Hlavní obsah

Po bratrech Mašínech by si zasloužili vyznamenání i manželé Stodolovi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.cz

Ilustrační foto

29. 9. 15:35

Pokud se ptáte, kdo jsou hrdinní Stodolovi, jsou to členové odbojové skupiny, která bojovala proti důchodcům, a to tím, že je vraždili a olupovali.

Článek

Téma o důchodcích je téma citlivé, a proto na úvod sděluji, že nápad na vyznamenání dvojice vrahů není ode mě, ale od mého sedmasedmdesátiletého otce, po němž jsem pro mnohé cynik a ironik.

Takže kdyby mě chtěl někdo žalovat, postavte se, prosím, do fronty.

Určitě se najdou mezi Stodolovými a odbojovou skupinou bratrů Mašínů mnohé podobnosti. Podobnosti, co se týče ideologie a formy boje za ní, nebo proti ní. Záleží, na jaké straně jste.

Manželé Stodolovi se také možná řídili vlastní ideologií, a to v jejich době převratnou, že pokud má důchodce peníze, mohlo by se jednat o něco nepřirozeného – nepřirozeného při současném trendu, jaký je proti důchodcům částečně zaváděn. Vraždy spáchali již před lety, tudíž se dají považovat za vrahy pokrokové a myslící na budoucnost skutečně pracujících lidí.

(Skutečně pracujících je myšleno tak, že důchodce vlastně do svých osmnácti nedělal, a pak už byl jenom v důchodu, přičemž mezi tím odevzdával každý měsíc čtvrtinu svého platu státu.)

Je nutno se přestat dívat na vrahy spojené manželstvím (i když se už rozvedli) jako na někoho špatného. Je potřeba ukázat spoluobčanům nový obrázek této dvojice, a to nejlépe přednáškami, a ještě lépe filmem (točeným nějakým Stodolou), ukazující jejich utrpení v kapitalistickém režimu a jejich stupňující se odpor vůči němu.

I oni si zaslouží po panu Kajínkovi svoji hvězdu na pomyslném krvavém chodníku slávy a mladí by měli být přesvědčeni, že jejich činy byly převratné a zasluhují si větší pochopení než pochopení současné, to jest žádné.

I vrah může být člověk. A co my víme, jaká ideová bolest vedla manžele ke konání svých činů. Může snad někdo říct: „Ano, jsou to vrazi, jsou vinni!“ Aniž by se sám hluboce zamyslel, zda by se nezachoval stejně - a ještě třeba nezachová.

To, že něco podobného už řekl rozsudek, neberte tak vážně. Historie je pouze taková, jakou si ji uděláte. Není naplněná špatnými lidmi, je naplněna pouze těmi nepochopenými, k nimž ještě nedorazila soudní či společenská rehabilitace.

Pokud se může stát, že prezident státu možná ocení někoho, kdo zabíjel v boji proti ideologii, jíž sám určitou dobu vyznával, je možné i rehabilitovat vrahy a násilníky a konečně se na ně podívat správným pohledem.

Nebojme se toho pohledu. Nesmíme se ho bát. Navíc k němu očekávejme i nový český film, který nám ukáže nelehké osudy manželské dvojice zasvěcující svůj život boji proti běžným konvencím a řešící problémy společnosti.

Název: Manželé Stodolovi – konečná reforma

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz