Článek
Když se majitelé psů vrátí domů, psi je vítají tím, že vrtí ocasem. Vrtění ocasem je u našich psích společníků běžné, ale vrtí ocasem jen kvůli nám? A je to normální i u vlků, největších psovitých šelem?
Stručná odpověď zní ano, vlci vrtí ocasem.
„Většinou je vidíte, jak vrtí ocasem na pozdrav,“ říká profesorka Sarah Marshall-Pescini, Ph.D, vedoucí výzkumná pracovnice v domestikační laboratoři v Institutu etologie Konrada Lorenze na Univerzitě veterinárního lékařství ve Vídni v Rakousku. „Uvítací chování je ve skutečnosti chování, které se projevuje většinou podřízenými jedinci vůči dominantním jedincům, a to zejména během opětovného setkání po rozchodu.“
Vlci obvykle nezůstávají ve smečkách, ale rozdělují se do menších loveckých jednotek, nebo se mohou potulovat sami jako vlci samotáři.
Vrtění ocasem u vlků je stejné jako u psů a vyjadřuje radost, nebo také podřízenost, když se opět setkají. Podobně jako psi, když se setkají s lidmi, nebo jinými psy.
Vlčí smečky obvykle zahrnují chovný pár samec a samice, který vede své potomky, a nechovné dospělé. Vrtění ocasem při pozdravu je jedním z mnoha způsobů, jak vlci sdělují své postavení ve smečce.
Vlk drží ocas nízko a poměrně rychle vrtí, aby dal najevo podřízenost. Dominantní a podřízené chování, jako je toto, je snadným způsobem, jak ukázat, který vlk má přednostní přístup ke zdrojům, jako je potrava. „V konečném důsledku se tím vyhneme konfliktům,“ zveřejnila profesorka Sarah Marshall. „To je způsob, jak si navzájem jasně definovat své role a nemuset se o problémech hádat vždy, když se objeví.“
Chovný samec a samice jsou nejvýše postavení členové smečky a zbytek hierarchie je určen věkem, přičemž starší potomci převyšují mladší potomstvo. Rodinná soudržnost je v některých ohledech podobná dynamice lidských rodin.
Odkud pochází vrtění ocasem? Vrtění ocasem vlků je obvykle kombinováno s olizováním rtů, při kterém se podřízený vlk snaží olíznout rty dominantnějšího vlka. Toto chování začíná, když jsou vlci štěňata. Ve vlčí společnosti dospělí a starší sourozenci opouštějí štěňata a vydávají se na lov. Štěňata se pak po návratu vítají se staršími vlky. V podstatě takhle žije ještě dost společenstev i u lidí.
Od 3 týdnů věku se vlčí štěňata přestávají spoléhat na mateřské mléko a začínají jíst maso, vyvrhované dospělými členy smečky.
Vlčí mláďata si ráda hrají. Mláďata si budou hrát mezi sebou a se svými staršími bratry a sestrami, budou se navzájem pronásledovat a poskakovat. Tento typ hry jim bude pomáhat po celý život, protože je to trénink pro pronásledování a zabíjení kořisti a učení se sociálním interakcím smečky.
Vlčí mláďata přecházejí z vyvrženého masa na běžné maso, když jsou stará asi 6,5 týdne, ale pokračují v olizování rtů a vrtění ocasem na pozdrav, aby ukázali svůj postoj.
Místo toho, aby domácí psi přibíhali ke svým dominantnějším členům smečky, jak to dělají vlci, vrtí ocasem, aby pozdravili lidi, a často se místo toho snaží olíznout naše tváře, pokud je to neodnaučíme. Ale rozhodně vrtěním ocasem je druh pozdravu.