Hlavní obsah

„Vždyť ty shniješ v odpadcích“, aneb co s sebou nese patologické shromažďování

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pavel Hanke, www.pixabay.com

Byt plný odpadků a nepotřebných věcí až po strop, příčinou může být takzvaný Diogenův syndrom

Určitá míra nepořádku v domácnosti není cizí mnohým z nás. Někdo uklízí rád, jiný méně. Pokud však chorobná neschopnost cokoliv vyhodit přeroste v neúnosnou mez, pak můžeme hovořit o vážné poruše.

Článek

Měli jste někdy možnost navštívit někoho, kdo měl byt, či dům zaneřáděn odpadky, nepotřebnými věcmi, starožitostmi tak, že se tam nedalo ani projít? Nemohli jste tam najít ani telefon, nebo klíče?

Popis poruchy

Může se jednat o Diogenův syndrom, neboli „křečkování“, který se vyznačuje obsesivním hromaděním věcí, úzkostnou potřebou chránit je a neustále navyšovat jejich počet. Tito lidé, kromě své domácnosti, kterou prakticky neudržují, zanedbávají velmi často i sami sebe a jsou pro své okolí odpudiví. Kromě věcí jako jsou staré noviny, časopisy, odpadky, krabice, knihy, obaly od jídla, sběratelské předměty, se někteří obklopují také zvířaty. V médiích prošly často známé případy tzv."kočičích žen". Pokud je někdo (často rodina) na problém upozorní, případně chce část věcí vyhodit, mohou být silně podráždění, agresivní, se záchvaty vzteku. Co vyvolává v jejich životě tuto poruchu, není až tak úplně jasné. Nejčastěji je však zmiňován dlouhodobý stres, následek prožitého traumatu (například v dětství), osamělost, nebo pocit odcizení. Často jsou to lidé, kteří do jisté doby „normálně“ žili, pracovali, pěstovali záliby, měli i relativně zdravé vztahy s okolím. Dle odborníků (především psychiatrů) se Diogenův syndrom vyvíjí nejčastěji ve stáří, od 65 let. Odborníci poukazují i na fakt, že tato porucha může být spojena i s dalšími psychiatrickými diagnózami, či poruchami. Zmiňují hlavně demenci, paranoiu, sociální fóbii.

Jak se žije lidem s poruchou „patologického shromažďování“

Především oni sami i přes naprosto chaotickou, velmi často zanedbanou, špinavou, či zapáchající domácnost, mají pocit, že takto je vše v naprostém pořádku. Také podle doktorky Dočkalové je léčba velmi složitá. „Těmto lidem totiž chybí uvědomování si toho, že jsou nemocní. Mají pocit, že to, co dělají, je v pořádku, ale divní jsou ti okolo“.

Dá se říci, že „zakrámovaný“ byt je pro ně uklidňujícím faktorem. „Diogenici“ si v lepším případě vytvářejí tzv. „uličky“ mezi věcmi. Několikrát jsem měl možnost zavítat do těchto bytů a domů. Z pohledu běžného jedince vypadaly tyto domácnosti naprosto děsivě. Kromě extrémního zanesení věcmi je přítomna i špína, nebo smrad (ten je často spojen s množstvím přechovávaných zvířat). Často byla vidět i absence hygienických návyků, nebo jejich výrazná ztráta. Důsledky poruchy pociťují však nejvíce sousedé, kteří mají často z důvodu špíny a smradu z bytu „postiženého“, podlomené zdraví, nebo také psychický stav. Život vedle "diogeniků"je značně znepříjemněn. Z vlastních zkušeností vím, že se chovají a jednají svým způsobem jinak než většina lidí. Komunikace s nimi je často poměrně problematická a vyžaduje velkou trpělivost.

Všiml jsem si projevů mírné agrese, podezíravosti. U těchto lidí jsou přítomny projevy samotářství, sociální izolovanosti, podivínství. Do své domácnosti pouští velmi malý počet osob. Zavírají se do ní s pocitem bezpečí, ve které jim předměty nahrazují vztahy, či přátelství. Tito lidé jsou svým způsobem „chudáci“, „vyvrhelové“.

Možnosti řešení poruchy

Pro řešení, lépe „léčení“ Diogenova syndromu se využívají jednak léky, ve větší míře psychoterapeutická léčba (ne však ústavní, ta bývá z většiny neúspěšná, jelikož často začnou „křečkovat“ i v nemočničním zařízení). Základem je uvědomění si problému, čehož je velmi často naprosto nemožné dosáhnout. Rodina „postiženého“ však může hrát významnou roli v jeho podpoře ke změně v rámci trpělivého přístupu a spolupráce s odborníky. Kromě toho je také třeba domácnost vyklidit, mnohdy i deratizovat.

Setkali jste se osobně s člověkem, či lidmi s poruchou hromadění? Jaká s nimi byla komunikace? Pište mi do komentářů.

Zdroje informací:

https://www.stefajir.cz/diogenuv-syndrom

https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-kreckovani-aneb-chorobne-hromadeni-veci-232750

https://www.denik.cz/zdravi/nezdrave-hromadeni-veci-stat-za-nim-muze-i-diogenuv-syndrom-je-treba-lecba-20221.html

https://denikn.cz/493361/maji-zachvaty-vzteku-kdyz-museji-neco-vyhodit-lide-s-diogenovym-syndromem-ziji-obklopeni-odpadky/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Diogen%C5%AFv_syndrom

https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/hromadeni-veci-i-zvirat-jako-nemoc.A140120_115352_ln-zdravi_ape

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz