Hlavní obsah
Umění a zábava

Detonace mají jméno Rammstein

Foto: Ogidya – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Pyrotechnika, ohně, propracovaný scénář i choreografie standardně doprovázejí koncerty skupiny Rammstein. Foto je z vystoupení v nizozemském městě Nijmegen v červenci 2022.

Skupina Rammstein zahájila své evropské turné dvěma koncerty v Praze. Beznadějně vyprodané byly za pár dní. Celkový počet prodaných vstupenek dosáhl 120 tisíc a první koncert byl slyšet kilometry daleko.

Článek

Skupina během turné odehraje vizuálně i hudebně hutných 26 koncertů do konce července 2024. Fanoušci se na ni mohou těšit v Drážďanech, Bělehradu, Aténách, San Sebastianu, Marseille, Barceloně, Kodani, Frankfurtu, Klagenfurtu, Ostende, Nijmegenu atd.

Poměrně kontroverzní, leč populární skupina byla založena v roce 1994 v Berlíně (v oblasti bývalé NDR). Temně masivní hudební styl členové kapely označují jako brutální, taneční či industriální metal apod. Velké obce příznivců mají nejen v Německu, ale i v Rakousku, Švýcarsku, Holandsku, Finsku, Francii, Švédsku, Norsku, Estonsku, Dánsku, Islandu, u nás a dokonce i v Mexiku.

Opět zdařilé show

I tentokrát nebyli Pražané a okolí „ochuzeni“ o hutný zvuk v okruhu několika kilometrů (nutno ale uvést, že koncert nepřekročil dvaadvacátou hodinu) a vizuální zážitek. Plameny, hořící kočárek, plamenometem zahřívaný kotel s klávesistou Ch. Lorenzem, „plovoucí“ nafukovací čluny se členy kapely na vztyčených rukách diváků, konfety, ohnivé výstřely i přípitek budeníka se členy kapely na oslavu jeho sedmapadesátých narozenin.

Fotografie z koncertu si můžete prohlédnout zde.

Znásilnění

Od loňska viselo nad frontmanem a zpěvákem Till Lindemannem podezření z opakovaného znásilnění mladých fanynek po koncertech za pomoci opiátů. Stejné podezření viselo i nad klávesistou „Flakem“. K deliktům mělo dojít před mnoha roky a část veřejnosti začala proti skupině demonstrovat.

Nicméně trestní stíhání byla zastavena pro nedostatek důkazů. Skupina zrušila večírky po koncertech s mladými fanynkami a protesty (zdá se) ustaly.

Nejsledovanější hit

Rammsteini loni remasterovali svůj nejsledovanější hit (i když si nemyslím, že patří na vrchol jejich tvorby) na YouTube s názvem „Du hast“ z roku 1997 (režíroval jej Philipp Stölzl a natáčel se v Berlíně a Braniborsku) do kvality 4K. Video už vidělo téměř 575 mil. diváků. Jak se zlepšení klipu povedlo, můžete posoudit sami:

Mezi hity patří i jeden, který letos oslaví 20 let od svého natočení a uvedení na MTV. Jmenuje se:

Amerika

Na první místo v hitparádách sice nedosáhnul, ale umístil se na 2., 3. a 5. místě v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Jde o první skladbu skupiny, která se věnuje politickému tématu. Aby se však členové skupiny vyhnuli různému osočováním, text pojali jako ironickou kritiku všeobecné amerikanizace.

Zajímavé je, že refrén ve skutečnosti pochází ze skladby Living in America (který i Rammsteini zpívají) od šikovné a nedoceněné švédské skupiny The Sounds. Ta kombinuje rock, prvky indické hudby, punku i new wave a občas připomíná ranné období velmi známé skupiny Blondie.

Deutschland

K velmi zdařilým hitům německé skupiny naopak patří hudební film Deutschland (ČSFD 95 % k 11. 5. 2024). Syntezátorový začátek skladby však opět nápadně připomíná další hit. Tentokrát od Anne Clark - Our Darkness z roku 1984. Ta plagiátorství odmítla se slovy, že kdyby měla všechno podobné označit za plagiát, nedělala by s autorem hudby nic jiného. Přesto si myslím, že Rammsteini tuhle část hudby opravdu šlohli. Nebo šlo o šikovně domluvený marketing, který pomohl oběma hudebním stranám a vzbudil zájem fanoušků.

Jenže. O stejný riff (i část hudby) se s Rammsteiny soudí francouzská skupina Ninja Cyborg, která jej má v písni The Sunny Road. Těžko říci, zda soudy o plagiátorství nejsou jen snahou méně úspěšných parazitovat na slávě úspěšných, jde skutečně o hudební „vykrádačku“ nebo se v množství muziky na světě už občas stane, že dva autory napadne totéž.

Videoklip je mimořádně zajímavý i svým dějem. Některé rozbory záběrů a textu jsou hodně kontroverzní či divoké. To ať si každý rozhodne a dohledá na internetu sám. Je jich pár k nalezení i v češtině. Co je ale zobrazovaným stoletím společné, je neustálé násilí v historii Germánie.

Děj začíná Římskými legiemi v Germánii, ukazuje několik jejích milníků a končí její multikulturní budoucností (Germanii hraje začínající afroněmecká herečka Ruby Commey). Závěr filmu ale umožnuje několik výkladů. Germánie je buď mrtvá, nebo spící a ve skleněné rakvi odlétá do vesmíru jako Sněhurka. Zda se vzbudí jako ve videoklipu Sonne, z něhož zní mírnější klavírní verze během titulků, není jasné. I zda se z vesmíru vrátí.

Ve videoklipu je i použit hudební doprovod k filmu Scicario (Nájemný vrah) od skladatele Jóhanna Jóhannssona. Skladba se jmenuje The Beast.

Scénka s členy kapely, kteří v něm hrají vězně koncentračního tábora před popravou velmi rozhořčila židovské spolky, politiky i historiky. Ohrazovali se vůči zobrazení genocidy ke komerčním účelům. Inu, skupina často vyvolává emoce a kontroverze.

Na prvním místě německé hitparády se přesto videoklip udržel 23 týdnů a ve švýcarské 16 týdnů. Za pět let už má 365 mil. zhlédnutí.

Kontroverzní je ale i samotný název kapely. Je odvozen od města Ramstein-Miesenbach, kde má USAF jednu ze svých leteckých základen. Ta byla 28. srpna 1988 dějištěm letecké přehlídky, při které se dvě letadla typu Aermacchi MB-339 z italské akrobatické skupiny ve vzduchu srazila. Pád do diváckého prostoru a požár leteckého paliva způsobil bezprostřední a následnou ztrátu 72 lidských životů a stovky zraněných. O tragédii skupina zpívá i ve stejnojmenné písni Rammstein.

A kontroverze?

Kytarista kapely tvrdí, že název vymyslel před neštěstím a do názvu přidal druhé písmenko „m“. Kvůli odlišení. Podle jiné verze za to může zpěvák Till Lindemann, který chybně psal dvě „m“. Jak to bylo si asi můžete vybrat.

Faktem je, že jméno skupiny se dvěma „m“ nese i planetka 110393 - Rammstein, objevená roku 2006.

Záznam koncertu:

A pokud jste koncert nestihli, tady je jeden záznam v rozlišení 1080p, který pořídil Andre D. Keaton. Obrazově je sice průměrný, ale snímá celé podium a zvukově je o něco přijatelnější než jiné záznamy z blízka ve vysokém rozlišení, které za kvalitu obrazu zaplatily horším zvukem.

Další zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Rammstein

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz