Článek
Duševní zdraví je pro lidi nesmírně důležité. Jde o produktivní činnost, například ve škole, v práci, v rodině, schopnost přizpůsobit se změnám a vyrovnat se s různými životními situacemi. Je základem spokojeného života v oblastech, jako jsou emoce, myšlení, komunikace, učení, odolnosti, naděje a sebeúcty.
Přibližně jeden z šesti dospělých v moderní společnosti má problémy s nějakou duševní poruchou. Pod tento pojem spadají zdravotní stavy, kdy lidé mají potíže s úzkostí a problémy s fungováním v sociálních, pracovních a rodinných vztazích. Jsou to nemoci, zahrnující změny v emocích nebo myšlení, nebo kombinace obojího.
Duševní poruchy můžeme rozdělit na méně závažné, s kterými si obvykle člověk časem poradí sám, a vážné, vyžadující léčení. Mírné stavy zasahují do života jen omezeným způsobem; typické jsou některé fobie, například strach z pavouků, myší, uzavřených prostorů.
Každý z nás měl někdy špatnou náladu, depresi a nechuť k životu. To se stává například při ztrátě milované osoby. Stejně tak některá duševní onemocnění odezní, pokud jsou spojena se špatným zdravotním stavem. Například příznaky deprese se mohou týkat onemocnění štítné žlázy.
Mezi závažná duševní onemocnění patří poruchy chování a emocionální poruchy, které vedou k podstatnému narušení jedné nebo více životních aktivit. Jedná se mimo jiné o silné depresivní poruchy, schizofrenii a bipolární poruchu.
Stigma kolem duševních chorob a léčby brání mnoha lidem vyhledat potřebnou léčbu. Jenomže na duševní onemocnění bychom se měli dívat stejně jako na léčbu vysokého krevního tlaku nebo cukrovku, je to vlastně podobný zdravotní problém. Navíc, v dnešní době jsou v podstatě všechny duševní poruchy léčitelné.
Je třeba si uvědomit, že duševní poruchou může být postižen každý, bez rozdílu věku. Pravdou ale je, že většina duševních poruch, podle statistik tři čtvrtiny, začíná ve věku 14 let.
Mnohokrát stačí uvědomit si způsob života a změnit ho. Velice nadějnou léčbou je změna stravy, cvičení, dostatek spánku, vyřešení malicherných problémů, které se zdají být nad naše síly, získat zpět ztracené sebevědomí třeba i razantní změnou zaměstnání, přestat nadměrně pít alkohol, změnit prostředí. Dostat se do klidu a pohody není zas tak obtížné, ale člověk musí chtít. Ideální je mít vedle sebe někoho, kdo pomůže.
https://www.psychiatry.org/patients-families/what-is-mental-illness