Článek
Jedním takovým mužem je Grigorij Jakovlevič Perelman, ruský matematik, jehož jméno se zapsalo do dějin vědy, ačkoli on sám se slávě a cenám vyhýbá jako čert kříži.
Od zázračného dítěte k matematickému titánovi
Perelman se narodil do rodiny, kde matika nebyla ničím cizím, jeho maminka se živila jako učitelka se zaměřením na tenhle předmět. Měl tedy od mládí dobrou průpravu a hned projevoval obrovský nadání.
Neuvěřitelný talent mladého Grigorije se naplno rozlétl v roce 82, kdy jako člen týmu SSSR zazářil na matematický olympiádě v Budapešti. Dosáhl nejvyššího možného výsledku za dokonalý vyřešení všech úloh! Abych to přirovnal ke sportu - je to jako zaběhnout stovku za 9 vteřin. Tato první velká vlaštovka mu otevřela dveře na prestižní státní univerzitu, kam byl přijat bez přijímaček. V Sovětském svazu v té době neběžná věc.
Akademická dráha šla jak po másle – školu dokončil s vyznamenáním. Začátkem devadesátek byl chvíli v USA, kde už tehdy štval kolegy svým asketickým způsobem života. Jak by řekl klasik, i Sheldon z Teorie velkého třesku by vedle něj vypadal jako společenský showman.
Zlom v kariéře našeho hrdiny a hlavní bod proč tyto řádky píšu přišel na začátku nového tisíciletí. V roce 2002 začal dávat na internet články, které otřásly akademickým světem. Představil v nich řešení problému, který matematiky trápil víc než sto let – nic menšího než slavné Poincarého hypotézy.
Tenhle problém patřil mezi nejtěžší matematický výzvy všech dob. Hodně zjednodušeně se zabývá charakteristikou trojrozměrného povrchu čtyřrozměrný koule - už jen vyslovit tuhle větu je celkem složitý. I když hypotézu detailně vysvětlil stále to chápal pouze on. Desítkám odborníků trvalo celé čtyři roky, než dokázali potvrdit, že Rusovy řešení jsou naprosto přesné.
Chlap, který řekl „ne“ slávě i penězům
Co následovalo po tomhle dechberoucím objevu, to dneska skoro neuvidíte. Rusovi udělili Fieldsovu medaili, nejvyšší ocenění v oblasti matematiky (něco jako Nobelovka v matice). Rodák z Petrohradu ji odmítl.
O čtyři roky na to mu matematický institut pro změnu nabídl celý jeden milion dolarů za vyřešení „problémů tisíciletí“. Částku, za kterou by si koupil byt vedle Palácového náměstí ve svým rodným městě, bez váhání odmítl. Kdo z nás by udělal to samé ? Já ne, přiznávám bez mučení.
Vím, jak ovládat vesmír. Tak mi řekněte, proč bych se měl hnát za milionem ?
Život v ústraní
Po těchto pokusech o ocenění se Perelman v podstatě vypařil. Dal sbohem své práci v Matematickým ústavu. Přerušil skoro všechny kontakty s vědeckou komunitou. A jako bonus odmítl nabídku stát se členem Ruské akademie věd.
Rád bych se tady zastavil. Perelmana jsem neznal, řekl mi o něm kamarád, když jsme před dvěma roky filozofovali nad flaškou vína, ale už během prvních vět jeho vyprávění mi naskočila v hlavě paralela s dalším géniem, tentokrát ze světa šachu. Bobby Fischer ten také těžko snášel své okolí, po svém vítězství v zápase století nad Borisem Spasským, odmítl desítky nabídek na reklamu za miliony dolarů a v seznamu jeho „průšvihů“ za vyjadřování vůči své vlastní zemi, bych mohl pokračovat v podstatě do zítra. Přílišná genialita prostě občas nejde dohromady s vnímáním světa běžných lidí – materiální hodnoty a společenský konvence pro tyhle chytrý kluky ztrácí význam. Perelman teď žije v bytě se svou mámou v jednom pokoji, ale i tak to komentuje: „Mám všechno, co potřebuju.“
Sousedi o něm mluví v podstatě jako o bezdomovci – šílené vlasy, vousy, nehty jak drápy, nosí furt to samý oblečení, spí na špinavý matraci v pokoji, kde má akorát stůl, židli a hemží se to tam šváby. Přes tohle všechno jeden milion dolarů pro něj nemá hodnotu. Právě proto pro mě zůstává Perelman jednou z nejfascinovanějších postav vědy. Génius, který vyřešil problém, nad kterým si lámaly mozky stovky nejlepších matematiků, co naše planeta vyprodukovala, se vrátil ke svému životu. V malým pokoji si možná právě teď, když čtete tyto řádky, hází tenisákem o zeď. Nezajímá ho Putin nebo probíhající válka na Ukrajině, jen si hází míček a dělá, jako by se vlastně nic mimořádného nestalo.
Matematika je jazyk, kterým Bůh napsal vesmír.
zdroje:
https://www.youtube.com/watch?v=Ng1W2KUHI2s
https://cs.wikipedia.org/wiki/Grigorij_Perelman
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/genius-zijici-mezi-svaby-vyresil-slavny-matematicky-orisek-odmenu-ale-odmitl.A100325_165827_vedatech_jw
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusky-vedec-odmitl-prestizni-cenu-a-milion-dolaru.A060823_075020_zajimavosti_lja