Článek
Umělá sladidla podle vědců z Harvard Medical School mohou podporovat nárůst hmotnosti, přestože některá mají nulovou energii. Je to tím, že nadměrně stimulují chuťové receptory, narušují citlivost chuti a omezují chuť na komplexní stravu. Po větších dávkách umělých sladidel dojde ke změně chuti ovoce a zeleniny, která dokonce může chutnat nepříjemně. Zároveň umělá sladidla navozují touhu po jiných potravinách, které způsobují obezitu.
V současné době je propagováno jako ideální umělé sladidlo erythritol, organická sloučenina, v potravinářství označována jako E967. V malých dávkách se přirozeně vyskytuje v ovoci, zelenině, ve fermentovaných nápojích a v potravinách. Vzhledem k tomu, že se umělé sladidlo erythritol přidává do nízkokalorických potravin včetně zmrzliny, konzumuje ho většina lidí. Dokonce se stává běžnou složkou nízkoenergetických diet.
„Je to jedno z nejrychleji rostoucích umělých sladidel,“ říká kardiolog Stanley Hazen, M.D., Ph.D., z Clevelandské kliniky v Ohiu. Hazenův tým začal zkoumat účinky erythritolu testováním krevních vzorků ze dvou předchozích studií, které sledovaly míru srdečních infarktů nebo mrtvic.
Vědci zaznamenali korelaci mezi kardiovaskulárními problémy a koncentrací erythritolu v krvi.
Stejně jako glukóza se v přírodě v čisté formě erythritol nevyskytuje. Má pomyslnou výhodu: nulovou energetickou hodnotu. Sladkost je kolem 70 % běžného cukru, sacharózy. Právě proto se lze erythritolem snadno předávkovat.
Hazen a jeho kolegové zjistili, že lidé s vysokými hladinami erythritolu měli během tří let vyšší riziko srdečního infarktu nebo mrtvice než lidé, kteří umělé sladidlo nepoužívali. Tým zkoumal účinky erythritolu v krvi, protože jak infarkt, tak mrtvice mohou být způsobeny tvorbou krevních sraženin.
Osm dobrovolníků s nízkým rizikem srdečního infarktu nebo mrtvice konzumovalo jídlo a nápoje obsahující 30 gramů erythritolu denně. To je například půl litru nízkosacharidové zmrzliny. Hladina sladidla v krvi vyskočila z přibližně 4 mikromolů na asi 6000 mikromolů a zůstala vysoká po dobu několika hodin. „Jakmile vypijete uměle slazený nápoj, hladiny sladidel přerostou normální hladiny v krvi. Vše nasvědčuje tomu, že erythritol přímo způsobuje zvýšení reaktivity trombocytů (krevních destiček),“ říká Hazen. Trombocyty způsobují srážlivost krve a jejich významné zvýšení způsobuje sraženiny v krevním řečišti.
V dalším výzkumu odborný asistent Jotham Suez, Ph.D., z Johns Hopkins University v Marylandu a jeho kolegové testovali vliv čtyř umělých sladidel na hladinu cukru v krvi u 120 dospělých v Izraeli, kteří neměli žádné zdravotní problémy a během šesti měsíců před studií nekonzumovali nízkokalorická sladidla. Studie uvádí, že pokusné osoby měly silně zvýšenou hladinu cukru v krvi. Nemohlo to být způsobeno glukózou, protože umělá sladidla glukózu neobsahují.
Zdá se, že umělá sladidla narušují schopnost těla řídit hladinu glukózy po jídle ve spojitosti se změnou mikrobiomu (společenství mikroorganismů) v trávicím traktu.
Závěrem lze říci, že je nejen potřeba snižovat obsah cukru v potravě. Náhražky cukru mohou být v některých případech velice škodlivé a mohou způsobit těžké zdravotní problémy.
DOI: 10.1038/s41591-023-02223-9
https://www.health.harvard.edu/blog/how-healthy-is-sugar-alcohol-202312183002
https://www.chemistryworld.com/news/sweetener-erythritol-linked-to-heart-problems/4017092.article