Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Kočičí ostrov a kočičí kavárny v Číně

Foto: Pixabay.com

Čína, Šanghaj, pár kilometrů od šanghajského Disneylandu. Ostrov, kterému se říká Kočičí, protože na něm bydlí toulavé kočky.

Článek

V Šanghaji, městě s 25 miliony obyvatel, žije odhadem 1,5 milionu toulavých koček. Na konci roku 2022 otevřela nezisková nadace s podporou státu zařízení Shanghai Pet Base o rozloze 130 akrů, která zahrnuje Cat Island, Kočičí ostrov.

Nadace se soustřeďuje na odchyt a kastraci toulavých zvířat a jejich adopci. Když to není možné, jsou přemístěni na Kočičí ostrov. Hlavní úsilí ochránců zvířat se zaměřuje na kastraci koček, aby se snížila populace toulavých koček.

Šanghaj zaznamenala explozi v počtu kočičích kaváren, kde si zákazníci mohou hrát s kočkami a vypít si šálek dobré kávy.

V centru Šanghaje More Meow Garden, v „kočičí kavárně“, je vybavení pro kočky s vertikálními šplhacími a spacími policemi pro kočkovité šelmy. Tato kavárna je obydlena výhradně zachráněnými toulavými zvířaty.

Kočičí kavárna není jen místem, kde si kočky a lidé mohou hrát společně, ale také poskytuje příležitost potenciálním osvojitelům plně se spojit s kočkami a pomoci jim pochopit, zda si opravdu chtějí vybrat zvířecího společníka, který se připojí k jejich rodině.

Aby si lidé mohli adoptovat kočku z Kočičího ostrova, musí se nejprve vydat na odlehlý travnatý pozemek mimo Šanghaj. Na venkovské místo, které bylo vybráno, aby kočky nerušily okolí, a tam absolvovat kurz péče o domácí mazlíčky. To lze samozřejmě ve vyspělém městě navštívit i videokurzem. Návštěvníci se dozvědí, jestli je jejich domov pro kočky vhodný a jak o kočky pečovat.

Celá populace Kočičího ostrova je určena k adopci. Mnoho „kočičích kaváren“ ve městě dělá podobnou věc: Poskytne prostor, kde se lidé mohou spřátelit a případně si odnést domů kastrované koťátko.

Problém s adopcí často bývá proto, že lidé chtějí čistokrevná zvířata, s kterými by se mohli chlubit na sociálních sítích, ne obyčejnou kočku. Průměrný člověk Šanghaje nekouká na peníze, ale na reprezentaci.

Samotná myšlenka mít kočku nebo psa jako domácího mazlíčka je v Číně relativně nová. Vzhledem k tomu, že většina Číňanů je jen pár generací vzdálena od venkovského života, mnoho z nich stále pohlíží na zvířata jako na hospodářská zvířata, nebo dokonce na potravu, ne jako na společníky.

Ale jak se zvyšovala životní úroveň, měnil se i pohled na zvířata. Mladí Číňané stále častěji sdílejí své domovy s domácími mazlíčky - často místo toho, aby měli děti - a lze je pravidelně vidět venčit své kočky v průhledných nosičích batohů nebo na vodítku.

Nejšťastnější místo na Zemi pro kočky může být právě tady, na Kočičím ostrově. Více než 400 koček v různém věku zde nalezlo domov. Kočky odpočívají ve stínu ve speciálně vybudovaných travnatých hracích tunelech, nebo se povalují v pagodách. Přecházejí po dřevěném mostě, prodírají se hrušňovými sady.

Mnoho obyvatel Šanghaje na Kočičí ostrov i do „kočičích kaváren“ nosí granule, krmné směsi a přispívají na lékařskou péči zvířat. Adopce koček se v posledních letech stala velmi populární, zejména mezi mladou generací.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz