Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vznik značky KFC: Colonel Sanders využil tajného receptu a prorazil

Foto: Pixabay

Kdo by v dnešní době neznal tuto značku. KFC se za devadesát let své existence rozšířila do více než 150 zemí z celého světa a dnes patří k největším obchodním řetězcům. Jak tato značka vznikla?

Článek

Colonel Sanders se narodil v roce 1890 do farmářské rodiny poblíž amerického města Louisville. V pěti letech mu však zemřel otec a mladý Sanders se musel jako nejstarší ze tří dětí o své sourozence postarat, neboť jeho matka byla okolnostmi donucena zajistit rodinu a odejít pracovat. Pětiletý Colonel se tak musel naučit vařit.

Ve svých třinácti letech odchází nejstarší syn z rodiny Sandersů z domu a shání jakoukoli práci. V žádné se ale nedokázal na delší dobu uchytit. A to až do roku 1930, kdy se stal majitelem čerpací stanice Shell poblíž města North Corbin ve státě Kentucky. Zde se vrátil ke své zálibě z dřívějších let a začal hostům připravovat občerstvení, které se naučil v mládí.

Otevření první restaurace

Sandersova smažená kuřata nebo třeba steaky se těšily velké oblibě a už po čtyřech letech mohl koupit větší čerpací stanici na druhé straně silnice. V roce 1937 pak znovu svou restauraci rozšířil a pojmenoval ji Sanders Court & Café. K tomu také dokoupil motel pro hosty naproti restauraci.

Na začátku 40. let přišel Sanders s novou (a dodnes tajnou) směsí jedenácti druhů bylinek a koření, která se používá v KFC dodnes. V této době také změnil svůj způsob přípravy masa - protože smažení kuřete na ocelové pánvi zabralo přibližně půl hodiny, přešel Sanders na smažení pod tlakem, které bylo výrazně kratší.

V polovině 20. století se začal plánovat obchvat Corbinu, který se měl dotknout i Sandersovy restaurace. Americký podnikatel se tedy rozhodl k prodeji podniku a začal svůj postup prodávat restauracím napříč celými Spojenými státy americkými.

Jako první odkoupil recept americký podnikatel Pete Harman, který poté v roce 1952 otevřel ve spolupráci s Colonelem Sandersem první restauraci pod jménem Kentucky Fried Chicken. Sanders v následných letech prodal přes 600 licencí v rámci USA i Kanady. Na začátku 70. let to pak bylo přes tři a půl tisíce prodejů.

Závěr Sandersovy kariéry

Roku 1964 prodal Colonel Sanders svůj podnik skupině investorů za více než dva miliony dolarů, ve své pravomoci si ale ponechal podniky v Kanadě. Stejně tak zůstal jeho obličej v logu značky, které i přes drobné změny vydrželo až do dnešních dnů.

V 80. letech Sanders opakovaně kritizoval kvalitu jídla v restauracích KFC. Podle jeho názoru se spolu s náklady na provoz restaurací snížila i kvalita podávaných jídel, což však noví majitelé vyvraceli. Život Colonela Sanderse vyhasl na konci roku 1980, kdy zemřel na zápal plic. Poslední měsíce života se navíc potýkal i s leukémií.

Zdroje: KFC, Český rozhlas

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz