi krásně tančili, zpívali a hráli na hudební nástroje, stále se usmívali a vyzařovali pozitivní energii. Celý pořad byl zkrátka zalitý sluncem a dalo by se říci, že společné sdílení stejných hodnot a celkové porozumění mezi všemi členy rodiny by se dalo snad i závidět.
Tehdy nikdo netušil, že vše není tak dokonalé, jak se na první pohled může zdát. Problémy pramenily od otce rodiny Tobyho. Ten byl vychován v podobně velké a striktně věřící rodině, kterou v roce 1994 postihlo obrovské neštěstí. Tenkrát při autonehodě zahynulo šest Tobyho sourozenců. Tragédie jej poznamenala na celý život. Chtěl vybudovat podobně velkou rodinu, jejíž hodnoty by byly postaveny na víře. Když potkal stejně naladěnou Brendu, odmítl tradiční církev a rodinu vedl spíše jako domácí společenství, kde pravidla určoval pouze on.
U Willisových tak například dívky nesměly mluvit bez vyzvání a chodit samy ven, byly podřízeny mužům, směly si číst pouze knihy s náboženskou tématikou a televize byla zcela tabu. Toby chtěl mít vše pod kontrolou a to si pedantským způsobem zajišťoval. Když se ho jeho nejstarší dcera Jessica zeptala, proč jsou v televizi, když se na ni nesmí koukat, odpověděl, že je to z Boží vůle. Děly se ale daleko horší věci, které s vírou neměly společného zhola nic.
Tajemství pod rouškou pohody
Televizní idylka skončila v září 2016. Tehdy se už dvacetiletá dcera Jessica rozhodla k radikálnímu kroku. Během natáčení se začala svěřovat televiznímu štábu o tom, jak její otec drží absolutní moc nad celou rodinou a vytváří toxické manipulativní prostředí plné strachu, a co víc, své vlastní děti sexuálně zneužívá, přičemž ji samotnou už od útlého dětství. Vše celou dobu provázelo psychické a fyzické týrání. Musela se nechat dotýkat na místech, o kterých její otec tvrdil, že nemají jméno a nesmí se o nich mluvit. Když byla na základní škole, nutil ji pořizovat intimní snímky údajně pro jejího budoucího manžela, aby viděl, jak byla už za mlada krásná. To vše vyvrcholilo několika znásilněními, zatímco ostatní členové rodiny spali.
Jessica za pomoci televize během natáčení opustila dům a vše prozradila policii. Natáčení bylo přerušeno, aniž by byl divákům vysvětlen důvod. Více se dozvěděli až v okamžiku, kdy byl Toby zatčen a o rok později odsouzen ke 40 letům vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Prokázány mu byly čtyři znásilnění nezletilých.
Cesta z pekla
Pro nejstarší dceru Jessicu, ale i pro ostatní členy rodiny znamenal odchod otce začátek dlouhé a bolestivé cesty k uzdravení. Ona jako jediná otevřeně mluví o svém traumatu a dokonce o své bolesti napsala knihu. Pokračuje v sólové hudební dráze stejně tak jako několik jejích sourozenců, kteří čas od času vystupují společně. Další se pak rozhodli žít mimo veřejnost.
Jessica je dnes vdaná a říká, že pro ni není největší vítězství hudební úspěch, ale to, že si dokázala najít cestu na svobodu, i když se jí to zpočátku zdálo nemožné.
Zdroje: latimes.com, greenvillejournal.com, Reality Show The Willis Family