Článek
Češi sice investují více, velká část populace však má stále ze zhodnocování peněz na kapitálových trzích obavy. Ještě v roce 2018 z výzkumu agentury Ipsos pro Raiffeisenbank vyplynulo, že pouze 37 % Čechů ve věku 25-55 let investuje, přičemž tito lidé nejčastěji investují do podílových fondů a nemovitostí (dohromady 67 %).
Na jaře letošního roku si podobný průzkum nechala zpracovat investiční platforma Portu a podle něho už investuje 49 % pracujících Čechů. Polovina populace tak stále část vydělaných prostředků nezhodnocuje,a pokud ano, dávají stále přednost podílovým fondům. Proč? Proč se akciové investování těší mezi Čechy tak nízké oblibě? Odpovědi na tuto otázku jsou pravděpodobně uvedeny níže. Lidé se často nechají odradit jedním z následujících mýtů.
1. Abyste mohli začít investovat, musíte být odborníkem
Svět financí je plný odborných výrazů a těžko srozumitelných konceptů, díky čemuž může řada lidí dospět k názoru, že nejsou dostatečně vzdělaní, aby mohli začít investovat na akciovém trhu. Pokud plně nerozumíte tomu, jak funguje akciový trh, proč byste se měli rozhodnout zhodnocovat na tomto neznámém místě své těžce vydělané peníze?
I když je vhodné porozumět některým základům investování, nemusíte být odborníkem, abyste mohli začít.
Pokud jste začátečník, jedním z nejlepších způsobů, jak si akciový trh osahat, je pasivní investiční přístup. Nebudete si muset dělat starosti s výběrem jednotlivých akcií nebo nákupem a prodejem investic – vše, co budete muset udělat, spočívá v otevření účtu na některé z vhodných platforem a zřízení trvalého příkazu pro odesílání pravidelné platby z vašeho běžného účtu.
2. Akciový trh je příliš riskantní
Je pravda, že investice na akciovém trhu budou vždy spojené s určitým rizikem. Akciové investice ale zdaleka nejsou tak nebezpečné, jak si řada lidí myslí. Pokud investujete rozumně, mohou být vaše peníze poměrně v bezpečí.
Jedním ze zásadních kroků, jak zajistíte, abyste investovali relativně bezpečně, je diverzifikace vašeho portfolia. Jinými slovy byste neměli dávat všechny vejce do jednoho košíku. I když jedna specifická akcie vypadá sebelépe, je téměř nemožné předpovědět, zda některá z konkrétních akcií poroste, nebo bude klesat.
Pokud investujete všechny vaše úspory do jediné společnosti, můžete přijít o spoustu peněz, proč byste to ale dělali?
Chcete-li omezit riziko, měli byste rozdělit své peníze do různých investic. Jedním z nejjednodušších způsobů přitom je investice do burzovně obchodovatelných fondů - ETF, což jsou kolekce desítek i stovek akcií sdružených do jediné akcie. Pokud se rozhodnete pro pasivní investiční přístup, pravděpodobně budete investovat do některého z těchto burzovně obchodovatelných fondů. Tento typ investice podstatně omezuje celkovou rizikovost investování – i když se některým akciím v burzovně obchodovatelném fondu nedaří, nestáhnou výrazně ke dnu i celkovou hodnotu vašich investic.
3. Abyste mohli začít, potřebujete mnoho peněz
Akciové investování už dnes není kratochvílí rozmařilých milionářů, kteří jsou schopní a ochotní investovat stovky nebo i miliony korun v rámci jediné investice. Dnes už můžete začít investovat s pár stovkami měsíčně.
Opět zde musím zmínit pasivní investiční přístup, v jehož rámci můžete investovat i 500 Kč měsíčně a pomalu tak budovat zajímavé a diverzifikované investiční portfolio, které bude postupem času růst, jak roste akciový trh jako celek.
Dnes už můžete investovat částku, kterou si můžete přesně dovolit a nijak tak neohrozíte vaši celkovou finanční situaci.
Pokud byste pak dali přeci jenom přednost investování do jednotlivých akcií namísto burzovně obchodovatelných fondů, můžete investovat prostřednictvím zlomkových (frakčních) akcií. Některé akcie mohou stát stovky nebo i tisíce dolarů, a pokud zvolíte vhodného brokera, nebudete muset nakupovat akcie celé. I akcie typu Microsoft, Visa nebo Booking Holdings, které stojí stovky, respektive tisíce dolarů tak jsou dnes dostupné doslova každému. Protože si navíc můžete koupit mnoho různých akcií za „pár korun“, dosáhnete i nákupem jednotlivých akcií diverzifikace portfolia poměrně levně a jednoduše. Pro začátečníka je však vhodnější, začít s „testováním“ akciového trhu spíše pasivně.
Slovo závěrem:
Investování na akciovém trhu může vzbuzovat u řady lidí obavy, povětšinou jsou však zbytečné a lze se jim dodržováním pár pravidel vyhnout.
Budete-li se akciovému trhu vyhýbat, stejně jako většina české populace, přijdete o šanci, jak podstatně zvýšit hodnotu vašich úspor. I když jste ve světě investování nováčkem, začátek může být snazší a mnohem bezpečnější, než si myslíte.