Článek
Věznice je přezdívaná jako „Černá díra lidských práv“ nebo „Novodobý Alcatraz“. CECOT byl zbudován pro uvěznění teroristů, členů zločineckých gangů, nebo vrahů. Je symbolem velmi kontroverzní politiky Naiyba Bukeleho, který se ihned po svém nástupu k moci rozhodl pro vedení přímého boje proti místním kriminálním gangům.
Komplex funguje od 31.1.2023. Je umístěn na stovky mil daleko od okolní civilizace, obehnán dvěma elektrickými ploty nabitými patnácti tisíci volty, a také dvěma železobetonovými zdmi. Pořádek věznice navíc hlídá celkem 19 strážných věží. Na vězně zde dohlíží 1000 vojáků a 200 policistů. Dále je pak svědomitě střeží celkem 1 600 bachařů v kuklách, ozbrojených automatickými zbraněmi.
Věznice byla zbudována pro 40 tisíc trestanců. I přesto, že kapacitu prozatím zdaleka nenaplňuje, vězni se zde tísní ve velmi malých prostorech. Každá buňka o osmdesáti palandách obsahuje pouze dvě toalety a dvě umyvadla. Umístěny jsou zde čtyřpatrové postele bez matrací a polštářů. Sám ředitel komplexu k tomu říká: „Kam se vejde 10 lidí, dáme jich 20.“ Do buňky se vejde asi 100 lidí. V roce 2023 k tomu časopis Financial Times napsal: „Každý vězeň má pro sebe prostor o rozloze 60 centimetrů čtverečních“. Naprosto běžné je také spaní na podlaze. Teplota se v CECOTu ve dne pohybuje kolem 35-40 stupňů Celsia a jediným větráním jsou zamřížované stropy. Snad nejtypičtější je věznice tím, že zde nikdy nezhasíná umělé světlo. „Je zcela jedno, zda je den či noc, v tomto vězení nikdy nezhasíná umělé světlo. Zde jsou psychopati, teroristé a vrazi, kvůli kterým naše země truchlila,“ řekl novinářům BBC ředitel věznice.
Vězni mohou své betonové cely opustit pouze na třicet minut denně. Kromě toho jsou nuceni jíst rukama, jelikož jsou schopni z jakéhokoliv nádobí vytvořit zbraň. „Muži nemají ve svých celách nic, co by se dalo použít jako zbraň. I kelímky s vodou jsou jim pod přísným dohledem podávány dovnitř cely zvenčí,“ popsal kriminál novinář Ruben Diéz. Jejich jídelníček se skládá pouze z rýže, fazolí, vajec natvrdo a těstovin.
Návštěvy jsou ve věznici absolutně zakázány. Salvadorský prezident Bukele rovněž rád prohlašuje, že žádný z vězňů se na svobodu v budoucnu už nikdy nedostane.
Vězni jsou navíc v tomto veskrze krutém betonovém komplexu vystaveni nelidskému zacházení. Amnesty International podle BBC varovala před státním násilím. V prosincové zprávě (2023) obvinila úřady ze systematického mučení osob podezřelých ze spolupráce s gangy. Rovněž uvedla, že má docházet k úmrtím během vazby, i k odepírání lékařské péče pro vězně.
Jako největší kontroverzí věznice CECOT se však jeví nezákonné uvězňování.
Již zmíněný salvadorský novinář Diéz, který se do tohoto kriminálu vydal, mimo jiné popsal, že někteří z vězňů byli odsouzeni na základě minima předložených důkazů. „Pokud má někdo tetování gangu, je brán jako člen gangu. To je automaticky bráno tak, že daný člověk spáchal vraždu a není potřeba dalších důkazů,“ osvětlil.
Bukele si však z kritiky lidskoprávních organizací těžkou hlavu nedělá. Dokonce má v plánu další akce, a to stavbu nového vězeňského komplexu CECOC – tam ubytuje pro změnu pachatele finančních deliktů. Bukele zároveň inspiruje ekvádorského prezidenta. Daniel Noboa (*1987) plánuje hned dvě podobná vězení.
V latinské Americe se s tím zkrátka „nemažou“.
Z dalších brutálních věznic stojí za zmínku například ruské nápravné zařízeni Black Dolphin pro doživotně odsouzené kriminálníky, nebo nejpřeplněnější věznice na světě Gitarama v africké Rwandě. V zařízení pro tři tisíce osob se tísní pět až sedm tisíc vězňů. Podle Daily Mail je běžné, že se tam trestanci bojující o přežití uchylují ke kanibalismu.
Zdroje informací:
https://epochaplus.cz/nejdrsnejsi-veznice-sveta-v-salvadorskem-komplexu-cecot-svetla-nikdy-nezhasnou/
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/780314/nejdrsnejsi-veznice-sveta-v-salvadoru-novinar-popsal-silene-podminky.html
https://nasetema.cz/zajimavosti/cecot-nejvetsi-veznice-na-svete/11325/
https://www.denik.cz/ze_sveta/nejdrsnejsi-veznice-sveta-cecot-salvador.html
https://www.z-agency.cz/cs/blog/3-nejdrsnejsi-veznice-na-svete
https://www.hrw.org/world-report/2024/country-chapters/el-salvador