Hlavní obsah
Zdraví

Od roku 2027 hrozí zákaz prodeje tabáku ve Velké Británii. Mají se kuřáci u nás čeho obávat?

Foto: Pixabay.com

Kdyby cigarety nikdy neexistovaly a byly vynalezeny zítra, co by se stalo? Nebyly by legalizovány.

Článek

Zákon se schvaluje zatím pouze ve Velké Británii. Ale, kdo ví? V blízké době může ovlivnit volby i návrh tohoto kontroverzního zákona v Čechách.

Ve Spojeném království si lidé mladší 18 let nemohou legálně koupit cigarety. Ale příliš mnoho lidí začne kouřit v dětství. V 18 letech jsou tito mladí lidé často na dobré cestě k celoživotnímu návyku. Zákonný věk byl zvýšen z 16 let v roce 2007. Tato změna vedla ke snížení míry častého kouření mezi mladými lidmi, říká výzkum, publikovaný v BMJ Journals.

Ve Spojeném království kouří 12,9 % lidí starších 18 let. Cílem je snížit hodnotu na méně než 5 %.

Návrh zákona, který poslanci schválili 16. dubna 2024, jde ještě dál: do roku 2027 si nikdo, kdo se narodil po 1. lednu 2009, nebude moci legálně kupovat tabák. Zákon prošel prvním čtením, zatím není schválen. Návrh inicioval premiér konzervativní vlády Rishi Sunak.

Je to podruhé, co nějaká země přijala legislativu, která ukončí kouření pro budoucí generace. V roce 2022 byl Nový Zéland první zemí na světě, která zavedla legislativu k ukončení kouření pro následující generace. To zřejmě byla inspirace pro Velkou Británii. Jenomže na Novém Zélandu došlo ke změně vlády a zákon byl zrušen.

Ke zrušení zákona na Novém Zélandu vláda uvedla, že zákon omezuje svobodu volby. Stejně tak upozornila na ztrátu příjmů z daní. Dalším argumentem pro zákaz zákona byl ten, že takový zákon není potřeba, protože kouření je na Novém Zélandu na ústupu (stejně jako v mnoha zemích s vysokými příjmy), a zákon by vedl k neregulovanému prodeji tabáku.

To byly oprávněné obavy z nového zákona na Novém Zélandu. Byly však studovány ještě před přijetím legislativy. Někteří z výzkumníků zapojených do tohoto procesu byli šokováni, že vláda, která tvrdí, že je odhodlána dělat vše pro zdraví lidí na základě dat a důkazů, zřejmě opakuje argumenty tabákového průmyslu, které neobstojí při bližším zkoumání.

Výzkumní pracovníci, kliničtí lékaři, politici a lídři všech hlavních politických stran ve Velké Británii jsou pro zákon. Je však třeba doladit mnoho praktických detailů, včetně toho, jak sledovat účinky zákona a jeho dodržování.

Modelové studie předpovídají, že počet kuřáků bude klesat, ale domácnosti s nejnižšími příjmy mají tendenci mít více kuřáků a budou potřebovat poměrně větší podporu, aby přestaly kouřit nebo s kouřením nepřestaly. Obecně bude problém, pokud zákon bude schválen, vymahatelnost práva. V tomto ohledu musí vědci studovat, co se stalo na Novém Zélandu.

Celosvětově kouří přibližně 1,3 miliardy lidí. Nový Zéland pomohl inspirovat britskou politiku. Pokud bude Velká Británie inspirací pro ostatní, může to být konec tabákového průmyslu.

Je prokázáno, že kouření škodí zdraví. Ale je problematické nedat lidem volbu a uzákonit něco, co stejně nebude většina lidí dodržovat. Pokud někdo bude chtít kouřit cigarety i po přijetí zákona, cestu si najde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz