Článek
Hlavním faktorem, který poškozuje orgány lidského těla, je hladina alkoholu v krvi. Alkohol (etanol, C2H5OH) se v těle odbourává mnoha způsoby, většinou v játrech.
Alkohol má sekundární škodlivé účinky i na srdce, gastrointestinální trakt, slinivku a mozek. Nakolik alkohol poškozuje orgány, závisí na tom, jak dlouho je alkohol v krvi, v jakém množství a jak často alkohol konzumujete.
Enzymem alkoholdehydrogenázou (ADL) se alkohol přeměňuje na toxický acetaldehyd (ethanal), karcinogenní (rakovinotvornou) látku. U zdravého člověka se acetaldehyd velice rychle rozkládá enzymem aldehyddehydrogenázou na oxid uhličitý a vodu. Tento rychlý proces ale může být zpomalen vysokou dávkou alkoholu v krvi nebo například některými léky. Acetaldehyd se pak může hromadit v buňkách celého těla.
Jak dlouho se toxické molekuly acetaldehydu hromadí v buňkách a tkáních, určuje stupeň poškození.
Dlouhodobé vysoké dávky alkoholu způsobují řadu chronických zdravotních rizik, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak), srdeční choroby, onemocnění jater a zvýšeného rizika vzniku některých typů rakoviny. Stejně jako oslabení imunitního systému a narušení normální funkce mozku, zvýšení deprese, únavy a úzkosti a narušení střevního mikrobiomu (mikrobiální složení ve střevě - dysbiózu).
Vysazení alkoholu má na druhé straně velice příznivé a dokonce rychlé regenerativní účinky. Již po několika týdnech může dojít k obnově jaterních buněk. Játra mají úžasnou schopnost regenerace. Po roce, pokud nedošlo k nenávratnému poškození (cirhóze), dochází k téměř úplnému vyléčení. Cirhózu vrátit nelze, ale zastavit progresi onemocnění ano.
Pokud si chceme vypočítat množství alkoholu v krvi, musíme znát hmotnost zkonzumovaného alkoholu v gramech, kterou vydělíme tělesnou hmotností v kilogramech a vynásobíme konstantou 0,67 pro muže a 0,55 pro ženy. Výsledkem jsou promile alkoholu v krvi, přesněji 1 gramu čistého alkoholu v 1 litru krve.
Rychlost odbourávání etanolu je přibližně 0,15 ‰ za 1 hodinu a je nezávislá na množství požitého alkoholu. Tabulka přibližného odbourávání alkoholu je zde.
Mezi pozitivní vliv alkoholu patří snížení stresu a úzkosti. Někomu malé množství alkoholu pomůže víc, než hrst tablet. Na druhou stranu pivo či víno k některým jídlům prostě patří. Někdo dokonce kvalitní pivo v menším množství označuje za dietetickou potravinu.
Alkohol se používá dokonce jako lék při otravě metanolem, který je barvou i chutí k nerozeznání od etanolu (alkoholu). Samotný metanol není příliš nebezpečný, ale jeho štěpení v játrech na formaldehyd a následně na kyselinu mravenčí může mít smrtelné následky. Kyselina mravenčí způsobuje metabolickou acidózu. Podstata léčby alkoholem spočívá v tom, že enzym alkoholdehydrogenáza přednostně štěpí alkohol a metanol bývá z těla vyloučen v nezměněné podobě.