Článek
Halloween je původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích. Nicméně se dá říci, že pomalu zdomácněl i u nás.
Nedávno, když jsem pobýval na azorském ostrově São Miguel, právě v době halloweenu, potkával jsem za večer tohoto svátku nejednu živoucí čarodějnici.
Samotné slovo Halloween je zkráceninou anglického „All Hallows' Eve,“ tedy Předvečer všech svatých. Typickými symboly jsou dýně, netopýři, čarodějnice, černé kočky, sovy, výři, kostlivci a nejrůznější příšery a strašidla. Skoro každý, kdo slaví halloween, vyrábí lucerny z dýní. Dříve měly dýně se svíčkami symbolizovat duše tragicky zesnulých blízkých. A nevydlabávaly se jenom dýně, ale i řepa, tuříny anebo brambory.
Také se konají i různé soutěže o nejlepší „halloweenku“. Například žáci letňanské Základní školy generála Františka Fajtla DFC v Rychnovskáulici 350 soutěží o nejoriginálnější dýní.
I když se v šedesátých letech minulého století tento svátek u nás neslavil, my venkovští kluci jsme ho fakticky oslavovali již tenkrát.
Na podzim, když se sklízela řepa, jsme z ní dělali tzv. smrťáky. Vyřezali jsme vnitřek a z vnější strany jsme vyřízli oči, nos a pusu. Dovnitř jsme postavili zapálenou svíčku a vrch zakryli víčkem z plechovky.
Jedné svérázné paní z naší dědiny jsme tyto smrťáky za večer dávali za okno z kuchyně jejího domku. Jo, tenkráte jsme to pěkně schytali.