Hlavní obsah
Příroda a ekologie

„Mozkožrout“ se objevil i v českých končinách. Naegleria fowleri je nebezpečný parazit, který zabíjí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pavel Hanke, www.pixabay.com

Neglerióza je vzácný hnisavý zánět mozkových blan a mozku (obrázek je ilustrační)

Za poslední půlstoletí se nemocí způsobenou nebezpečným parazitem nakazilo cca 15o osob a jen čtyři z nich přežily. Celosvětová data nejsou příznivá, přestože se v posledních letech rozšířily možnosti, jak na nemoc reagovat.

Článek

Jednobuněčný organismus Naegleria fowleri žije primárně ve sladké vodě, odkud se může dostat do lidského těla. Toleruje vysoké teploty až do 45 stupňů Celsia, jaké panují např. v okolí výpustí z elektráren, nebo v termálních pramenech, či v mělkých vodních nádržích během léta. V takovém případě putuje rovnou do mozku, kde téměř nevyhnutelně způsobuje smrt.

Postihuje obvykle mladé a zdravé jedince, kteří se parazitem nejčastěji nakazí při koupání či potápění v teplé vodě. Vstupní branou infekce je sliznice dutiny nosní, odkud se prvoci šíří podél vláken čichového nervu do centrální nervové soustavy.

Parazit zabíjel i v Československu

Naglerióza má velmi rychlý průběh – od nakažení se během týdne projeví první symptomy (bolesti hlavy a zad, nevolnost, zvracení, zatuhlost krku, případě i křeče a záchvaty) a v horizontu dalších dvou týdnů nastává smrt. Pozor - příznaky onemocnění mohou být v počátečním stadiu zaměněny za meningitidu Na rozdíl od jiných parazitů, kteří se snaží ze svého hostitele vydolovat co nejvíc, tato tzv. „améba požírající mozek“ na nic nečeká – což zakusilo i 16 obětí zatím největší epidemie nagleriózy, která mezi lety 1963 a 1965 děsila Československo. Ze 16 nakažených tehdy všech 16 mladých lidí, kteří se nakazili v plaveckém bazénu, zemřelo. Nejvíce lidí zemřelo v červnu a červenci 1963. Nejmladší oběti parazitu bylo osm let, nejstarší 25. Většina byla účastníky plaveckých kurzů.

Události z Ústí nad Labem jsou dosud ve vzpomínkách místních živé. „Vzpomínám si, že Vrbák několikrát zavřeli. A údajně měnili dlažbu, kvůli té nákaze. Nakonec museli bazén zalít betonem, když se i po výměnách ta nemoc opět objevila,“ zavzpomínala před časem Ústečanka Jitka Hanzlíčková.

Původce nemoci odhalili vědci až v roce 1967. Améby se množily v prasklině spáry mezi kachličkami a při zvýšení hladiny vody byly vyplavovány do bazénu. „Nejvíce se améby nacházely u dna v rozích bazénu, na dřevěných schodech do bazénu a na pískovém filtru. Ve vodě se běžně nacházely koncentrace améb v řádu stovek až jednotek tisíců v jednom litru. Výměna vody vedla ke snížení jejich množství jen krátkodobě, po dobu jednoho až dvou týdnů,“ popsal František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Samotný rezervoár infekce byl odhalen ale až v roce 1978.

Navzdory úsilí o nalezení účinného antiparazitika je průměrná úmrtnost na tuto chorobu 98 % a zbylá 2 % se často potýkají s trvalými následky. Nelze proto vyloučit současný výskyt této améby v okolí tohoto incidentu v severních Čechách. Na Ústecku došlo k ojedinělému úmrtí v osmdesátých letech 20. století, kdy se náctiletý chlapec nakazil při koupání ve výpusti chladicí vody průmyslového podniku.

Mezi lety 2007–2018 byly několika amatérskými mikrobiology améby identifikovány v některých tůních na Třeboňsku, v Lipně, Máchově jezeře a v okolí přehrady Nové Mlýny. Jedná se zatím o poslední studii těchto parazitů.

Jeden z posledních případů krutého onemocnění způsobených tímto parazitem pochází z USA a to v americkém státě Iowa. Událost se odehrála v Iowě u jezera Lake of Three Fires. Úřady tam preventivně uzavřely pláž u jezera, člověk se vzácným případem meningoencefalitidy bojoval v nemocnici o život, bohužel onemocnění nakonec podlehl, což potvrdily například i CNN news.

Rok 2023 - přelom ve vývoji léku proti Neglerióze?

V březnu roku 2023 přišli vědci z centra BIOCEV ve Vestci u Prahy s informací ohledně vývoji léku proti vzácné a smrtící amébě Naegleria fowleri. Tým úspěšně léčil myši nakažené touto amébou, což představuje významný krok vpřed při hledání léku na tuto nemoc.

Na léku pracuje i německý vědec Martin Zoltner, který vede oddělení pro objevování léků na Přírodovědecké fakultě UK. „Náš lék pochází z mého předchozího výzkumu v Kalifornii – ve firmě, která vyvíjí látky proti houbám a zároveň spolupracuje s akademiky na výzkumu opomíjených nemocí,“ přibližuje Zoltner. A pokračuje: „Ty látky mají zajímavou chemickou strukturu: atom bóru v organickém lešení. Když jsem přišel do Prahy, napadlo mě tyto molekuly otestovat proti málo probádaným původcům onemocnění. Tady je jedno z mála míst na světě, kde je můžeme zkoumat.

„Podíl vyléčených je dvacet osm procent. Nevypadá to jako hodně. Ale také nás potěšilo, že léčba významně myším prodloužila dožití. Budeme s chemiky pracovat na tom, abychom látku vylepšili a možná se přiblížili sto procentům vyléčených. Také stojí za zmínku, že jsme nezaznamenali žádné vedlejší účinky,“ doplňuje Martin Zoltner.

Doporučení na závěr

I přesto, že nemoc způsobená „možkožroutem“ je velmi výjimečná, doporučuje se i tak vyvarovat se koupání v rizikových oblastech i kvůli jiným nebezpečným nemocem.

Přírodní vody mohou být kontaminovány odpadními vodami, výkaly zvířat, chlévskou mrvou používanou ke hnojení (splachy při dešti) nebo třeba i z těl koupajících se osob. Do vody se tak mohou dostávat patogenní organismy (viry, bakterie či prvoci), které do těla vstupují při náhodném polknutí i malého množství vody.

Zdroje informací:

https://edition.cnn.com/2022/07/10/us/lake-of-three-fires-brain-eating-amoeba-iowa/index.html

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/neglerioza-nemoc-epidemie-usti-nad-labem-lecba-biocev.A230609_101359_ona-vztahy_javu

https://www.nzip.cz/clanek/827-zdravotni-rizika-spojena-s-koupanim-ve-volne-prirode

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz