Hlavní obsah
Názory a úvahy

Když léčba končí a utrpení pokračuje. Je Česko připraveno na eutanazii?

Foto: neznámý / Thinkstock

V zemi, kde tři čtvrtiny obyvatel podporují právo na důstojný odchod, zůstává téma eutanazie stále zahaleno mlčením. Nenastal čas ho prolomit ?

Článek

Když jsem nedávno procházel chodbami v nemocnici na jednotce intenzivní péče, člověk si nemůže nevšimnout tichého utrpení. Pro zdravé lidi je tohle utrpení skryté za bílými závěsy. Ale zde jsem viděl lidské tělesné schránky napojené na přístroje, které prodlužují život, ale často už ne jeho kvalitu. My Češi jsme tradičně zvyklí o smrti nemluvit, náš bohémský způsob života velel odsunout toto téma někam do pozadí našeho vědomí. Jenže právě toto tabu nám často bránilo v otevřené diskuzi o něčem, co se týká nás všech – o právu na důstojný odchod. Myslím, že v současné době nastala ta opravdová chvíle toto téma naplno otevřít. Ptáte se proč?

Společnost je připravena

Nejnovější průzkumy jasně ukazují, že naše společnost je na debatu o eutanazii připravena více než kdy jindy. Podle čísel agentury Ipsos z letošního roku s eutanazií souhlasí až 73 % z nás, přičemž rok co rok podíl stabilně roste. Pro představu v roce 2007 to bylo pouhých 58 %, a nyní jsme překročili hranici tří čtvrtin populace. Za zmínku stojí, že ubývá i těch, kteří s eutanazií „rozhodně nesouhlasí“ – z 9 % v roce 2023 na současných 5 %.

„Je to už několikátý průzkum, který potvrzuje, že podpora veřejnosti směrem k eutanazii neklesá.“ Karolína Sadílková z platformy Smrtelník.

Osobní zkušenosti promlouvají

Za statistikami se skrývají skutečné lidské příběhy. Právnička a spisovatelka Hana Frištenská popsala zkušenost se svoji kamarádkou, která trpěla rozedmou plic a rozhodla se podstoupit asistovanou sebevraždu v Německu. „Nechtěla už dál žít a požádala nás, abychom ji vyprovodily,“ vzpomíná paní Frištenská. „Večer před tím uspořádala večírek. To byla zvláštní atmosféra. Den na to jsme spolu posnídali a v devět hodin přišly dámy, které to provedly. Otočila uzávěrem, během několika vteřin spala, během několika minut zemřela.“

Takovéto velmi osobní příběhy nás nutí zamyslet se – proč musí Češi hledat důstojný odchod v cizině ?

Přísná pravidla jako záruka

Obavy odpůrců eutanazie jsou jasně řečené a chápu je. Katolická církev třeba celý problém vnímá jako porušení přikázání „Nezabiješ“, šéf Lékařské komory Milan Kubek pro změnu zdůrazňuje, že „nestudoval medicínu proto, aby zabíjel lidi“. Tyto argumenty je třeba bezesporu respektovat, ale zároveň je nutné vidět, že v zemích, kde je eutanazie legální, existují přísná pravidla.

Třeba v Holandsku musí být žádost o eutanazii svobodná a chtěná, uvážená, pevná a nezvratná. Pacientův stav musí působit nesnesitelné útrapy bez perspektivy zlepšení. Eutanazie musí být naprosto poslední možností a být provedena lékařem po konzultaci s dalším nezávislým odborníkem.

Úvaha na závěr

Život je to nejcennější, co nám bylo dáno, bezpochyby ten největší možný dar. Ale součástí lidské důstojnosti by podle mého měla být i možnost rozhodovat o vlastním konci, když se blíží a stává se nesnesitelným. Není tohle lepší varianta než třeba ukončit to skokem pod metro nebo nedávný příklad legendy českého filmu pana Karla Heřmánka?

Rád bych zde citoval Senecu: „Není důležité, jak dlouho žijeme, ale jak.“ Kvalita života by měla být nadřazena jeho pouhému prodlužování a sní spojené bolesti. A pokud člověk dospěje k přesvědčení, že jeho život už nemá cenu, kterou by považoval za hodnou svého pozemského bytí, neměli bychom mu upírat právo na důstojný odchod.

Naše země by se tak podle mého měla připojit k zemím jako Belgie, Nizozemsko, Španělsko nebo Kanada a uzákonit eutanazii za přísně stanovených podmínek, stejně jako to funguje na západě. Není to v mém podání propagace smrti, ale respekt k lidské důstojnosti až do posledního okamžiku. Koneckonců už i současný ministr vnitra Vít Rakušan mluví podobnou řečí: „Ve chvíli, kdy je člověk nevyléčitelně nemocný, to jeho utrpení je dlouhodobé, tak bych se nebránil tomu, aby eutanazie jako taková své místo u nás měla.“ Vidím celou věc velmi podobně. Proto…

Je čas, abychom se jako společnost posunuli a  překonali strach z diskuze o smrti a otevřeli cestu k důstojnému odchodu pro ty, kteří o něj požádají a někdy doslova prosí.

Smrt je jen další cesta, kterou musíme jít.
J.R.R. Tolkien

zdroje:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/eutanazie-asistovana-sebevrazda-lekari-smrtelnik-lekarska-komora-poslanci.A250331_174049_domaci_tml

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/na-eutanazii-se-politici-neshoduji-cssd-ji-chce-casem-povoli/r~0dab5c80d81811eb8a900cc47ab5f122/

https://x.com/Vit_Rakusan/status/1908422886664118561

https://cs.wikipedia.org/wiki/Eutanazie

https://www.ipsos.com/cs-cz

https://domaci.hn.cz/c1-67502550-kdyz-neni-nadeje-smrt-osvobozuje-pravnicka-a-spisovatelka-hana-fristenska-vypravi-o-pritelkyni-ktera-podstoupila-eutanazii

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kazda-dvacata-smrt-v-kanade-uz-je-asistovana-sebevrazda-266266

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz