Hlavní obsah
Psychologie

Mediální hoax: Extrémně zákeřná forma manipulátorů sloužící k vyděšení davů

Foto: Pavel Kopecký/Pixabay

Mediální hoax

Hoax je šíření poplašné zprávy, jejímž účelem je vyděsit široké masy tvrzením, že je čeká něco katastrofického. Mediální hoax k tomu využívá hromadné sdělovací prostředky: internet, televizi, noviny.

Článek

V posledních letech jakoby se u nás stal mediální hoax nějakým novým oblíbeným sportem. Kdo jsou ti lidé, kteří prohlašují, že při epidemii budeme v ulicích zakopávat o pytle s mrtvolami? Že cena energií naroste tak vysoko, že v zimě si nebudeme moct dovolit zatopit? Že nám nějaká světová velmoc vyhlásí co nevidět válku a už nyní na nás dozajista zamířila rakety?

A o co těmto jedincům jde? Léčí si pouze své mindráky a chtějí si šokující zprávou užít svých mrzkých 15 minut slávy? Jde jim o potěšení z úspěšné manipulace, při níž zbytečně vystrašili zástupy důvěřivců? Nebo takto jednají na objednávku? Strach byl vždy nejúčinnějším prostředkem k ovládnutí obyvatelstva. Vyděste lidi k smrti a oni pak, pod příslibem záchrany, udělají cokoliv jim řeknete.

Pravda bude, jak už to bývá pravidlem, někde uprostřed. Bude tedy zasahovat svým dílem do každého výše zmíněného ranku.

V historii různé psychopaticky narušené osobnosti používali k manipulaci davů své pokřivené charisma. Počínaje Adolfem Hitlerem a konče třeba Charlesem Mansonem. K šíření mediálního hoaxu však dotyční nepotřebují ani prudkou inteligenci, ani zvláštní talent. Stačí jen vzít jakoukoliv informaci, náležitě ji nafouknout a okořenit ji pořádně morbidními přívlastky, nejlépe těmi přímo asociujícími smrt nebo konec současného světa. Když poté nedojdou jejich apokalyptické předpovědi naplnění, je po nich vyžadována veřejná omluva? Pokud ano, je tak dobře skryta, že se o ní ani nedozvíme. Za zlovolné spuštění mechanismu hromadného strachu je nečeká žádné potrestání.

Dalším jejich znakem je, že nepředkládají svůj katastrofický scénář jako jednu z případných  variant slovy „Může se také stát, že…“ nebo „Obávám se, že dokonce hrozí…“. Ne. Oni jej sdělují s jistotou, na níž by i legendární Nostradamus jen nevěřícně zíral.

Dle četných vědeckých studií vyvolává představa traumatické události v mozku stejné fyziologické procesy, jako skutečné prožití této události v reálném životě:

  • produkce stresových hormonů (kortizol, katecholaminy, adrenalin, non-adrenalin)
  • žaludeční nevolnost
  • bolesti hlavy
  • stresové vyrážky na pokožce
  • nechutenství
  • zvýšení krevního tlaku a zúžení cév v důsledku jejich kornatění

Toto všechno má při dlouhodobém průběhu za následky několikanásobné zvýšení rizika infarktu myokardu, cévní mozkové příhody (mrtvice) a dokonce onkologických onemocnění.

Dalším záporným faktorem je, že zatímco při reálném prožití příslušné traumatické události lze tuto v některých případech ovlivnit a zbavit se tak nahromaděného stresu vybitím energie a tedy jeho přeměnou na kladný stres (eustres) bojem/útěkem, při imaginárním prožití traumatu zůstává veškerá negativně nahromaděná energie zablokována v těle a vždy je tak provázána se škodlivým stresem (distres). Distres poté představuje ničivou zátěž pro organismus, jež může zdraví jedince vážně poškodit.

Vždy byli, jsou a budou manipulátoři, kteří chtějí své okolí za každou cenu ohromit a šokovat. A vždy toužily, touží a toužit budou vládnoucí skupiny po tom, aby mohly s obyvatelstvem co nejvíce manipulovat. A vyvolání strachu, podpořeného děsivými prognózami blízké budoucnosti, jsou k tomu nejúčinnějším nástrojem. Je proto i na zodpovědnosti hromadných sdělovacích prostředků, aby nedaly prostor všem senzacechtivým křiklounům, kteří se snaží za každou cenu zviditelnit.

Jak odhalit toxické přátele dřív, než vám otráví život, se můžete dočíst v tomto článku.

Jak nechat rozkvést sebevědomí se dozvíte v tomto videu.

Zdroje a doporučená literatura:

Jak překonat negativní Emoce, Doris Wolf/Rolf Merkle

Nemoc jako cesta, Ruediger Dahlke/Thorwald Dethlefsen

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz