Hlavní obsah
Zdraví

Mýty a fakta o těhotenství a porodu: Očima porodní asistentky

Foto: Pavlína M./ obrázek vytvořen pomocí AI Copilot od společnosti Microsoft

Ilustrační obrázek novorozeného miminka.

Jako porodní asistentka se často setkávám s tím, že se mě ženy ptají na různé otázky ohledně těhotenství a porodu. A já mnohdy zapomínám, jak málo jsem i já o tomto tématu věděla, než jsem vystudovala porodní asistenci.

Článek

Po porodu se břicho okamžitě stáhne na původní velikost

U některých žen se břicho vrací rychle, ale u většiny to trvá týdny až měsíce. Děloha se stahuje postupně a také kůže a tkáně se potřebují přizpůsobit. Takže je úplně normální, že z porodnice ženy odchází s podobným pupíkem, s jakým tam přišly.

Po porodu se okamžitě dostaví mateřský instinkt

Některé ženy cítí silné spojení s miminkem hned, ale jiné si na vazbu k dítěti musí postupně zvykat. Je to normální a neznamená to, že je žena špatná matka. Většina prvorodiček se první dny v porodnici také učí s miminkem manipulovat, oblékat, přebalovat, kojit… Spoustu lidí si myslí, že i toto je součástí „mateřského instinktu“, ale není. Jsou samozřejmě i prvorodičky, které k tomu přistupují více aktivně a přichází si na všechno samy. Ale je úplně v pořádku, když si to nová maminka nechá ukázat od sestřiček v porodnici (nebo třeba od své maminky nebo někoho jiného doma).

Každá žena může kojit

Tohle je mýtus, který stresuje spoustu čerstvých maminek, kterým to kojení z nějakého důvodu nejde. Někdy se na ten důvod ani nepřijde, prostě to tak je. Znám ženy, ke kterým spoustu týdnů po porodu jezdila domů laktační poradkyně a neúnavně to zkoušely dál a dál při čemž se to stále nikam neposouvalo. Tím pádem byla jak žena, tak i miminko unavené, vystresované a frustrované. Mateřské mléko je sice ta nejvhodnější strava miminka, ale nestojí to za ten stres. Mnohem lépe se daří ženám a dětem, které to ve vhodnou chvíli prostě zabalí a přejdou na umělou výživu než těm, které se to snaží tlačit až za hranici své únosnosti. Určitě je dobré, se nějakou dobu snažit, ono se to kojení mnohdy opravdu rozjíždí až později a určitě to nějakou trpělivost chce. Je však potřeba znát nějakou svou „hranici“ kdy už je to neúnosné. Protože miminko je odrazem své maminky. Pokud je maminka zoufalá a frustrovaná, miminko bude taky velmi plačtivé a neklidné. Miminka vnímají mnohem víc emoce svých rodičů, než si spoustu lidí myslí.

Foto: Pavlína M./vytvořeno AI Copilot od společnosti Microsoft

Novorozenec

Pokud má žena úzké boky, nemůže rodit přirozeně

Velikost boků nemusí nutně odpovídat velikosti pánve uvnitř. Mnoho žen s úzkými boky rodí přirozeně bez problémů. Během porodu se i samotná pánev lehce pohybuje a přizpůsobuje, aby umožnila průchod miminka. V těhotenství (hlavně na konci) se zvyšuje hladina hormonu relaxinu. Ten uvolňuje vazy a klouby v oblasti pánve, takže se pánevní kosti mohou mírně oddálit a zvětšit tak prostor pro miminko. Během porodu, při průchodu hlavičky pánví, se i kostrč dovede ohnout mírně dozadu, a to díky tomu, že je spojená s křížovou kostí pomocí kloubu.

Když praskne voda, musí žena okamžitě do porodnice

Ve filmech to vypadá dramaticky, ale ve skutečnosti po prasknutí plodové vody nemusí porod začít hned. Pokud není jiný důvod k urychlenému odjezdu (např. zelená plodová voda), můžete si v klidu sbalit všechno co potřebujete a vyjet do porodnice v klidu a bez stresu. Hlavně si s tebou vezměte nějakou vložku, do které se absorbuje ta plodová voda. Porodní asistentky si ji pak vezmou a polijí ji speciálním roztokem, který se zbarví do modra pokud se opravdu jedná o plodovou vodu. Ženy si mohou odtok plodové vody splést například s odešlou hlenovou zátkou, poševním výtokem a nebo uniklou močí.

Při kojení nelze otěhotnět

Během kojení je to méně pravděpodobné, ale neznamená to, že se nedá otěhotnět. Rozhodně to není spolehlivá antikoncepční metoda. Funguje to na tom principu, že kojící ženy mají vyšší hladinu hormonu prolaktinu a ten potlačuje ovulaci. Aby kojení skutečně fungovalo jako přirozená (málo spolehlivá) ochrana před početím, musí být splněny určité podmínky. A to: dítě je mladší než 6 měsíců, žena nemá menstruaci (ani špinění), časté a pravidelné kojení (bez příkrmů). Sama jsem už potkala několik žen, které tuto metodu využívaly a otěhotněly. A to je potom velké překvapení, když jste „sotva“ porodily, a v bříšku už se tvoří další miminko.

Tohle je několik málo faktů/mýtů ohledně těhotenství a porodu, které jsou opředeny spoustou fám a pověr. Někdy příště se podívám a rozeberu zase nějaké jiné.

Foto: Pavlína M./ vytvořeno AI Copilot od společnosti Microsoft

Ilustrační obrázek miminka

Zdroje:

PROCHÁZKA, Martin a PILKA, Radovan. Porodnictví: pro studenty všeobecného lékařství a porodní asistence. 2. přepracované vydání. Učebnice. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. ISBN 978-80-244-5322-4.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz