Článek
Co dělal prezident Trump 29. 2. 2020. K údivu všech byl president USA v Dauhá uzavíral smlouvu s Talibanem o ukončení války v Afghánistánu. Byl na konci prvního funkčního období. Asi tři roky před tím uzavřel s loutkovou proamerickou vládou a s prezidentem Afghánistánu smlouvu o těžbě surovin na jeho území, která nebyla nikdy z důvodu prohry jednotek NATO naplněna.
Ukončení války mělo proběhnout za čtrnáct měsíců postupným odsunem amerických jednotek a jejich spojenců. Při jednání s Talibanem na jeho žádost prakticky vytěsnily afghánskou vládu i prezidenta. Trump chtěl ihned po svém zvolení válčení zastavit, ale bezpečnostní výbor ho přesvědčil, aby pokračoval a zvýšil ještě výdaje.
Potom po výměně členů vládnoucího kabinetu postupně z nalezených dokumentů vyplynulo, že při náletech bezpilotních letounů v Afghánistánu tvořili civilisté přibližně 90 % obětí. Podle Amnesty International se Spojené státy při útocích bezpilotních letounů dopouštějí válečných zločinů, protože při útocích umírá velké množství neozbrojených civilistů. Útoky bezpilotních letounů označil za porušení mezinárodního práva také vyšetřovatel OSN Ben Emmerson.
V prosinci 2019 deník The Washington Post zveřejnil přes 2 000 stran odtajněných dokumentů nazvaných Afghanistan Papers. Z nich plyne, že američtí generálové, diplomati a politici veřejnosti soustavně lhali o situaci v Afghánistánu, aby zdůvodnili další boje, ač věděli, že válku nelze vyhrát.
Prezident Trump na základě těchto a dalších informací snížil roční výdaje na akci v Afghánistánu ze 100 miliard na 45 miliard dolarů, a prezident Biden pak byl nucen po svém nástupu smlouvu z Dauhá s Talibanem naplnit. Američany a jejich spojence stála dvacetiletá válka a ostatní výdaje na ní cca 1 bilion 400 miliard dolarů, počty padlých na straně koalice NATO jsou uváděny různě, ale pohybují se okolo 7700 padlých a cca 26000 raněných, včetně najatých kontraktorů. Válka byla zahájena na základě událostí 11. září a k jejímu ukončení přispělo i dopadení Bin Ládina. Doufám, že se neobjeví podobný scénář ze strany USA ve válce na Ukrajině, i když kroky vlády prezidenta Trampa, to v mnohém naznačují. Po prostudování informací z různých zdrojů je scénář prakticky shodný, občasná setkání s marnou nadějí, smlouva na suroviny, omezení výdajů, vnější politika USA za Demokratů a pak za Republikánů. Doufám, že to nepotrvá dvacet let. Akorát je podivné, když se dočtete, že poslední výdaje do Afghánistánu šli ještě ze strany USA v roce 2024.