Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ukrajinci nás nepřišli vyjídat, buďme solidární jako na začátku války

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
21. 8. 8:31

Vliv dezinformační scény způsobil, že po roce a půl trvání války mnoho Čechů přešlo z fáze „šijeme roušky“ do fáze „kdo ví, jak to bylo“.

Článek

Je rok 2021 a Rusko začíná shromažďovat vojska na hranicích s Ukrajinou. Mnoho lidí se domnívá, že jde o běžnou ruskou provokaci, protože výhrůžky a nátlakové akce nejsou pro říši zla něčím novým.

Na konci roku však přichází zpráva od amerických tajných služeb, že Rusové zvažují invazi na Ukrajinu. Stoupenci dezinformační scény přebírají první pokyny z Moskvy, které se k nim dostávají skrze dezinformační weby a sociální sítě.

Ruská administrativa vytrvale popírá, že by připravovala jakoukoliv invazi na Ukrajinu a stoupenci dezinformační scény přesně podle pokynů zlehčují, nebo rovnou dementují informace amerických tajných služeb.

Následuje bagatelizace celé situace, kdy Rusko údajně pouze cvičí na svém území, i když množství nahromaděné vojenské technicky u hranic s Ukrajinou začíná být enormní.

Rusko se vysmívá západu za to, že má obavy ze situace, kterou samo způsobilo. Stoupenci dezinformační scény tento trend ochotně následují.

Vyjednávání

Začíná vyjednávání mezi představiteli NATO a Ruskem, kde Rusko vznáší absurdní požadavky a chce ostatním státům diktovat do jakých aliancí a uskupení smějí vstoupit.

V tu chvíli mi dochází, že zprávy od amerických tajných služeb o chystané ruské invazi jsou nejspíše pravdivé.

Pokud by totiž zpráva o chystané ruské invazi byla nepravdivá, tak kdo by měl potřebu s Ruskem vyjednávat o jeho absurdních požadavcích a výměnou za co? Pokládám si logickou otázku, na kterou nenacházím odpověď.

Krátce před začátkem invaze vystoupí prezident Vladimír Putin s prohlášením, že se Ruská Federace rozhodla uznat samostatnost Doněcké a Luhanské lidové republiky.

A je to tady. Rusko se po nelegální anexi Krymu snažilo Donbas dlouhou dobu destabilizovat a jako jediný důvod pro uznání nezávislosti těchto dvou neexistujících států, v kontextu s nahromaděnou vojenskou technikou, mě napadá, že Rusko chce opět vojensky zasáhnout na Ukrajině, tentokrát však oficiální cestou.

Píši komentář na sociální sítě, že se Vladimír Putin rozhodl rozpoutat válku v Evropě. Sklízím za něj tvrdou kritiku od stoupenců dezinformační scény a vyslechnu si známé pohádky o vojenském cvičení. O něco později mi píše i můj známý, že to přeháním a že žádná válka v Evropě přece není.

Začátek ruské invaze

Ráno 24. února se probouzím a přichází mi zpráva od toho stejného člověka: „Mezi tím, co jsi spal, se Putin rozhodl napadnout Ukrajinu.“ Ach jo, tak moc jsem si přál, abych neměl pravdu.

Přesto jsem z toho v šoku úplně stejně jako všichni ostatní a sleduji zprávy v televizi. Rusové útočí na Kyjev, střílí na obytné budovy, zabíjí civilisty a lidem nad hlavami létá vojenská technika ruských okupantů.

Naprostá drtivá většina české společnosti stojí na straně Ukrajiny, dokonce i náš silně proruský prezident Miloš Zeman otáčí o 180 stupňů a nazývá Vladimíra Putina šílencem.

Mezi lidmi se spouští obrovská vlna solidarity srovnatelná s prvotní fází Covidu, kdy lidé při nedostatku zdravotnického materiálu začali šít roušky svým sousedům.

Češi houfně přispívají Ukrajině na humanitární pomoc a také na nákup obranného materiálu, jako jsou neprůstřelné vesty a helmy.

Stoupenci dezinformační scény jsou zticha, protože nemají žádné instrukce z Moskvy. Vždyť také ještě včera tvrdili, že se jedná pouze o cvičení. Neví, co mají dělat a já si jen přeji, aby nám „šijeme roušky“ fáze vydržela o něco déle, než za Covidu.

Krysy začínají vylézat z děr

První dny po začátku invaze zůstávají stoupenci dezinformační scény povětšinou nadále ticho. Jsou zmatení, protože jim jejich favorizované Rusko opakovaně tvrdlo, že Ukrajinu nikdy nenapadne a udělalo pravý opak.

Začínají se objevovat první vlaštovky s klasickým whataboutismem: „A co Spojené státy americké, které napadly Irák?“

Stoupenci dezinformační scény se snaží odvést konverzaci jiným směrem, protože ví, že k ruské invazi neexistuje žádná přijatelná obhajoba.

Z Ukrajiny utíká spousta lidí před válkou ve snaze zachránit si holý život.

Česká republika naštěstí stíhá poskytnout ochranu stovkám tisíc válečných uprchlíků dříve, než se stoupenci dezinformační scény stihnou rozkoukat a zahltit veřejný prostor nenávistnými projevy vůči uprchlíkům.

Denacifikace

Vladimír Putin však nenechává stoupence dezinformační scény příliš dlouho tápat a hází jim záchranné lano. Na Ukrajině jsou prý nacisti a je třeba Ukrajinu denacifikovat. Přemýšlím, kdo je v tomto případě nacista, protože napadení sousedního státu, pod falešnou záminkou ochrany svých obyvatel, jakoby z oka vypadlo nacistickému Německu pod vedením Adolfa Hitlera.

Jen to provedení nějak pokulhává a žádný „blitzkrieg“ se nekoná. Ukrajinci statečně vzdorují a Rusům se nedaří dobýt Kyjev. Američané nabízí prezidentovi Zelenskému evakuaci ze země a ten už dnes legendární hláškou „potřebuji zbraně, ne odvoz“ dává najevo, že Ukrajina nebude pro Rusko jednoduchých soustem.

Stoupenci dezinformační scény dále opakují lži o denacifikaci, přestože extrémisté mají v ukrajinském parlamentu naprosto mizivé zastoupení ve srovnání s Českou republikou, kde se preference extrémistů pohybují stabilně kolem deseti procent. Prezident Ukrajiny je navíc Žid, což teorii o nacistech staví ještě do absurdnější roviny.

Biologické laboratoře

Přichází další lživá zpráva od ruské propagandy. Na Ukrajině mají být biologické laboratoře, které tam samozřejmě nepostavil nikdo jiný, než „zlé“ Spojené státy americké a mají se v nich vyvíjet chemické zbraně na likvidaci Rusů. Rusové samozřejmě pro tuhle teorii nepředloží žádné důkazy a zpráva je natolik do očí bijící nesmysl, že jí věří jen lidé s nulovým kritickým myšlením.

Plní však svůj účel a lidé, kteří na začátku invaze neměli nejmenších pochyb, že ruská agrese je nevyprovokovaná, se pod záplavou nesmyslných zpráv, které se na ně ze sociálních sítí hrnou, začínají ptát: „Kdo ví, jak to vlastně bylo?“

Genocida na Donbase

Po denacifikaci a biologických laboratořích našla u stoupenců dezinformační scény vítězoslavný comeback i jedna starší dezinformace . Začíná v komentářích u článku obvykle radou: „Zjistěte si, co se dělo na Donbase od roku 2014“ a po reakci na ní obvykle následuje pečlivě nastudované překroucení historických událostí podle ruské propagandy.

Nedoporučuji moc do této konverzace „zabrušovat“, protože se jedná zpravidla o sérii lží a vyvracení každé jednotlivé z nich může zabrat v součtu i několik hodin, což v konečném důsledku budí dojem, že se dva lidé hádají o něčem, co není na první pohled zřejmé. Celé to pak umocňuje u čtenáře „kdo ví, jak to bylo“ pocit.

Zkusme na chvíli pominout skutečnost, že údajná ochrana ruských obyvatel by v žádném případě neopravňovala Rusko k útoku na Kyjev a cílenému vraždění civilistů.

V roce 2014 se Ukrajinci rozhodli zbavit proruského kolaboranta Janukovyče, který byl odvolán ukrajinským parlamentem z funkce prezidenta a který je v současnosti na Ukrajině stíhán pro vlastizradu.

Rusku se nelíbilo, že ztrácí na Ukrajině svůj vliv, na což zareagovalo nelegální anexí Krymského poloostrova a svržením místních samospráv v regionu Donbas. Začalo také vyzbrojovat separatisty a silně podporovalo destabilizaci v regionu.

Ukrajina se Ruskem vyzbrojeným separatistům začala bránit, což vyústilo v konflikt, který měl civilní oběti na obou stranách. Česká dezinformační scéna to dnes podle pokynů z Moskvy nazývá „genocidou na Donbase“.

Pro to, že by však na Donbase někdy Ukrajinci páchali genocidu, nepředložili Rusové jediný důkaz a ani mezinárodní pozorovatelé žádnou takovou zprávu nepotvrdili. Tvrdí to pouze ruská administrativa, ta stejná, která nám opakovaně říkala, že Rusko žádnou invazi na Ukrajinu nechystá.

Šíření dezinformací jako byznys

Proti ukrajinským uprchlíkům bylo těžké vymyslet něco negativního –⁠ utíkají před hrůzami války, pracují u nás, případně rovnou podnikají a pro typického konzervativního rasistu mají i ten správný odstín pleti.

Rusko svou invazí do cizí země však způsobilo obrovské výkyvy na burze, které měly za následek prudké zdražení komodit a objektivní zhoršení životní úrovně lidí na celé planetě, čehož okamžitě využili obchodníci se strachem Ladislav Vrábel a Jindřich Rajchl.

Šířením strachu a dezinformací se jim podařilo na sociální sítě přilákat spoustu lidí a mít na sociálních sítích spoustu lidí znamená obvykle peníze, pokud toho umíte využít.

Zatímco se Láďa tragikomickým způsobem snažil dostat z lidí peníze na účet své manželky kvůli jeho četným exekucím, tak Jindra začal prodávat svůj merch a vybírat od důvěřivých lidí peníze na „podporu politické strany“.

Pozadu nezůstal ani Tomio Okamura. Dezinformace a xenofobie mu dlouhodobě udržují jeho voličskou základnu, která mu svými hlasy ve volbách zajišťuje vysoký příjem ze státní pokladny, aniž by se on sám musel nějak výrazně podílet na správě státu. Po Romech a muslimech se tedy nově zaměřil na válečné uprchlíky z Ukrajiny.

Chci mír nebo chcimír?

Proti očekáváním většiny lidí se Ukrajina stala pro Rusko na bojišti rovnocenným soupeřem a o jejím vítězství, či prohře může rozhodnout míra podpory ze západu.

Mezi stoupenci dezinformační scény se proto rozmohl nový narativ, který zní: „My chceme mír.“

Když je však necháte tuhle ušlechtilou frázi rozvést a poslechnete si, co doopravdy chtějí, tak nechtějí mír, ale ukrajinskou kapitulaci.

Chtějí, aby se Ukrajina přestala bránit a podstoupila okupovaná území Rusku, zatímco o míru, ve kterém by územní celistvost Ukrajiny zůstala zachována, nechtějí ani slyšet.

Tuhle proruskou rétoriku pak často vedou až do absurdní roviny, kdy dávají Ukrajině za vinu, že se brání, při čemž úplně vytěsňují skutečnost, že agresi proti sousední zemi v tomhle konfliktu vede pouze Rusko.

Na zavádějící frázi „chci mír“ postavil svou kampaň v druhém kole prezidentské volby také oligarcha Andrej Babiš, který jí opakoval tak dlouho, až si lidé spojili tyto dva slova dohromady.

„Chcimír“ se dnes používá jako přezdívka pro člověka, který tvrdí, že chce mír, ale ve skutečnosti prosazuje kapitulaci napadené Ukrajiny před agresorem.

Pravda není uprostřed

Všechny dezinformace ruské propagandy, které v České republice stoupenci dezinformační scény ochotně šíří, si nekladou za cíl, abychom jim uvěřili.

Kladou si za cíl, abychom z toho množství informací byli natolik znechucení, že k ruské invazi začneme být lhostejní a Ukrajincům v jejich obraně proti neoprávněné agresi přestaneme pomáhat.

Od začátku války podpora Čechů vůči Ukrajině výrazně poklesla, aniž by se cokoliv změnilo na podstatě nevyprovokované ruské agrese.

Často slýcháváme věty jako: „Kdo ví, jak to bylo?“ nebo: „Pravda je někde uprostřed.“

Ve skutečnosti je však pravda zřejmá a černobílá –⁠ Rusko napadlo Ukrajinu.

Je po pořád ta stejná neodůvodněná agrese, která v nás na začátku války vyvolala pocit velké nespravedlnosti a vlnu obrovské solidarity.

Nenechme se odradit od podpory a pomoci napadenému státu jenom kvůli tomu, že někdo využívá lži pro svůj politický nebo finanční prospěch.

Nedělá to totiž poprvé, ani naposledy.

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-ukrajina-eskalace-valka-hranice-vojaci-armada-usa-nato-biden-sir-analyza_2111240620_eku

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-ukrajina-krym-valka-vojenska-ofenziva-vojsko-presun-hranice-rusti-vojaci_2112041435_hyh

https://www.lidovky.cz/svet/americka-hysterie-dosahla-vrcholu-kreml-plany-na-invazi-popira-staty-stahuji-sve-lidi-aerolinky-rus.A220213_215409_ln_zahranici_lros

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-rusove-cvici-200-tisic-novych-vojaku-zautoci-na-kyjev-obava-se-ukrajinsky-velitel-40417611

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cia-zverejnili-jsme-tajne-informace-o-ruske-invazi-protoze-n/r~64ce2700e64e11ecb1f50cc47ab5f122/

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/biden-putin-ukrajina-rusko-usa-invaze.A211207_084606_zahranicni_jhr

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rusko-uzna-nezavislost-povstaleckych-republik-v-donbasu-40387865

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-ukrajina-uznani-luhanske-donecke-republiky-donbas-kyjev-putin-kreml-sir_2202160640_eku

https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/separatiste-moskva-nezavislost-donbas-20220222.html

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-vojenska-operace-donbas-putin.A220224_042358_zahranicni_vlc

https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/rusko-ukrajina-putin-vojenska-operace-20220224.html

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-usa-jsou-pripraveny-evakuovat-zelenskeho-40388447

https://www.novinky.cz/p/vysledky-voleb/2021/parlamentni-volby

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-prezident-zeman-po-ruske-invazi-na-ukrajinu-hovori-k-ceskemu-narodu-190053

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cesi-poslali-na-pomoc-ukrajine-miliardy-40423534

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-ukrajina-valka-putin-promena-spolecnosti_2208061305_kac

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/valka-na-ukrajine-novinar-jiri-just-o-postoji-rusu-k-invazi/r~c6c29974f0a211ec8c6f0cc47ab5f122/

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-moskva-opet-desi-laboratoremi-usa-chystaji-na-ukrajine-superzbran-proti-lidem-zviratum-i-rostlinam-40428432

https://www.denik.cz/z_domova/fake-news-ukrajina-usa-rusko-biolaboratore-biologicke-zbrane.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-osm-krvavych-let-rusky-pribeh-o-ukrajinske-genocide-zije-dodnes-192748

https://www.securitymagazin.cz/defence/ruske-tvrzeni-o-genocide-na-donbasu-je-lehce-vyvratitelna-lez-rika-politolog-karel-svoboda-1404068725.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://manipulatori.cz/narativ-o-genocide-rusu-na-ukrajine-je-zcela-lzivy/

https://radiozurnal.rozhlas.cz/sledovali-jsme-online-ukrajinsky-parlament-odvolal-prezidenta-janukovyce-a-6284567

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ukrajina-prezident-viktor-janukovyc-vlastizrada-soud-rozsudek_1901240956_ako

https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/rok-velke-invaze/3564029-odhodlani-ukrajinskych-uprchliku-je-ohromujici-nechteji-byt

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/ukrajina-uprchlici-zivnostnici-podnikatele-podnikani.A230510_092622_praha-zpravy_nema

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-rust-az-o-230-procent-valka-zpusobila-sok-jake-komodity-zdrazuji-nejvic-192724

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-insolvencni-spravce-zasahl-jde-po-penezich-na-protivladni-demonstrace-218644

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vrabel-insolvence-dluhy-jovanovic-raptor.A221110_143810_domaci_pitt

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-kdo-v-cesku-vydelava-na-strachu-lidi-232386

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/xenofobie-v-cr-spd-tomio-okamura-neonacismus-emigrantska-krize_2106182014_zuj

https://www.respekt.cz/podcast/spd-lze-oznacit-za-parlamentni-fasisticke-hnuti-proc-soud-smetl-okamurovu-zalobu-na-respekt

https://archiv.hn.cz/c1-67224580-okamura-je-hlavnim-dezinformatorem-v-eu-ma-nejvetsi-dosah-na-socialnich-sitich-ukazala-analyza

https://www.forum24.cz/chcimir-nechce-mir-ale-kapitulaci-rusko-vede-proti-zapadu-nekompromisni-civilizacni-valku

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/tvrzeni-z-babisovy-kampane/r~bca45564919b11ed93abac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pruzkum-klesa-zajem-cechu-o-deni-na-ukrajine-i-podpora-vladni-pomoci-40417009

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz