Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Katastrofické tornádo F4 z června roku 2021. Může se něco takového opakovat?

Foto: Pavel Hanke, www.pixabay.com

Obrázek je ilustrační.

Mnozí jsou jimi fascinováni. Jedná se o nádherný a přitom děsivý přírodní úkaz, který při „vhodné“ konstelaci páchá obrovské škody na velké části světa. Ničivé tornádo ukázalo v Česku svou sílu nejvíce v roce 2021 na Hodonínsku.

Článek

Definice a popis vzniku tornáda

Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody.

Pro organizaci bouře a také pro vznik tornáda je nutná ještě jedna podmínka. Tou je velký rozdíl v rychlosti, nebo směru větru s výškou, nejčastěji mezi přízemní hladinou a výškou šesti kilometrů. Tato změna se označuje jako střih větru. Bez energie, kterou dodává střih větru, nemohou vzniknout ani organizované bouře ani tornáda.

Meteorologové dělí tornáda na dvě skupiny, zjednodušeně řečeno na slabá a silná. Pro vývoj slabých tornád potřebuje bouře využít nějakou předpřipravenou rotaci v atmosféře, například na rozhraní různě proudícího větru. Taková tornáda často vznikají na pobřeží, kde na břehu vane vítr jiným směrem, než na moři.

Tornádo je třeba rozlišit od tromby, která se narozdíl od tornáda nedotýká zemského povrchu a nepůsobí škody.

Jak vzniklo ničivé tornádo osudného 24. 6. 2021?

Dne 24. června 2021 se ve večerních hodinách vyskytly velmi silné bouře, z nichž některé byly tzv. supercely. Supercela, která postupovala z Horního Rakouska přes Břeclavsko a Hodonínsko dále do Zlínského kraje, byla přibližně v čase 19:10 – 19:45 provázena silným tornádem, které způsobovalo při povrchu značné škody v pásu dlouhém 26 km a širokém až 700 m.

Tornádo výrazně zasáhlo obce Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice, severní části Hodonína a Ratíškovice (obr. 1). Na základě leteckého i pozemního průzkumu a následné konzultace mezi odborníky nad získanými materiály o způsobeném poškození byla tornádu přiřazena kategorie F4, což značí velmi silné tornádo. (Pozn.: tornáda jsou dle rychlosti větru a síly rozčleňovány do kategorií F0 - F5 - Fujitovy stupnice). Kromě rozsáhlých škod na majetku, vegetaci a infrastruktuře si bohužel tornádo vyžádalo 6 obětí a přibližně 200 zraněných osob.

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Cesta tornáda na Jižní Moravě 2021

Od té doby zaznamenali meteorologové na území Česka dalších šest tornád. Ta byla mnohem slabší, experti je ohodnotili stupněm F1 na mezinárodní Fujitově stupnici, kdy větry vanou mezi 100 a 200 kilometry v hodině.

Počet tornád je i v Česku velmi proměnlivý. Pro ukázku: Mezi lety 2012 až 2021 jich v Česku bylo zaznamenáno pouze osm. Naopak v letech 2000 až 2009 se jich přehnalo minimálně 51. Podle odborníků budou tato čísla kolísat i nadále.

Jak se chránit před tornádem?

V případě, že se blíží tornádo a je vám na dohled, situaci nepodceňujte, nesnažte se za každou cenu zachránit svůj majetek, chraňte svůj život. Vyhledejte pro úkryt pevnou zděnou stavbu, uzavřete okna a schovejte se ve sklepě či místnosti bez oken, v přízemí budovy nebo pod schody. Není doporučeno schovávat se v nejvyšších patrech budov nebo v podkroví rodinných domů, střechy jsou konstrukčně nejslabším místem staveb. Může se stát, že tornádo spatříte až na poslední chvíli, jelikož bude skryto ve srážkách. V tomto případě se urychleně schovejte v místnosti bez oken, pokud je to možné. Ať už jste v jakékoli situaci (na ulici, daleko od vašeho bydliště, řídíte automobil apod.), vyhledejte pro úkryt zděnou stavbu (hostinec, hotel apod.). Při tornádu nejste venku v bezpečí.

Jestliže zrovna řídíte automobil a je-li tornádo vzdáleno několik kilometrů, pokuste se vybočit z dráhy bouře a bouři s tornádem se vyhnout. Je-li tornádo blíže, neriskujte, jeďte do nejbližší obce, kde se můžete ukrýt v pevné zděné budově. Rozhodně nezůstávejte pod mostem nebo podjezdem, kde dochází k lokálnímu zvýšení rychlosti větru v důsledku tunelového efektu. Není-li jiná možnost, na ulici se schovejte za jakoukoli pevnou zděnou konstrukci, do výklenku, případně příkopu, kde se schulte do klubíčka a rukama si chraňte obličej před letícími troskami a střepy. Tohle je však krajní nouze, kdy již nelze nic jiného udělat. Ve volné přírodě, pokud nelze rychle najít pevný úkryt, lehněte si v níže položeném místě břichem na zem a rukama si chraňte hlavu. A to co nejdále od stromů nebo aut, které mohou být vzneseny do vzduchu. Venku hrozí od letících předmětů těžká až smrtelná zranění.

Tornáda se velmi těžko předpovídají

I když se za poslední desetiletí výrazně zvýšily znalosti o vzniku tornád a to hlavně vědců z USA, ještě stále nevíme o tornádech všechno a také je nedokážeme dostatečně dobře měřit. Ani v USA neexistuje přístroj, který by dokázal změřit či zjistit, kde se zrovna vyskytuje tornádo.

Vědci nevidí souvislost mezi změnou klimatu a počtem tornád, či jejich ničivostí

Klimatická změna bude mít vliv na počet případně intenzitu konvektivních bouří, nicméně na střih větru zásadní vliv změna nemá, a pokud, tak oslabující. A protože je střih větru zásadní přísada pro vznik organizované bouře a tornáda, zdá se, že by nemělo přibývat počtu tornád.

Skutečnost, proč máme pocit, že přibývá tornád i na našem území, je jednoduše nárůst mobilních přístrojů a počtu videí, které tornáda dokumentují.

Spoluautor publikace Tornádo, pracovník Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, Petr Zacharov k tomu říká:

Do budoucna se tedy není potřeba obávat zvyšujícího se počtu tornád a škod, které působí. Pro obyvatele České republiky zůstává stále větším nebezpečím zabití bleskem či utonutí při povodni, což jsou ale stále nesrovnatelná čísla s počty utopených při koupání nebo zabitých při dopravních nehodách.

Tornáda jako přírodní jev nás však budou uchvacovat i nadále.

Mým velkým snem je alespoň jednou v životě tornádo vidět. Prozatím jsem zahlédl pouze trombu.

Spatřili jste ve svém životě tornádo? Pište mi do komentářů.

Zdroje informací:

https://www.obnovitelne.cz/clanek/2538/tornada-v-cesku-jsou-hlasena-stale-casteji-roste-jen-pocet-lidi-s-mobily-uklidnuje-vedec

https://www.tornada-cz.cz/

https://www.tornada-cz.cz/pripady/silne-tornado-na-jizni-morave:a208.htm

https://zpravy.aktualne.cz/datavize/tri-roky-od-niciveho-tormada/r~18c01d462d5f11efa1910cc47ab5f122/

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/ze-by-byla-v-cesku-tornada-casteji-nez-driv-nelze-rict-ale-vice-si-jich-vsimame-uvedl-adamovsky-z-ch-3376

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-dva-roky-od-tornada-ktere-sokovalo-po-nem-prislo-uz-devet-dalsich-232928

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz