Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

Lže nám umělá inteligence záměrně?

Foto: Foto : Pexels

Umělá inteligence (AI) dnes pomáhá lidem v mnoha oblastech. Mnohdy působí až neuvěřitelně chytře. Ale není neomylná. A někdy si – zcela doslova – vymýšlí.

Článek

Se synem jsme potřebovali do školy připravit referát o endemitech – tedy rostlinách a živočiších, kteří žijí jen na určitém území. Vybrali jsme si Vysoké Tatry, protože jsme tuto oblast již několikrát navštívili. Chtěli jsme udělat referát zajímavý a správně, a tak jsme se rozhodli požádat o pomoc umělou inteligenci.

Zeptali jsme se: „Jací endemité se vyskytují ve Vysokých Tatrách?“

AI okamžitě odpověděla s jistotou a elegancí. Nabídla seznam tvorů a rostlin s krásnými názvy – některé i v latině. Například „Tatranus mysticus“ nebo „Flora alpina tatrica“. Znělo to věrohodně, skoro jako bychom našli poklad.

Jenže… něco nám na tom nesedělo. Začali jsme si ověřovat názvy v odborných zdrojích. A zjistili jsme, že většina z nich vůbec neexistuje. Nešlo o překlep, ale o naprosté výmysly. Latinsky znějící, odborně vypadající, ale fiktivní.

Když jsme AI konfrontovali, omluvila se a přiznala chybu. Zkusili jsme to znovu – a přišla nová, opět smyšlená jména. Jakoby si z nás Al dělala legraci. Ale pravda je jiná. Umělá inteligence nemá vlastní rozum, a i když se chová chytře, někdy prostě „halucinuje“.

Proč to AI dělá?

Umělá inteligence pracuje na principu predikce textu. Snaží se na základě obrovského množství informací, které zná z internetu, knih a dalších zdrojů, odhadnout, co se má říct dál. Když se jí zeptáme na něco specifického, může se stát, že: nemá přesný údaj, nechápe kontext dostatečně odborně nebo se snaží vytvořit něco, co vypadá pravdivě, i když to pravdivé není.

Tento jev se odborně nazývá halucinace AI. Umělá inteligence si doslova „vymýšlí“ s přesvědčivostí, která může zmást i dospělého.

Co si z toho odnést?

Umělá inteligence je užitečný nástroj, ale není to učitel ani encyklopedie. Když potřebujeme ověřené informace, měli bychom AI používat jako pomocníka, ne jako jediný zdroj.

Naše zkušenost s referátem o Tatrách nás poučila. Už víme, že když AI něco říká, je dobré si to ověřit z dalších zdrojů. Ideálně z odborných.

Měli bychom mít na paměti, že technologie si z nás legraci nedělá. I když AI působí chytře, stále je to jen program. A občas se splete. Jako každý z nás.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz