Článek
Máme za sebou seznámení s několika poznatky ohledně tzv. netečnosti dětí, která se v posledních měsících dost projevuje / viz Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-netecne-deti-a-zasahy-rodicu-139292/. Zajisté by neměla být podceňována. Naopak je potřebné se na ni a na její řešení podívat blíže. Tak vyrazíme vzhůru za dalšími poznatky a spojitostmi.
Již víme o mladé matce, která - z vnějšího pohledu nahlíženo - měla raději svůj mobilní telefon než vlastního syna. Kdyby nestranný a skrytý pozorovatel měřil časy, čím a kým se zabývá, dospěl by ke stejnému výsledku. Expert by dodal, že vykazovala poměrně jasné znaky závislosti na nabídce moderních informačních a komunikačních technologií. Je příjemné se jim oddávat. Ale co nutnost myslet na dopady? Jako kdyby zaujímala názor, že si syn poradí sám. Jak si může poradit v době docházky do MŠ a o něco později na počátku školní dráhy? Zdaleka není jediným případem, u něhož lze vysledovat zcela určitý a nikoli malý podíl rodičů na chování jejich potomků.
Podívejme se na další možné příčiny vzniku dětské netečnosti. Za prvé by mohlo jít o její dočasnou formu. Pak můžeme sledovat, že po nějakém čase se sníží či rozplyne a dítě se přece jen o něco začne zajímat.Může se stát svědkem sportovního utkání a inspirativního momentu v něm, vystoupení umělkyně nebo podlehnout široké paletě možností moderních informačních a komunikačních technologií. Nemělo by nás překvapit, že projevy dětí se hodně liší v různých prostředích. Rodiče se často diví pohledům a podkladům paní učitelky, když jim líčí, co jejich potomek ve škole podniká. Nebo co naopak nedělá, ale měl by. Nikdy by do něj neřekli, že jde o možnou verzi. Vždyť oni ho znají jako někoho úplně jiného.
Ve druhé verzi mysleme na uspořádání, kdy se míra netečnosti řídí situací. Jako kdyby dítě vlastnilo nějaký kompas a mělo citlivost, že automaticky mění své vystupování. Nejčastěji se děje tak, aby uniklo potížím, které očekává. Tady zapracuje jeho dosavadní zkušenost. Jako konkrétní příklad tu vystupuje poznání, jak se má chovat, když se otec vrací opilý z hospody, případně matka napružená z pracoviště. Leccos poznal z fungování osobních a rodinných a jiných mechanismů. Nasadí masku, aby pokud možno nezavdal příčinu, že si ho někdo bude „všímat“ nežádoucím způsobem. Nejlépe je být nepovšimnut.
Třetí verze nám nabídne přehled spíše velmi smutných elementů a záležitostí, kdy je dítě ještě více zanedbáváno, navíc ponižováno, týráno, různým způsobem zneužíváno atd. Opět bych připomněl dříve zmíněnou „imunitu“ a tzv. pláštěnkový efekt. Stačí si přečíst několik příběhů daným způsobem postižených dětí a člověk pochopí, oč se jedná. Knih existuje poměrně dost. Několik názvů je níže.
Na samotný závěr bych uvedl, že netečné děti sice kolem nás existují, avšak dobrou zprávou je, že každý z nás může vykonat aspoň trochu něco, aby se jejich počet snižoval. Nebo aspoň nezvyšoval. Nebo alespoň aby se krátila doba trvání pro ně nevýhodného stavu. Nebo snad výhodného?
Seznam knih:
Neuvěřitelné zázraky - Alexandra Föderlová Schmidová - Konrad Rufus Müller / 271 s. /
Hra na pavoučka - Zuzana S. + Kateřina Krtičková / 335 s. /
Prožila jsem si peklo - Patience Ibrahim, Andrea C. Hoffmannová / 264 s. /
Ukradený život - Ulla Frohling / 335 s. /
V odkazu výše jsou obsaženy další blízké materiály autora.