Hlavní obsah
Cestování

Zámek jako z pohádky, jen pár kilometrů od českých hranic

Foto: Pavlína M./vlastní fotografie

Pohled na zámek pruské princezny z vnitrobloku obrostlý zelení vytváří dojem, jako by tam někde čekala spící Šípková Růženka.

Pouze 12 km od našich hranic v polském městě Kamenec (Kamieniec Ząbkowicki) stojí obrovský čtyř věžový palác z červených cihel obklopený parkem s mnoha fontánami, přírodním divadlem a malými pavilony, který nechala postavit pruská princezna.

Článek

Palác se rozkládá na hoře Zameczno a je to obrovský komplex, který nemá ve střední Evropě obdoby. Kolem zámku se na poschodí táhne balkonová galerie, ze které je vidět i na příhraniční hory. Tomuto působivému sídlu měla být předlohou germánská pevnost v Malbork. Zámek Marianny Oranžské, postavený z červených částečně glazovaných cihel, kdysi disponoval stovkou místností a jeho věže dosahují výšky téměř 34 metrů. Působivé monumentální schodiště se čtyřmi fontánami dodává stavbě majestátní ráz. Interiéry zámku kdysi zdobily okouzlující taneční a hodovní sály s mramorovými obklady.

Foto: Pavlína M./vlastní fotografie

Výhled z terasy.

Historie zámku

Zámek se začal stavět na popud Marianny Oranžské, která Kamenec získala po své matce. V roce 1838 se rozhodla vybudovat zde své sídlo a již následujícího roku na jaře byla zahájena stavba. Po deseti letech však byla výstavba přerušena kvůli jejímu rozvodu s manželem Albrechtem Pruským. Hlavním důvodem rozpadu manželství byl Mariannin vztah s podkoním Johannesem van Rossumem, i když svou roli sehrálo i nešťastné manželství s Albrechtem, který byl poměrně omezený (oproti velmi inteligentní a cílevědomé Marianně) a netajil se milenkami.

Po rozvodu byla Marianna vyhoštěna do exilu a mohla pobývat na území Pruska pouze 24 hodin měsíčně. Každou návštěvu tak musela poctivě hlásit na policii. V roce 1853 si proto pořídila lovecký zámeček v Bílé Vodě na Jesenicku, kde žila, a zámek v Kamenci navštěvovala převážně kvůli dětem. Téhož roku se zasadila o obnovení stavby paláce, na kterou osobně dohlížela. Zámek byl dokončen v roce 1872 a celkové náklady na jeho výstavbu, včetně úprav rozsáhlého parku, odpovídaly ceně tří tun zlata.

Foto: Pavlína M./vlastní fotografie

Bílá studna na fotografii je stejně hluboká jako je zámecká věž nalevo od ní vysoká.

Smutné osudy zámku

V roce 1945, v souvislosti s blížící se Rudou armádou, se obyvatelé zámku začali stěhovat. Cennosti, obrazy a nábytek byly zčásti odvezeny, ale mnoho předmětů skončilo v rukou Rudé armády, která zámek vyplenila. V roce 1946 budovu zasáhl rozsáhlý požár, po němž byla zanechána napospas vandalům.

Teprve v roce 2012 přešel zámek ve velmi špatném stavu do správy města Kamenec. O rok později byl komplex zpřístupněn turistům a zahájena postupná rekonstrukce, která stále probíhá.

Foto: Pavlína M./vlastní fotografie

Pohled z terasy na jednu ze zámeckých věží.

Praktické informace pro návštěvníky

Zámek Kamenec je otevřen po celý rok s výjimkou 1. ledna, 1. listopadu, Velikonoční neděle, 24. a 25. prosince. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem.

Otevírací doba:

Letní sezóna: 10:00–18:00

Zimní sezóna: 9:20–16:00

Ceník vstupného:

• Dospělí: 40 PLN (cca 240 Kč)

• Slevy: dostupné pro děti, rodiny, studenty, důchodce a ZTP

Prohlídky pro organizované skupiny v českém nebo anglickém jazyce jsou možné za příplatek 150 PLN (cca 900 Kč) za celou skupinu. Je však nutná telefonická domluva minimálně 2 dny předem.

Foto: Pavlína M./vlastní fotografie

Venkovní část zámku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám