Článek
George Orwell, poprvé jsem se s tímto velikánem setkal na střední škole při čtení knihy Na dně v Paříži a v Londýně. Skvěle jsem se bavil, smál jsem se hodně, smál se nahlas. Uběhl nějaký čas a dostal se mi do ruky román 1984. Před těmi roky mi kniha tolik nedala, ale postupem času si člověk čím dál víc uvědomuje, jak je kniha stále více aktuální, jak se k ní dalším a dalším kliknutím „souhlasím s podmínkami“ člověk čím dál více přibližuje. Tenhle článek jsem se rozhodl napsat poté, co mi manželka na břehu Sázavy vyprávěla, jak zde u Sluneční zátoky v dětském táboře, který vlastní Řízení letového provozu, prožívala některá svá dětská léta. Střih - jdeme na oběd a na mobilu jí vyskočí pracovní nabídky ŘLP. Takže, Ericu Arthure Blaire alias Georgi Orwelle, tohle je pro vás a váš nejslavnější dystopický román „1984“, kde v naší éře chytrých mobilů a všudypřítomného internetu vaše dystopické vize, bohužel pro nás, v celku naplňujete. Pojďme se podívat, kde a za jakých podmínek kniha vznikla.
Hlavní místo vzniku románu
Ostrov Jura - že vám to jméno nic neříká? Buďte úplně v klidu, mně donedávna také ne. Našli byste ho ve Skotsku, zhruba 150 km západně od Glasgow. I dnes tu najdete pouze starou palírnu na whisky a zhruba 200 obyvatel, takže pokud hledáte klid, bezpochyby toto místo definici klidu splňuje. Náš hrdina se usadil na statku Barnhill na severním konci ostrova, místo přístupné po nezpevněné cestě nebo lodí. Záměrně vybrané pro jeho odloučenost už tak na odloučeném ostrově, která mu umožnila soustředit se pouze na psaní.
Podmínky na Juře byly víc než drsné - izolace, počasí a primitivní podmínky k živobytí. Dům neměl elektřinu ani tekoucí vodu. Okolnosti, které se promítly do ponuré a stísněné atmosféry románu, kde hlavní postava Winston Smith žije v šedivém, chladném, nudném světě neustálého dohledu.
Nemoc a závod s časem
Spisovatel psal román na ostrově od dubna 1946. V tomto čase bojoval s tuberkulózou. Jeho stav se během pobytu neustále zhoršoval, uvědomoval si, že se blíží konec, což dodalo jeho práci na urgentnosti. Věděl, že mu nezbývá mnoho času, pracoval s mimořádným nasazením. A extrémní zápal se vyplatil - na rozdíl třeba od našeho nejslavnějšího románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války je 1984 dokončené. Přes dva roky práce se přetavilo v něco, co je mnohem aktuálnější než v době svého vzniku. Oba zmiňovaní spisovatelé, jak Hašek, tak Orwell, vytvořili literární odkaz, který promlouvá k dalším generacím s neumenšenou silou.
Londýnská nemocnice - finální úpravy
Konečné úpravy románu už byly prováděny v Londýně v nemocnici, kam byl George přijat v září 1949. Navzdory svému kritickému zdravotnímu stavu, kde už smrtka na něj v podstatě sahala, trval na tom, že bude pracovat na korekturách. Román byl publikován v červnu 1949, pouhých sedm měsíců před Orwellovou smrtí ve věku 46 let.
Inspirace
Díky dopisům a esejím, které se dochovaly, víme, že George čerpal „múzy“ pro svoji nesmrtelnou knihu především ze stalinistického Ruska - totalitní praktiky ho velmi znepokojovaly. Jeho osobní zkušenosti ze Španělské občanské války, kde byl svědkem manipulace s pravdou, také svou měrou přispěly, zásadně formovaly jeho pohled na propagandu a dezinformace. Během práce v BBC za druhé světové války mohl Orwell také z první ruky pozorovat, jak fungují státní mediální aparáty a cenzura, což se později odrazilo v konceptu „Ministerstva pravdy“. Literárně pak byl velmi ovlivněn dnes už v podstatě zapomenutým románem „My“ od ruského spisovatele Jevgenije Zamjatina, tuto knihu dokonce recenzoval, obsahuje tak podobné motivy sledování a ztráty individuality jako v 1984.
Odkaz
Člověk nemá mnoho důvodů, proč se na ostrov vydat, ale pokud už by vás tato myšlenka napadla, statek Barnhill, dnes literární poutní místo, které bylo svědkem zrodu jednoho z nejvlivnějších děl nejen 20. století, ale literatury všech časů, za to rozhodně stojí. George Orwell zde svedl zápas s postupující nemocí o dokončení svého stěžejního díla a vyhrál.
V chladných místnostech statku, sužovaný tuberkulózou, každé ráno usedal ke svému psacímu stroji s vědomím nemilosrdně ubíhajícího času. Tato naléhavost vtiskla románu „1984“ mimořádnou intenzitu a prorockou hloubku.
Orwellova vize totalitní společnosti, kde stát manipuluje pravdou a sleduje každý pohyb občanů, zůstává znepokojivě aktuální i po 75 letech. V době digitálního sledování, dezinformací a rostoucího autoritářství jeho varování rezonuje silněji než kdy dříve.
Myšlenky knihy přežívají a promlouvají k nám s naléhavostí, která překračuje hranice času. „1984“ není jen historickým artefaktem, ale živým mementem křehkosti svobody a pravdy v každé době.
Tak jak jsem začal, bych i rád skončil - s každým kliknutím, každým vyhledáváním a každým „souhlasím s podmínkami“ se Orwellův a tedy náš svět stává méně fikcí a více naší každodenní realitou.
Sleduje tě Velký bratr - Válka je mír - Svoboda je otroctví - Nevědomost je síla
zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jura_(ostrov)
Orwell: The Life, Bernard Cricko