Článek
Možná vám ta znepokojivá zpráva také přistála v e-mailové schránce. Píše se v ní, že premiér Petr Fiala plánuje udělit občanství 2,5 milionům sudetských Němců. Tímto krokem prý vládní strany vyhrají podzimní parlamentní volby.
„Hrozí nebezpečí!“ nebo „Po 80 letech nám budou vládnout!“ praví se v některých pasážích šokující zprávy. Jde o tzv. řetězový e-mail, který si lidé přeposílají jako „zaručenou zprávu“, jež v mnohých vzbuzuje dojem, že se dostali k utajovaným informacím či záměrům. Právě pocit, že „vědí více“ než druzí je vede k tomu, že mají potřebu šířit jej dál. Čím více alarmující informace e-mail obsahuje a čím silnější emoce vyvolává, tím rychleji se dostává k dalším a dalším adresátům.
Noví „vděční“ voliči?
Konkrétně tato zpráva je konspirací vzniklou na základě projednávání novely zákona č. 186/2013. Ta se nyní nachází v prvním čtení a má usnadnit některým dalším potomkům Čechoslováků, kteří do zahraničí utekli před komunismem, získat český pas. Zatím to bylo možné pouze pro děti a vnuky těchto exulantů, nyní se to má vztahovat i na pravnuky. Celým legislativním procesem ale novela nejspíše do voleb vůbec nestihne projít.
Zatímco vládní koalice hovoří o napravení historických křivd, opozice ji obviňuje, že tímto způsobem chce pro sebe získat nové voliče. V korespondenčních volbách jsou přitom opoziční strany tradičně slabší, proto se některým z nich tato nově získaná možnost nelíbí. Jak upozornil Deník N, kupříkladu Tomio Okamura používá v diskusi o novele pro exulanty z Československa záměrné označení „migranti“. Voliči jeho strany přitom mají toto označení spojeno s negativními konotacemi.
Týká se jen zlomku
Návrh novely zákona je veřejně dostupný na sněmovních stránkách, a to dokonce i verze s vyznačenými změnami oproti předchozímu stavu. Ověřit si, koho se má nová možnost udělení občanství tak trvá nejvýše jednotky minut. Novela nerozšiřuje tuto možnost na potomky sudetských Němců, kteří státní občanství pozbyli na základě tzv. Benešových dekretů Prezidenta Beneše a netýká se pochopitelně ani jejich dalších potomků. Zahrnuje výhradně čtvrtou generaci exulantů, kteří o občanství přišli mezi 25. únorem 1948 a 28. březnem 1990.
Naprostá většina sudetských Němců přitom byla z Česka „odsunuta“ ještě před tímto datem. Toto číslo se odhaduje zhruba na 2,6 milionů lidí. Zůstat mohli pouze ti, kdo získali status „antifašisty“. V zemi následně zůstalo zhruba 200 tisíc Němců, a to kromě bojovníků proti fašismu také odborníci nezbytní pro průmysl a ti, kdo žili ve smíšených manželstvích.
V letech 1948 až 1951 ale probíhal ještě dodatečný odsun iniciovaný komunistickou mocí, kdy část německé menšiny byla deportována do Německa nebo Rakouska. Další odcházeli sami, protože čelili diskriminaci, ztrátě občanství, majetku a pracovních příležitostí, což je vedlo k rozhodnutí opustit zemi. Jiní tu ale zůstali trvale.
Nová „sudetoněmecká“ Panevropa
Je zřejmé, že pokud bude novela zákona schválena, bude se týkat jen zlomku potomků tzv. sudetských Němců a zároveň nejde o číslo, které by mohlo jakkoliv ovlivnit výsledek podzimních parlamentních voleb. Ostatně novela stejného zákona, která právo nabytí občanství rozšířilo ze synů na vnuky exulantů před komunistickým režimem, vyšla už v roce 2020. V roce 2020 takto získalo občanství 574 osob, v roce 2021 753 osob, v roce 2022 854 osob a v roce 2023 696 osob. Statistická data pro loňský rok zatím nejsou k dispozici, uvedl to portál irozhlas.cz na základě dat ministerstva vnitra.
Nicméně šířený řetězový e-mail navzdory textu novely kalkuluje s číslem 2,5 milionu. A jeho autor dokonce vysvětluje, proč je premiér Petr Fiala k sudetským Němcům tak vstřícný. Má za tím být údajné přátelství s předsedou Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem.
Autor jde ale ještě dál. Fialovým záměrem je prý vytvoření tzv. sudeťácké Panevropy. To je termín pro sjednocený kontinent bez hranic. Je přitom pozoruhodné, že tento projekt je připisován právě politikovi, který zastáncem podobných konceptů nikdy nebyl. „Petr Fiala, stejně jako ODS, jsou celou dobu zastánci mezivládní spolupráce v rámci Evropské unie, ne nadnárodní spolupráce, která jako federalizační projekt nebyla v prostřední a pravé části českého politického spektra nikdy přijata,“ řekl e odborník na německou politiku a česko-německé vztahy Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd zpravodajskému portálu irozhlas.cz. Nejčastěji by přitom žádali občasné Spojených států amerických, kde žije největší krajanská diaspora.
Řetězové e-maily tohoto typu nešíří pouze nepravdy či polopravdy. Šíří především nedůvěru, strach a snaží se rozdělovat společnost. Před každým přeposláním podobného textu bychom si měli fakta ověřit a nestát se tak součástí něčeho, co těží z historických obav, které jsou v české společnosti pořád silně zakořeněné. Skutečný legislativní návrh je veřejně dostupný a jeho přečtení zabere zhruba stejně času jako čtení poplašné zprávy z emailu.
Další použité zdroje:
„Občanství i pravnoučatům uprchlíků před komunismem? Vláda je pro, SPD v nich vidí korespondenční voliče“, Deník N, 31.1. 2024