Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Varovné signály: Nejčastější techniky psychických manipulátorů

Foto: pixabay.com

Psychický manipulátor

Psychická manipulace není jen doménou filmových padouchů nebo autoritářských vůdců. Je to běžný nástroj lidí, kteří chtějí ovládat druhé ve svůj prospěch. A často ho používají velmi nenápadně.

Článek

Manipulátor vás nevyděsí dramatickým výstupem. Spíše vás postupně omotá kolem prstu, vyvolá ve vás pochybnosti o sobě samých a zmanipuluje vaše emoce tak, že mu nakonec sami vydláždíte cestu ke svému nitru. Poznat tyto techniky včas může být rozdíl mezi zdravým vztahem a psychickým vyčerpáním.

NEJČASTĚJŠÍ TECHNIKY, KTERÉ MANIPULÁTOR POUŽÍVÁ:

1. Vyvolání pocitu viny

Jedna z nejčastějších taktik. Manipulátor se snaží, abyste se cítili špatně – ať už kvůli svému rozhodnutí, slovům nebo i samotné existenci. Věty jako „Po všem, co jsem pro tebe udělal…“ nebo „Tohle bys mi nikdy neudělal, kdybys mě opravdu miloval“ jsou klasickými příklady. Cílem je oběť přinutit, aby začala zpochybňovat vlastní pocity a potřeby. Přijímá odpovědnost za emoce manipulátora a stává se poslušnější – jen aby už „neubližovala“. Tento druh manipulace se velmi často vyskytuje ve vztazích, kde je silná emoční vazba. Čím více manipulátor ví, že vám na něm záleží, tím efektivněji může pocit viny použít jako nástroj.

2. Cukr a bič

Typické střídání láskyplného chování s chladným odstupem. Jeden den vás vychvaluje do nebe, druhý den vás ignoruje nebo ponižuje. Takový kolotoč emocí vytváří závislost – nikdy nevíte, co přijde, a tak se snažíte „chovat správně“, abyste si opět zasloužili jeho přízeň. Psychika oběti se tak přepne do režimu očekávání odměny a trestu. Začne se snažit „napravit chybu“, i když vlastně žádnou neudělala. Dlouhodobé působení této taktiky vede k vnitřnímu vyčerpání a ztrátě vlastní identity. Oběť začne definovat svou hodnotu podle reakcí manipulátora.

3. Převracení reality (gaslighting)

Gaslighting je technika, kdy manipulátor zpochybňuje vaše vnímání reality. Tvrdí, že si něco špatně pamatujete, že přeháníte, nebo že si věci vymýšlíte. Například: „To jsem nikdy neřekl, máš špatnou paměť,“ nebo „Vždycky všechno dramatizuješ.“ Cílem je, abyste přestali věřit vlastní intuici a začali se spoléhat výhradně na jeho „verzi“ událostí. Gaslighting je velmi nebezpečný, protože ničí sebevědomí a schopnost samostatného úsudku. Oběť si po čase není jistá ničím – ani tím, co cítí, co chce, nebo co je pravda. Tedy začíná pochybovat o zdravém rozumu.

4. Tichá manipulace a pasivní agrese

Manipulátor používá často mimoslovní způsoby komunikace. Ticho, ignorování, odtažitost, ironické poznámky nebo úšklebky mohou být formou trestu. Pasivní agresivita je těžko uchopitelná, ale o to více zraňující. Je to forma nátlaku, kdy člověk nevyjadřuje otevřeně nespokojenost, ale dává vám ji pocítit jinak – a vy se pak cítíte provinile, aniž byste věděli proč. Tento způsob manipulace je častý v dlouhodobých vztazích a v rodinném prostředí.

5. Oběť v roli útočníka

Někteří manipulátoři velmi obratně obrací role. I když jste to vy, kdo byl raněn nebo podveden, nakonec se cítíte jako viník. Umí na sebe vzít roli trpícího: „Já jsem to tak nemyslel, ty jsi mě nepochopil,“ nebo „Mě to všechno hrozně bolí, jak se ke mně chováš…“ Tímto způsobem získává soucit a opět vaši pozornost. Z útočníka se stává oběť a vy se ocitáte v roli, kterou jste nikdy nechtěli hrát. Zatímco vy přemýšlíte, jestli jste opravdu neudělali něco špatně, on si dál upevňuje svou moc. Jedná se o klasické psychické vydírání.

6. Získávání informací a slabin

Manipulátor je často velmi dobrý posluchač. Má vysokou emoční inteligenci a umí působit jako empatický člověk. Naslouchá, dává vám prostor – a mezitím si skládá obrázek o vašich slabinách. Čeho se bojíte? Co vám chybí? Po čem toužíte? Později tyto informace využije jako páku. Buď vám nabídne přesně to, co postrádáte – aby vás získal – nebo naopak udeří přesně tam, kde to bolí. Proto je důležité nezapomínat, že ne každé vřelé přijetí znamená skutečný zájem. Někdy je to jen součást dobře promyšlené strategie.

Jak se bránit?

Rozpoznání manipulace je prvním krokem. Jakmile začnete vnímat, že ve vztahu (ať už partnerském, rodinném nebo pracovním) něco nehraje, je dobré dát si čas a prostor. Sledujte, jak se po kontaktu s daným člověkem cítíte. Pokud máte pocit, že se musíte pořád omlouvat, přizpůsobovat a obhajovat své pocity – je něco špatně.

Nepodceňujte intuici. Pokud vám něco nesedí, nemusíte hned znát důvod – důležité je, že se necítíte dobře. A také pamatujte, že odmítnout manipulaci není projevem bezcitnosti, ale zdravého sebevědomí.

Zvažte podporu psychologa nebo terapeuta, pokud se vám nedaří z manipulativního vztahu vymanit. I ta nejsilnější osobnost se může dostat do pasti, pokud je manipulace rafinovaná. Důležité je nenechat se v ní utopit.

O hromadném způsobu manipulace, který přináší mediální hoax, se dočtete v tomto článku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz