Článek
Psal se začátek roku 2010 a svět se stále potýkal s důsledky finanční krize. V Česku několik firem zkrachovalo, další propouštěly nebo zastavily nábor nových zaměstnanců. Ve vzduchu ale zároveň visela naděje – čekalo se, že ceny bytů, už tehdy považované za příliš vysoké, konečně klesnou.
A skutečně, v některých oblastech spadly, místy dokonce až o 30 procent. Jenže šlo především o panelové byty v okrajových čtvrtích velkých měst, které často znamenaly dlouhé dojíždění do práce. Naopak ceny cihlových bytů v širším centru měst spíše stagnovaly.
Chybné rozhodnutí
Tehdy jsem žila na pražském Žižkově a poohlížela se po vlastním bydlení právě tam. Výběr byl poměrně široký a jeden byt mě zaujal hned na první pohled. Perfektní lokalita, zajímavé dispoziční řešení, kompletně zrekonstruovaný. Zkrátka takový, který vám padne okamžitě do oka. Byt o rozloze 50 metrů čtverečních a dispozicích 2+1 byl nabízen za 2,2 milionu korun.
Přestože mě zaujal, dlouho jsem váhala. Cena se mi zdála příliš vysoká, a i když mě realitní makléř ujišťoval, že jde o výbornou investici a že ceny nemovitostí už jen porostou, nedůvěřovala jsem mu. Vždyť byty v okolí se tehdy neprodávaly. Nedaleko stál obří developerský projekt, který už druhým rokem připomínal „město duchů“. Večer nesvítilo téměř žádné okno a lidé se tomuto místu raději vyhýbali.
Nakonec jsem koupi bytu odmítla, přesvědčená, že ceny ještě klesnou. Jenže to se nestalo. Dnes podobné byty ve stejné ulici stojí přibližně 10 milionů korun, tedy pětkrát tolik. Koupě by tedy rozhodně byla zdaleka nejlepší investicí mého života.
Ceny porostou
Dnešní situace na realitním trhu v mnohém připomíná tehdejší stav. Ceny bytů se zdají vyšroubované nad únosnou míru, hypotéky jsou drahé a málokdo věří, že částky, za které se nabízejí, ještě porostou. Jenže ekonomická logika trhu zůstává neúprosná: pokud je nabídka bytů nízká a poptávka vysoká, ceny zákonitě rostou.
Podle Cenové mapy Seznamu se loni prodalo v Praze i celé České republice vůbec nejvíce bytů za poslední tři roky. V Praze byl největší zájem právě o Žižkov, kde se prodalo celkem 826 bytů (do značné míry to souvisí s novou výstavbou). Navzdory vysokým cenám a náročným podmínkám hypoték tedy poptávka už nyní stoupá.
Letos budou dobíhat projekty z minulých let, takže nabídka bytů bude ještě relativně hojná. Ovšem už nyní klesá počet vydaných stavebních povolení, což znamená, že v dalších letech bude bytů k prodeji čím dál méně. Jakmile inflace klesne, hypotéky pravděpodobně zlevní, ale ceny bytů zase vystřelí nahoru.
Kup hned, když na to máš
V roce 2010 jsem udělala chybu, když jsem spoléhala na pokles cen a odmítla byt, o který jsem měla zájem. Dnes se nacházíme v podobné situaci a věřím, že poučení je jasné: čekat na zázračné zlevnění znamená riskovat. Realitní trh má své vlastní zákonitosti, které fungují bez ohledu na naše přání.
Není to ale jen důsledek samotného trhu. Hospodářské noviny uvádějí, že za problémy může zejména nepovedená a na dlouho odložená digitalizace stavebního řízení, permanentně upravovaný stavební zákon a nesmyslné požadavky úřadů či zamrznutí zákona o podpoře v bydlení.
Stát možná bude muset začít napravovat především vlastní chyby a nakonec přistoupí k regulaci cen nebo zahájí výstavbu dostupného bydlení. Kdy a zda se tak vůbec někdy stane, je ale značně nejisté.
Pokud bych se dnes rozhodovala na základě své zkušenosti z minulosti, přemýšlela bych o koupi nemovitosti jinak. Sledovala bych dlouhodobé trendy, ignorovala krátkodobé výkyvy, nečekala, zda se stát rozhoupe, a měla na paměti, že ceny bytů se vždy řídí nabídkou a poptávkou.
A tak jediná, ale velmi palčivá otázka, která je aktuální už v lednu 2025, zní: Kde na to, proboha, vzít?
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_recese
Ekonom: Ceny nemovitostí: Levnější už to nebude, 29.4. 2010
https://csu.gov.cz/produkty/bvz_cr
https://www.sreality.cz/cenova-mapa/hledani/byty/hlavni-mesto-praha-10/hlavni-mesto-praha-47/praha-3468/zizkov-14971
Ihned.cz: Trh s byty: čeká nás poslední klidný rok, pak bude na ceny tlačit ještě nižší nabídka; 2.1. 2025