Článek
Mít vlastní domek se zahradou je snem mnoha rodin. Je to možná klišé, ale i přes odklon od snahy o zajištění vlastního bydlení k nájemnímu, které především mladé lidi tolik neváže k jednomu místu, je stále velke procento těch, kteří vlastnické bydlení považují za cíl a komfort.
Klasická situace po svatbě. Rodina horkotěžko zajistí finance na 20procentní základ pro hypotéku, vyřídí potřebné a může se stavět. Vysoké náklady na stavbu domku i v satelitu vyžadují vysoké příjmy, a to znamená mnohdy hodně času stráveného v práci. Je náročné skloubit už jen vyřizování stavebního povolení a veškerých dalších dokumentů s tím spojených se zaměstnáním, a to ještě mladí manželé nemají děti.
Po čase se vše podaří a vysněný dům v satelitním městečku stojí. Komfortní bydlení je však vykoupeno zátěží v mnohých ohledech. O nedostatku infrastruktury a občanské vybavenosti v satelitech se psalo v mnoha článcích, tento problém by měla města řešit. Otázkou je, do jaké míry mají nastaveny finační záměry pro budování vybavenosti alespoň ve větších satelitech.
Po narození dětí však v satelitu nastává další zásadní problém, logistika. Pokud se podaří , má- li rodina dvě děti, nalézt jim školu a školku ve stejném místě, je to ještě poměrně slušně řešitelné. V reálu ale každý z manželů pracuje na jiném místě na jinou hodinu, školské zařízení dětí je také v různých místech. Když do toho připočteme kroužky dětí, dostáváme se do velmi zapeklitého logistického oříšku, na který je třeba „inženýra“. Nakonec pak jeden z manželů přijíždí až pozdě večer.
Vzhledem k mnohdy velmi vysoké hypotéce se váže již zmíněná nutnost vysokých příjmů. Pokud je žena s dětmi na mateřské a muž pracuje až do večera, aby rodinu a hypotéku uživil, netráví mnoho času doma. Pokud se tento čas nenahradí například o víkendech, je zaděláno na problém odcizení mezi manželi a hlavně samota ženy v satelitu. Pokud zde nemá alespoň kamarádky, se kterými sdílí svoje pocity, jak se odreaguje? Samozřejmě mateřská NENÍ dovolená, jak se mnozí domnívají. Rizika samoty však trávení času manželů přináší. Nejedno manželství se pak rozpadlo, a dům v satelitu byl na prodej.
Nezpochybnitelná jsou však i pozitiva života v satelitu. Zahrada je pro děti místem, které mohou děti z paneláku jen závidět. Večerní, či víkendové grilování také nejsou k zahození. Pokud zrovna nejede u sousedů sekačka, na kterou si po čase zvyknete, klid oproti centru města je taktéž ceněný. K tomu mnohdy blízkost lesa a možnost vyčistit si hlavu po náročném pracovním týdnu, dělá z bydlení v satelitním městečku stále poměrně atraktivní lokalitu.
Názory se různí. Největším však klíčem ke spokojenosti rodin v satelitním městečku je kromě jiných ukazatelů, dostatečně vybudovaná infrastruktura a dostupnost služeb.