Hlavní obsah
Zdraví

Jak jsem porazila únavu, hlad a diety aneb Přerušovaný půst na vlastní kůži

Foto: Foto: Pexels

Už jsou to dva měsíce, co jsem si řekla: „Zkusím přerušovaný půst“. Netoužila jsem po bleskovém hubnutí nebo nějaké drastické změně. Šlo mi především o zdraví. Vůbec jsem se totiž necítila dobře.

Článek

Přerušovaný půst se stal jedním z trendů posledních let. Drží ho lékaři, sportovci i světoznámé modelky. Nejsem z těch, kdo podléhají módním záležitostem, ale během předjaří jsem došla k  závěru, že nic nepokazím, když pro tentokrát udělám výjimku.

Tou dobou jsem se totiž cítila jako čerstvě vymačkaný citrón. Byla jsem unavená, podrážděná a zároveň jsem potřebovala i shodit pár kilo. Po zkušenostech vím, že běžné hladovění mi rozhodně nedělá dobře, a tak jsem hledala nějakou zdravou a schůdnou variantu pro osobní restart.

Inspirací mi bylo video výživového poradce pana Petra Havlíčka, který o přerušovaném půstu mluvil jako o skvělém způsobu, jak tělu dopřát čas na regeneraci a zároveň si zjednodušit stravovací režim. Jeho přístup mě zaujal. Nešlo totiž o žádné extrémy, ale rozumné nastavení podle potřeb každého z nás.

Existuje několik režimů přerušovaného půstu. Mezi nejčastější patří:

  • 16/8: 16 hodin půstu, 8 hodin určených pro jídlo
  • 5:2: Pět dní normálního stravování, dva dny omezeného příjmu kalorií
  • 24hodinový půst: Jednou nebo dvakrát týdně celý den bez jídla

Můžete si vybrat režim, který nejvíce odpovídá vašemu životnímu stylu. V začátcích se rozhodně vyplatí trpělivost. Začněte kratšími obdobími bez jídla a postupně je prodlužujte podle toho, jak se vaše tělo přizpůsobí. V době půstu je důležitý příjem tekutin. Kromě vody si můžete dopřát i neslazené čaje nebo černou kávu. Během období, kdy můžete jíst, se snažte konzumovat kvalitní potraviny. Upřednostňujte čerstvé ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, zdravé tuky a bílkoviny.

Mezi největší benefity přerušovaného půstu patří:

  • Autofagie: Dochází k přirozenému procesu, při kterém buňky rozkládají a recyklují své vlastní poškozené nebo nepotřebné části.
  • Zlepšení trávení: Po možných počátečních potížích zjistíte, že vaše trávení funguje mnohem efektivněji.
  • Vyrovnanější energie: Žádné výkyvy cukru a s nimi spojené náladové veletoče

Mé zkušenosti s půstem

Přiznávám, začala jsem ambiciózně. Zkoušela jsem i delší intervaly bez jídla, ale rychle jsem zjistila, že to prostě není pro mě. Nakonec jsem našla rovnováhu v režimu 14/10. To znamená 14 hodin hladovění a 10 hodin pro jídlo. Ideální balanc, který nezní jako mučení, ale spíš jako výzva. Nejtěžší bylo bojovat s mými půlnočními myšlenkami na sýr nebo nutkáním ukrást synovi svačinu. Po pár dnech jsem si však zvykla a cítím se vážně dobře. Mám více energie, dobře spím, a dokonce i zvolna hubnu.

Je to pro každého?

Rozhodně ne. Pokud máte zdravotní problémy, čekáte miminko nebo vás trápí poruchy příjmu potravy, na přerušovaný půst zapomeňte. Tento styl stravování není pochopitelně vhodný ani pro děti. Ale pokud ani do jedné z těchto skupin nepatříte a máte chuť své tělo trochu probrat k životu, možná přišel čas to zkusit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz