Hlavní obsah
Příběhy

Ekologická babka

Foto: Seznam.cz

Ekologická babka má již svůj věk. Jak je ostatně patrné ze snímku jejích rukou. Počíná si opravdu v duchu svého přízviska, takže není divu, že její kroky vedou k viditelným úsporám. A navíc šetří přírodu…

Ona vodou šetří, jak se dá. Mezi její obvyklé kroky patří, že v dřezu v kuchyni, v umyvadle v koupelně má větší misku, do níž nachytá použitou vodu. Kupříkladu při ranním mytí ovoce na lehkou snídani, poté opláchnutí zeleniny do polévky atd.

Článek

Možná jsem měl napsat babička, ale nejsem si jist, jestli se jí už stala. Na první pohled by časové kritérium zřejmě splňovala. Žádná mladice. V dobrém slova smyslu. Setkali jsme se nedávno u hotelového bazénu. Přesněji přímo v něm.

Úvodní moment, kdy mě trochu zaujala, nastal při jejím příchodu k vodě. Na rozdíl od svých vrstevnic šla docela vzpřímeně a nenapadala na žádnou ze svých dolních končetin. Také její zrak vypadal a působil docela živě, byť o pronikavé bystrosti bych nepsal a nemluvil. Jako druhý krok by se dal ocenit, že si navlékla plavecké brýle. Málokdy je vídám na někom dříve narozeném. Za třetí zde máme poměrně sebejistý vstup do vody. Nedlela na schůdcích se slovy - „jé, to je nějak moc studené“ jako část jiných žen a žel i mužů. Ani na nich nepůsobila bachratě a jako pomalý příchozí jedinec. Posléze se položí na záda a poměrně svižně plave na znak. Nejméně deset bazénů v kuse. Až pak se zastaví u stěny, aby se vydýchala. Jenže ona moc odpočívat nemusela. Bez udýchanosti a zchvácenosti si dopřávala krátkou přestávku. Zajisté před následující plavbou.

Zrovna jsem na chvilku zastavil vedle ní. Pokývla hlavou na pravou stranu a sdělila, že je ráda, že je tu dnes docela volno. Včera ve vodě zažila patnáct osob a plavalo se moc špatně. Lidem se však nedivila. Venku bylo nezdravé teplo, a proto se leckteří uchýlili sem, kde slunce nepálí, teplota je přijatelná a ještě se dá vlézt do vody. A kdo by snad chtěl něco jako chladný přídavek, může se odebrat do sprch, kde si nastaví studenou vodu, odvážnější by využili bazénu u sauny. Starší paní hbitě naváže, jak se dopoledne prošla po blízkém lese a podle jejího poznání vládne strašné sucho. Přikývnu, před pár hodinami jsem četl, jak na známém ostrově Sicílie kvůli nedostatku vody vyhlásili katastrofální stav. Na přiloženém snímku stály tamější ovce a „pásly“ se na písku kolem nedávno vyschlého napajedla.

Ekologická babka se po mé informaci začala profilovat o dost jasněji. Uvedla, že stav na jihu zná. Ona vodou šetří, jak se dá. Mezi její obvyklé kroky patří, že v dřezu v kuchyni, v umyvadle v koupelně má vždy větší misku, do níž nachytá takřka všechnu použitou vodu. Kupříkladu při ranním mytí ovoce na lehkou snídani, poté opláchnutí zeleniny do polévky atd. Hlavním cílem není zabránit nečistotám ke vniknutí do odpadové roury, ale snaha uspořit co nejvíce vody. Průběžně ji z misek vylévá do připravených kbelíků. V nejčistší nahrubo opláchne nádobí a poté ji naleje do kytek v domě. Je-li vody více, odnese ji do stínu za dům, kde má připraven sud. Odtud se bere tekutina na zalévání záhonů.

Nejspíše by ve svých ekologických skutcích nebyla mnohými lidmi pochopena. Nebo alespoň ne hned. Ona však uvedeným způsobem koná řadu roků a děje se v automatickém modu. Přiznává, že dříve se občas dostala do drobných osobních a rodinných potíží, ale blízcí jedinci si již zvykli. S postupujícím oteplováním a varováním před nadměrnou spotřebou vody jí dávají za pravdu ve stále větším rozsahu. Ano, trochu zadostiučinění cítí, ale byla by raději, kdyby jako ona postupovalo o hodně více osob. Hlavně plýtvající mladá generace.

Hodně jsem jí nahrál zmínkou o dětech a o městě. Na vsi se prý šetří lépe. Člověk má pocit, že voda je „jeho“ a dává si pozor. A navíc ji jako nahospodařenou nalévá na konkrétní místo, třeba kde pěstuje plodiny na své zahrádce. Ve městě bývá podle ní hůře. A hlavně paneláky. Tam prý jde o hrůzu. Žádná hospodárnost a několikeré sprchování denně. Aniž by lidi těžce pracovali! Nechápou, že zdroje nejsou nevyčerpatelné?

A děti? Neví, jak se s nimi bude situace vyvíjet. Na jedné straně mají některé z nich plnou pusu ekologie. Na druhé straně se neodlepí od displeje mobilního telefonu či tabletu. A jak vysokou mají spotřebu elektrické energie, jídla, vody, oblečení… Snad si ani nebude připomínat, jak jejich činy těžce dopadají na přírodu. Ale demonstrovat by prý místo školní výuky šly hned! Ekologická babka mávne rezignovaně rukou a jde plavat.

PS: Během večeře na mě radostně mávne přes tři stoly. Patrně je ráda, že narazila na pověstnou spřízněnou duši. Ano, počínám si ve vztahu k přírodě skoro jako ona.

Několik odkazů, které s tématem dost souvisejí:

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-smog-jeste-jinak-32823

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-kvalita-zivota-42475

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-lesni-remiza-47093

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-ani-kopec-nestaci-49600

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-jak-se-nase-ceske-more-znecistuje-223024

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-jak-ne-kazdy-ekologicky-zasah-musi-byt-ekologicky-263048

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-deti-a-jejich-elektronicko-ekologicky-problem-27022

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz