Hlavní obsah
Lidé a společnost

Geniální skladatel Ludwig van Beethoven ohluchl po otravě olovem

Foto: Gordon Johnson/Pixabay

Ludwig van Beethoven

V Beethovenových vlasech bylo zjištěno nadměrně vysoké množství těžkých kovů. To zřejmě způsobilo umělcovo ohluchnutí a následné zdravotní potíže.

Článek

Přesné datum narození Ludwiga van Beethovena není známo, jen datum jeho pokřtění, 17. prosince 1770 v Bonnu. Je jedním z nejslavnějších skladatelů a zároveň jeho skladby patří k nejhranějším z repertoáru klasické hudby.

Přibližně od roku 1795 se začínaly projevovat jeho problémy se sluchem. V uších mu neustále zněly nepříjemné zvuky, způsobené ušním šelestem, tinitem.

Ušním šelestům se bránil používáním různých typů naslouchátek až po speciální tyč připevněnou k ozvučné desce klavíru, kterou skousl a mohl tak lépe vnímat zvukové vibrace. Přesto se mu sluch neustále zhoršoval. Podle dochovaných zdrojů již v roce 1816 úplně ohluchl.

V Beethovenově době bylo běžné, že si lidé brali pramínky vlasů od svých blízkých nebo celebrit. Nyní tyto vlasy vrhají světlo na možné příčiny Beethovenových nemocí, které se za jeho života nepodařilo identifikovat.

Nedávným zkoumáním DNA ověřených pramenů jeho vlasů se zjistilo, že Beethoven byl infikován hepatitidou B a měl poškozená játra. To mohlo přispět k jeho smrti.

Zároveň ale bylo v jeho vlasech stanoveno nadměrné množství olova. Stejně tak vlasy obsahovaly nadměrné množství arsenu a rtuti, podle studie zveřejněné 6. května 2024 v časopise Clinical Chemistry.

Vysoká hladina těžkých kovů ve vlasech by mohla vysvětlit jeho hluchotu, další nemoci a následnou smrt.

Jeden pramen vlasů obsahoval 380 mikrogramů olova na gram vlasů, zatímco druhý měl 258 mikrogramů na gram vlasů. Normální hodnoty jsou dnes 4 mikrogramy nebo méně. Vlasy obsahovaly třináctkrát více arsenu než je obvyklé množství a čtyřikrát více rtuti.

„Jsou to nejvyšší hodnoty ve vlasech, jaké jsem kdy viděl,“ řekl spoluautor studie Paul J. Jannetto, Ph.D., patolog z Mayo Clinic. „Získáváme vzorky z celého světa a tyto hodnoty jsou řádově vyšší.“

Vysoké hladiny olova jsou spojeny s gastrointestinálními a jaterními problémy, stejně jako se zhoršeným sluchem. Tyto vysoké hladiny těžkých kovů, hlavně olova, mohly významně přispět k nemocem, které skladatele trápily po většinu jeho života.

Jak se olovo a ostatní těžké kovy dostaly v takovém množství do Beethovenova těla?

Jedna z teorií se týká jeho záliby ve víně. V té době nebylo neobvyklé, že výrobci vína přidávali octan olovnatý jako konzervační látku a sladidlo. Skleněné láhve tehdy obsahovaly také stopy olova. Skladatel Páté symfonie také jedl hodně ryb ulovených v Dunaji, které byly známé tím, že obsahovaly arsen a rtuť, uvedla CNN.

„Věříme, že se jedná o důležitý kousek složité skládačky, který umožní historikům, lékařům a vědcům lépe porozumět lékařské historii velkého skladatele,“ napsali vědci.

Po dlouhodobých potížích podstoupil Beethoven v prosinci 1826 operaci břicha a o čtyři měsíce později zemřel ve věku 56 let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz