Hlavní obsah
Věda a historie

Proč mají psi studený čumák

Foto: Pixabay.com

V parném létě sáhnete psu na nos a je studený. Čím to je? Je to normální?

Článek

„Odpověď je ano, je to normální. Ale stejně tak je to s teplým nosem, zejména po zdřímnutí,“ říká Anna Bálintová, výzkumnice, která studuje chování zvířat na univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti. „Když pes spí, jeho nos se obvykle zahřeje a také vysuší. Pak se pes probudí, olízne si nos a ten je zase studený.“

Jednou z teorií je, že studený nos psa by mohl chlupatému zvířeti pomoci regulovat jeho tělesnou teplotu. Ale špička nosu je tak malá, že pravděpodobně není schopna smysluplně přispět k celkové tepelné regulaci psa.

Proč ale jsou psí čumáky studené a může to mít nějaký přínos?

Mezinárodní tým vědců měřil teplotu nosů mnoha zvířat, včetně koně, psa a losa. V době, kdy se Bálintová připojila k projektu, už vědecký tým věděl, že špičky nosů psů a masožravých zvířat jsou obvykle chladnější než špičky nosů býložravců. Možná, že chladnější špička nosu by mohla být ve volné přírodě výhodou, mysleli si vědci.

Podle jiné studie mohou psi vnímat vyzařování tělesného tepla holými a studenými špičkami nosu. Citlivost se tím tak zvyšuje, že velkou kořist detekují na vzdálenost desítek metrů.

Tým provedl dva experimenty. Jeden zaměřený na chování a druhý na mozek.

V prvním experimentu tým úspěšně vycvičil tři psy, aby si vybrali teplejší objekt s přibližně stejnou teplotou jako potenciální kořist. Výsledky ukázaly, že psi mohou detekovat slabé tepelné záření na vzdálenost podobnou lovu kořisti.

Ve druhém výzkumu vědci představili krabici s teplou vodou a izolačními dvířky 13 psům, kteří byli vycvičeni k tomu, aby leželi v klidu v magnetické rezonanci, která snímala mozkové aktivity.

„Oblast mozku, která se označila na skeneru magnetické rezonance, se nacházela pouze v levé hemisféře. Tato strana mozku zpracovává reakce na potravu. To je zase spojeno s predátorskou aktivitou u mnoha obratlovců,“ řekla Bálintová. Specifická oblast mozku, která byla u psů detekována, pomáhá spojit různé vjemy, jako je vidění, poloha těla a teplo. Tato část mozku kombinuje tyto smysly současně, aby naplánovala akci směřující k cíli, jako je zaměření na objekt.

Vzhledem k tomu, že byla detekována tato část mozku, by to mohlo svědčit o tom, že když byla špička nosu vystavena teplému povrchu, psi a i jiná zvířata se studeným nosem by mohli používat tento smysl pro detekci tepla (spolu s dalšími smysly), když pronásledují kořist, uvedli vědci.

Ačkoli studie, publikovaná v časopisu Scientific Reports, je příliš malá na to, aby definitivně uzavřela případ studených nosů, Bálintová uvedla, že studený nos by mohl být citlivější na rozdíly teplot. Tepelný signál jim v tom nepochybně pomáhá.

Proč je tedy psí nos studený? Bálintová a celý tým pokračují v hledání odpovědí na tuto otázku. Nyní přemýšlejí, na jakou vzdálenost by tento typ detekce tepla mohl být užitečný. Prozatím to ví jen psí čumák.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz