Hlavní obsah

Dvě velké cesty lidstva - umírněnost a hospodárnost v. rozhazovačnost a užívání

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Dnes lze skoro cokoli. Proč by se měl člověk omezovat, když má kolem sebe tolik možností? Namátkou kupříkladu k zábavě, odpočinku, odreagování, cestování, potulování, nicnedělání atd.?

Mnoho lidí je k šetrnému postupu dotlačeno vnitřními a hlavně vnějšími okolnostmi. Raději by zřejmě plýtvali. Ačkoli žijeme ve velmi rozpínavé době, neměli bychom si myslet, že si můžeme dovolit úplně všechno.

Článek

Zajisté se shodneme, že by se lidé měli chovat umírněně, šetrně a hospodárně. Po napsání věty mě vbrzku napadlo, že první tři slova zrovna moc platit nemusejí a pro leckoho zřejmě ani nebudou. Vždyť proč by se měl člověk omezovat, když má kolem sebe tolik možností? Namátkou kupříkladu k zábavě, odpočinku, odreagování, cestování, potulování, nicnedělání atd.? Tak proč by neměl příležitostí kolem sebe využít? Lépe využívat. A brát plnými hrstmi? Jak dané dilema vyřešíme?

Naštěstí je mnoho lidí k šetrnému postupu dotlačeno vnitřními a hlavně vnějšími okolnostmi. Raději by zřejmě plýtvali. Jako vpravdě klasický konkrétní příklad by nám posloužil stav, kdy se člověk kdysi ve škole moc nenamáhal, což přineslo pouze průměrné výsledky a později se odrazilo do jeho pracovní pozice a do výše peněžního příjmu. Zde by se postupovalo vcelku spravedlivě. Nedal totiž na rady, nabádání a na doporučení rodičů a jiných dospělých osob, aby více, cílevědomě a poctivě pracoval. Ať si nyní nestěžuje, že bere méně než lepší a že si může dovolit pouze málo. Důležitým příspěvkem k podání úplné informace je, že nebyla nalezena přímá souvislost mezi maturitním vysvědčením a diplomy z VŠ a pozdějším příjmem, která by platila absolutně a bezezbytku. Tendence samozřejmě existuje a reálně působí. Což je dobře.

Navzdory faktu, že žijeme ve velmi rozpínavé době, neměli bychom si myslet, že si můžeme dovolit úplně všechno. Ano, zážitek, zejména kladný a působivý, je vítán, ale nic se nemá přehánět. Jen se podívejme, kolik si lidé pořizují různých předmětů, které později nikdo nepoužívá. Známým případem jsou nástroje k upevnění tělesné kondice. Zajisté nikoli nadarmo definice rotopedu zní - nejdražší sušák na prádlo. Na druhé straně nepočítejme s dokonalostí. Nedosáhneme na stoprocentní využití všeho, co používáme. Což se žel týká rovněž potravin. Nicméně právě tady můžeme jako lidští jedinci leccos docílit a dokázat.

Mimoděk mě napadá příklad z přírody. Víme, že v ní existuje potravní řetězec. Jeho podstatou je, že nejsilnější a nejvíce nebezpeční tvorové se nacházejí na jeho vrcholu. Velmi často se jedná o šelmy. Leckdo bude znát slovo predátor. Uloví si potravu, avšak ne vždy se jim podaří vše spořádat. Tady se objevuje šance pro jedince na nižších stupních. Mohou se přiživit na zbytcích. Vlastně my lidé jsme kdysi dříve postupovali stejně a k určitým podobám dospíváme i dnes. Jak jinak můžeme chápat procesy, během nichž movitější občané přispívají do potravinové banky, jiní se snaží zabránit plýtváni potravinami tak, že jich část odevzdávají na místa, kde si je jiní, tzv. slabší a potřební odeberou? Nebo připomenu podporované obědy. Potvrzení najdeme v odkazech dole.

Proto bychom se měli každý sám a společně snažit, aby se tolik neplýtvalo. Uvědomme si, že žijeme život v nadbytku. A patrně na dluh. Kdesi jsem od nějaké vzdělané osoby slyšel, že příliš toužit po velkém majetku a neustále se za ním hnát vystupuje jako lidská hloupost. Svět kolem nás působí dojmem, že zdroje jsou nevyčerpatelné a hned po ruce. Dále se traduje, že si vše můžeme koupit. Opravdu všechno! Neměli bychom více myslet, co se děje za tzv. oponou? Tady mám na mysli faktory jako vložený čas, práce, energie a úsilí, které zaměstnanci a zaměstnankyně vkládají do zboží a služeb, které si my občané kupujeme.

Odkazy, které s tématem souvisejí a mohou pomoci:

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-jak-se-cesi-mohou-potravinove-zlepsit-aby-se-tolik-neplytvalo-164340

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-jak-se-kolem-nas-plytva-potravinami-164860

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-cesi-a-potravinova-anabaze-porad-je-co-zlepsovat-165436

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz